Mehmed nam je govorio o proljetnoj njezi biljaka, interijeru, ali i planovima za budućnost - Bonjour.ba - bh.lifestyle m...

Mehmed nam je govorio o proljetnoj njezi biljaka, interijeru, ali i planovima za budućnost

Tekst:

Emina Smaka

INTERIJERI
1.4.2022.

Proljeće je stiglo i odlučili smo osvježiti svoje postojeće biljke, ali i u naš životni prostor dodati neke nove zelene prijatelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Kada pomislimo na kućne biljke, prva osoba koje se sjetimo upitati za savjet je nesumnjivo Mehmed Mešanović. Mehmed vodi profil na Instagramu posvećen biljkama, pod nazivom @plantismus, a na našem portalu je uvijek rado viđen govornik. Mehmed ljubav prema biljkama ne ispoljava samo prekrasnim fotografijama, nego sa svojim pratiocima dijeli savjete o uzgoju i razmnožavanju biljaka, kako ih uklopiti u interijer doma, te se nerijetko stavi i u ulogu učitelja te organizuje radionice, kako za odrasle tako i za one najmlađe. 

 


Upravo danas smo razgovarali s njim o njezi, uzgoju i razmnožavanju naših kućnih prijatelja. Pridružite nam se kroz intervju koji slijedi u nastavku. 
 

Profil @plantismus postoji već od 2018., a naš prvi razgovor se desio 2019., da li si očekivao ovakvu popularnost profila koju uživa danas?

Kada sam započeo ovaj hobi, nisam imao nikakav konkretan plan, a posebno nisam razmišljao o svom hobiju kao o biznisu. Iznenadila me ogromna zainteresiranost ljudi za ono što radim i moj Instagram profil je u proteklih par godina porastao na 12 hiljada pratitelja. Za činjenicu da je nešto što radim iz ljubavi postalo ujedno i moj privatni biznis/brend imam da zahvalim upravo Instagramu, jer je većina projekata proizašla upravo iz konekcija preko ove socijalne mreže.




Pretpostavljamo da se ljubav prema biljkama nije promijenila. Međutim, da li ti se i u jednom momentu činilo kako ih imaš previše i da nema potrebe za onom 'još jednom' ?
 

Ljubav prema biljkama raste iz dana u dan, a moja ‘profesionalna deformacija’ je da kad god uđem u neki prostor sa biljkama, obavezno ću prići da ih “pročačkam” (smijeh). Do prije tri godine u svojoj kolekciji imao sam preko 200 biljaka i, iako su mi sve bile jako drage, održavanje tolikog broja biljaka se u jednom trenutku pokazalo previše zahtjevnim uz ostale privatne obaveze. Pri zadnjoj selidbi u manji stan odlučio sam da veliki broj biljaka podijelim prijateljima i poznanicima, te sam u svojoj kolekciji zadržao oko 50 primjeraka najdražih vrsta biljaka.

 



Koje 3 biljke preporučuješ početnicima u ovom hobiju?


Početnicima uvijek preporučujem biljke koje su jednostavne za održavanje, a u isto vrijeme imaju relativno brz rast. Ovi faktori su bitni kako bi početnika ohrabrili i pokazali mu/joj da uzgoj biljaka nije nikakva nuklearna fizika i da je samo potrebno redovno posmatrati biljku i omogućiti joj osnovne uslove za rast. Neke od biljaka koje podnose različite uslove osvjetljenja, lake su za održavanje i relativno brzo rastu su: Dracena, Yucca, Monstera, Golden pothos, Ficus elastica. Na listu bh dodao i Sanseverije (koje su nedavno reklasificirane u Dracene), te ZZ biljku (Zamioculcas zamiifolia), koje su izrazito otporne, ali u uslovima slabijeg osvjetljenja sporije rastu.

 


Koju neobični, ali zahvalnu biljku preporučuješ onima koji već imaju svoju kolekciju?


Definitivno bih preporučio da se okušate u uzgoju zračnih biljaka (tilandsije). Zračne biljke su epifiti, što znači da ne rastu u supstratu, praktički nemaju korijen i sve hranjive materije i vlagu uzimaju iz zraka. Zbog ovih karakteristika pomalo izgledaju kao biljke sa neke druge planete, a činjenica da im ne treba supstrat za rast omogućava nam da ih izložimo na različite kreativne načine. Vrlo su jednostavne za održavanje, potrebno im je puno indirektnog svjetla a “zalijevaju” se na način da ih jednom sedmično potopite u zdjelu stajaće vode i ostavite tako 20 minuta. Nakon potapanja biljke otresite, pustite da se malo prosuše i vratite ih na njihovu poziciju.

 


Ponovo ćemo se prisjetiti prvog razgovora, gdje si rekao da se nadaš da ćeš se u budućnost baviti ozelenjivanjem prostora ili kreiranju namještaja za biljke. Da li se već sad ta želja ispunjava?



Sretan sam što mogu da kažem da iza sebe danas imam nekoliko uspješnih projekata - od uređenja privatnih prostora, do ugostiteljskih i poslovnih objekata, organizacije i održavanja radionica o izradi terarija za djecu i odrasle, te drugih projekata usko vezanih za biljke. Kroz posljednje dvije godine studija sam aktivno implementirao biljke u svoje projekte, bilo kroz biomimikriju (dizajn inspirisan prirodom i prirodnim formama) ili kreirajući proizvode isključivo za biljke. Tako su mi dva najdraža studentska projekta set keramičkih saksija za biljke, te “IO” zidni držač za biljke. Mogu se pohvaliti i da sam u septembru diplomirao na odsjeku za produkt dizajn, na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu. Kroz svoj završni rad bavio sam se istraživanjem principa ikebane, te dizajnirao set keramičkih posuda za cvjetne aranžmane, a kreirao sam i same aranžmane koji obuhvataju tradicionalne, ali i minimalne stilove aranžiranja.

 


Kako danas vidiš svoju i budućnost svog profila?


Moj mozak funkcioniše tao da stalno traži nove izazove, interese i sadržaje. Volim da isprobavam nove stvari, učim različite nove vještine i kombinujem ih u svom radu. Volio bih dodatno proširiti svoje djelovanje na polju produkt dizajna, a jednog dana bih volio imati svoj vlastiti mali dizajn studio i koncept store. Kao i do sada, planiram da se prepustim svemu što dolazi, a vrijeme će pokazati na koju stranu će me život i moji interesi dalje odvesti.

 


Naši čitatelji će sigurno imati još mnogo pitanja, da li rado odgovaraš svojim pratiteljima na upite za savjete?


Zapravo se većina moje aktivnosti na Instagramu dešava “iza kulisa”, u privatnim porukama gdje odgovaram na pitanja i dajem savjete svojim pratiteljima. Često dobijem upite vezano za neki problem sa biljkama i trudim se da pomognem ukoliko znam kako, ili i ja naučim nešto novo kroz istraživanje datog problema. Ono što mi je bitno kod svakog upita, a ujedno olakšava pronalazak rješenja, jeste što više informacija o uslovima u kojima je biljka uzgajana, te prateće fotografije biljke. Uvijek rado pomognem svakome ko se javi, iako zbog velikog broja poruka nisam uvijek najažurniji sa odgovorima.

 


Koju rutinu treba kreirati za biljke u proljetnom periodu?


Proljeće je vrijeme kada dani postaju duži, temperature toplije, a biljke počinju da se bude i pokazuju novi rast. Ovo je odličan period za šišanje/podrezivanje biljaka kako bismo potakli novi rast, a ujedno i pravo vrijeme za prihranu biljaka. Bitno je naglasiti da prihranjujemo samo biljke koje su zdrave i koje pokazuju novi rast, a kod šišanja trebamo paziti da nikad ne uklonimo više od 30% listova biljke.

 

* * * 
Fotografije: Privatna arhiva/ Ines Selimović
 

Povezani članci

Najpopularniji članci

Posljednje objavljeno