TEKST: Emina Smaka
DATUM OBJAVE: 28.8.2024.
Ne svjedočimo često da jedan dizajn postane toliko prepoznatljiv da se s njim povezuje cijela estetska era.
Maison Margiela Tabi cipele su upravo jedan takav, neobičan primjer.
Kada kažemo Maison Margiela, u glavi možete odmah stvoriti sliku njegove estetike, no, možda svima neće pasti na pamet specifičan odjevni komad, no oni koji se zanimaju za modu sigurno će se sjetiti Tabi cipela.
Ove cipele, koje su mnogima na prvi pogled bile čudnovate, postale su važan element u historiji mode, ali i simbol inovacije u obući. Svoju debitantsku šetnju su imale na Margielovoj prvoj reviji 1989.
Martin Margiela, koji je započeo svoju karijeru radeći za Jean - Paul Gaultiera, uspostavio je svoj brend Maison Margiela s jasnim ciljem, da redefiniše konvencionalne norme mode. Tabi cipele, koje su postale ikona unutar njegovog dizajnerskog opusa, nikako nisu rezultat slučajnosti.
Inspiracija za ovaj dizajn dolazi iz japanskih tabi cipela, tradicionalne obuće koja se nosila u Japanu i koja se isticala odvojenim prstima, tj. jest odvojenim palcem (velikim prstom) od ostatka prstiju na stopalu. Ova inspiracija je daleko od očitih asocijacija na kopito konja, što nerijetko možemo čuti u prvobitnim reakcijama na ovaj dizajn.
Priče o dizajnu Tabi cipela često su prožete anegdotama o izazovima koje je Margiela suočavao tijekom razvoja. Naime, kada je Martin Margiela imao ideju za rekonstruisanje tradicionalnih tabi cipela u moderni kontekst, naišao je na poteškoće u pronalaženju obućara koji bi bio spreman realizirati njegov koncept. Ove prepreke nisu zaustavile njegovu viziju, već su dodatno potaknule inovativni pristup koji je oblikovao stil Maison Margiela, a cipele je konsturisao talijanski majstor Zagato.
U kontekstu iconic obuće kroz historiju mode, Tabi cipele Maison Margiela se nipošto ne smiju zanemariti. U istoj rečenici s Gucci loafericama, Manolo Blahnik plavim štiklama ili Christian Louboutin 'So Kate' modelom, Tabi cipele predstavljaju ključni moment u evoluciji modne obuće. Kao što su loaferice postali simbol sofisticiranosti, a Blahnikove štikle epitom luksuza, Tabi cipele su unijele jedinstvenu estetiku koja je uticala na mnoge dizajnere i stiliste.
Margiela je uspio pomaknuti granice i redefinisati šta obuća može biti. Tabi cipele, sa svojim prepoznatljivim razdvajanjem prstiju i neobičnim oblikom, postale su simbol revolucionarnog pristupa dizajnu i stila.
Kako se moda razvija, Tabi cipele Maison Margiela nastavljaju služiti kao podsjetnik na važnost kreativnosti i hrabrosti u dizajnu. Njihov put od kontraverznih do mainstream statusa pokazuje koliko moda može biti dinamična i koliko snažan utjecaj jedan dizajner može imati na cijelu industriju. Danas ih možemo vidjeti na celebritijima, kao i kroz street style izdanja, a uz društvene mreže, trenutno su i it model na Instagramu i Tik Toku.
* * *
Naslovna fotografija: @maisonmargiela
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Brend Plusminus već prepoznajemo po jedinstvenim komadima i snažnoj estetici koja ne traži potvrdu trendova, ali s novom kolekcijom „CHANGE“, otišli su korak dalje i doslovno utkali promjenu u samu tkaninu.
Nova Plusminus kolekcija nosi ime koje je istovremeno i poruka promjena. Ne ona velika i dramatična, već tiha, unutrašnja, koja se osjeti prije nego što se vidi.
„Htjeli smo napraviti nešto što neće obući samo tijelo izvana, nego će se osjetiti i iznutra“, kaže dizajnerica Ena Dujmović. U tom duhu, svaki komad izrađen je od pažljivo biranih prirodnih materijala: svile bez nasilja, bambusa koji prati pokret tijela, te vlakana od bananine kore, koja se ponašaju poput vizualne metafore za snagu i otpornost.
Kao i u svakoj prethodnoj kolekciji ovog brenda, i ovdje je centralno mjesto pripalo grafikama izrađenim bakropis tehnikom koje umjetnik Denis Haračić ručno prenosi na tkaninu.
Nisu novi detalj, ali su potpis koji nosi priču o procesu, o namjeri, o autentičnosti. Plusminus tako nastavlja biti modni brend koji ovu likovnu tehniku koristi kao neraskidiv dio dizajna.
Vizuali snimljeni u kamenolomu dodatno podcrtavaju ton kolekcije: promjena je moguća čak i u najčvršćim oblicima. Haljine, kombinezoni i tunike iz kolekcije djeluju gotovo arhitektonski, ali istovremeno lagano i fluidno.
Nosit ćete ih na način koji vama odgovara, a upravo to je, možda, najvažnija promjena koju moda treba.
Foto: Maja Topčagić
Modeli: Hanna Dujmović i Lejla Alisha
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!