TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 4.7.2023.

Priprema i sam odlazak na more ili bazen sa najmlađom ekipom znači opremu, rekvizite, odjeću, igračke koji ponekad ne čine putovanje ugodnim, a još izazovnijim ako morate prošetati po vrućini dok ne dođete do mjesta.

I da, dragi roditelji, znamo da svake godine sebi kažemo da imamo za cilj da smanjimo količinu opreme koju nosimo za sljedeće ljeto, realnost je da je većina onoga što nosimo u nekom trenutku neophodna.

 

Foto: unsplash.com

 

Upravo zbog toga odlučili smo razmisliti i navesti osnovne stvari koje bi se trebale pronaći na putovanju ka vodenim avanturama kako ništa ne biste zaboravili. Plus predlažemo neke druge koji će vam uvelike olakšati zabavu sa mališanima i učiniti ljetna popodneva na moru/bazenu zaista trenucima razonode i uživanja za cijelu porodicu.

 

Torba za bazen/plažu


Torba za bazen sa djecom na kraju postane težak odabir. Kao što smo rekli, tu morate nosite sve i koliko god želimo da smanjimo, postoji nekoliko stvari koje su neophodne: krema za sunčanje sa minimalnim faktorom 50 za djecu, sunčane naočale i kape za djecu su osnova. Koliko god da zauzima prostora nužno je ponijeti peškire i rezervnu odjeću za presvlačenje mališana, rezervne kupaće kostime posebice ako su bebice. Za djecu koja još nisu završili misiju "bye, bye, pelene", ne zaboravite ponijeti nekoliko pelena namjenjenih za kupanje, kao i druge pelene za normalnu upotrebu prilikom izlaska iz bazena. 

 

Foto: unsplash.com

 

Prva pomoć


Bez obzira na to koliko pažnje posvetili sigurnosti, uvijek je dobro biti pripremljen za sitne ozljede. Stoga, obavezno spakujte osnovni pribor za prvu pomoć kao što su flasteri, dezinfekcijsko sredstvo, zavoji i sredstvo za ublažavanje uboda insekata.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jess Noonan (@jessnoons)


 

Vodootporna torbica za mobitel
 

Iako smo protiv korištenja tehnologije u bazenu ili na moru, ponekad je potrebno imati mobitel u blizini iz različitih razloga, bilo zato što čekamo poziv ili jednostavno zato što želimo fotografisati i snimiti posebne trenutke. Kako biste izbjegli nepotrebne strahove, vodootporno kućište ili torbica za mobitel je najbolja opcija.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by NoOART (@noo.art_)

 

 

Šlauf, mišići ili prsluk za plivanje
 

Ako su vaša djeca mala i još uvijek nemaju potpunu slobodu u vodi, trebalo bi da nose prsluke za plivanje, mišiće ili neku drugu potporu u zavisnosti od uzrasta. 

 

Foto: pexels.com
 

Hidratacija je ključ


Boca za vodu je jedna od osnovnih stvari koja ne može izostati. Ako zadržava hladnoću tim bolje. Podsjetite djecu s vremena na vrijeme da piju vode; oni će biti zaokupljeni u svojim igrama i moguće je da se neće ni sjetiti da piju koliko god vruće bilo. Također, pri izlasku iz bazena/mora djeca su uvijek gladna i žedna stoga ne zaboravite spakirati zdrave grickalice i voće. Ako planirate boravak na plaži cijeli dan, razmislite o hladnijim varijantama sendvičima sa krastavcima ili mrkvom i laganim obrocima kako biste zadovoljili apetite svih članova porodice.

 

Igračke za vodu


Lopatice, kantice, frizbiji... iako je zabava u bazenu/moru zagarantovana, igračke za vodu su odlična opcija, posebice ako idemo sa samo jednim djetetom. Za stariju ekipu društvene igre će ih zabaviti dok se osuše.

Foto: freepik.com

 

Suncobran ili šator za plažu

 

Ako su mališani mlađi od 6 mjeseci, ovo je neophodno, a čak i kada pređu tu starosnu granicu, dječija koža je toliko osjetljiva da je svaka zaštita odlična. Naša preporuka je šator za plažu koji se jednostavno rasklopi.


Sada kada imate sve što vam treba, spremni ste za nezaboravno ljetno putovanje sa mališanima. Ne zaboravite uživati u svakom trenutku, stvarajte prekrasne uspomene i provjerite da li ste spakirali sve prije nego krenete na ovu avanturu. 


***
Naslovna fotografija: @hbgoodie


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!