TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 11.11.2024.

U hladnijim mjesecima, Sarajevo često obavije gusta magla, donoseći sa sobom i visok nivo zagađenja.

 

Znamo da ovakvi uslovi izazivaju zabrinutost kod roditelja jer svi želimo omogućiti djeci boravak na svježem zraku, ali postavlja se pitanje koliko je to sigurno kada je zrak štetan? Evo nekoliko savjeta i informacija koje vam mogu pomoći da odlučite kada je sigurno izaći, kako pratiti kvalitet zraka i koje alternative možete razmotriti u danima teškog zagađenja.

 

 


Zašto je magla povezana sa zagađenjem? 

Nažalost, magla u gradovima poput Sarajeva često znači i visoku koncentraciju štetnih čestica u zraku. U dolinama, gdje je manje strujanja zraka, zagađivači poput PM čestica ostaju „zarobljeni“ u zraku i magli što može imati negativno djelovati na zdravlje, posebno djece. Ovi uslovi mogu uzrokovati iritacije respiratornih puteva, a dugotrajna izloženost zagađenju može biti opasna za djecu i odrasle.


Kada je sigurno izaći vani? 

Prije nego što donesete odluku, svakako provjerite trenutne podatke o kvaliteti zraka. Preporučene aplikacije su AirVisual ili
Plumelabs je također jedna od aplikacija koju možete koristiti ili. Ako je indeks zagađenja ispod 50 (što se obično označava zelenom bojom), šetnja je sigurna za sve. Međutim, kada nivo zagađenja pređe 100, a posebno 150, preporučuje se da djeca ostanu unutra jer visok nivo zagađenja može negativno djelovati na zdravlje respiratornog sistema.

 

 


Savjet: Provjeravajte stanje zraka tokom dana 

Kvalitet zraka može varirati u različitim dijelovima dana. Često je najlošiji rano ujutro i kasno navečer. Popodnevni sati su, u pravilu, sigurniji za kraće izlaske jer se zagađenje može privremeno smanjiti pogotovo uz pojavu laganog vjetra. Ako su popodnevni sati sigurniji, birajte šetnje u parkovima ili područjima s manje saobraćaja.


Šta raditi kad zagađenje ne dozvoljava izlazak vani? 

Kada je zagađenje preveliko, možete razmisliti o zatvorenim prostorima s pročišćivačima zraka gdje se djeca mogu igrati. Na raspolaganju su i kućne aktivnosti koje su zabavne i edukativne poput mini piknika, čitanja knjiga ili kreativnih radionica. Na ovaj način možete održati aktivnost i zabaviti djecu čak i kada izlazak nije opcija.


Kreativne radionice kući 

Igre na stolu

  • Društvene igre: Ako imate društvene igre kao što su Monopoly, Čovječe, ne ljuti se, ili Uno, ovo je savršeno vrijeme da se svi zajedno opustite.
  • Slagalice: Odlične su za razvoj koncentracije i strpljenja kod djece. Možete pripremiti takmičenje u sastavljanju ili jednostavno zajedno raditi na jednoj velikoj slagalici.

 

 

  • Slikanje i crtanje: Izvucite boje, flomastere i papir i planirajte kreativnu umjetničku radionicu. Djeca mogu crtati omiljene likove, životinje ili čak stvarati slike inspirisane prirodom. Pored toga, možete probati i slikanje s prstima. Zanimljive ideje sa jesenjim lišćem donosimo ovdje.
  • DIY projekti: Iskoristite reciklirane materijale za izradu raznih igračaka i dekoracija, poput kartonskih kutija koje možete pretvoriti u kućice ili automobile.
  • Kućni mini-piknik: Napravite mali piknik u dnevnoj sobi! Raširite deku na podu, pripremite lagani obrok s omiljenim grickalicama, sendvičima i voćem. Djeca će uživati u promjeni ambijenta i veselju oko obroka, a možete i organizirati igru u kojoj svi zajedno traže "skrivene" grickalice.
     

Igre s lopticama

Ako imate mjesta, koristite loptice u različitim veličinama i osmislite igru gađanja u metu, trčanja s lopticama ili čak mini fudbal u stanu. Ove igre potiču djecu na fizičku aktivnost, a uz to je super zabavno.

Čitanje i pričanje priča

Posvetite neko vrijeme čitanju omiljenih knjiga. Djeca mogu smisliti vlastite priče, dok vi možete pročitati omiljene bajke. Ovo je sjajan način da potaknete dječiju kreativnost i maštu.

 



Dodatno, možete napraviti i predstavu sjenki koristeći samo ruke i svjetlost baterijske lampe, čineći priče još uzbudljivijima.


Muzika i ples

  • Ples: Upalite omiljenu muziku i organizujte plesnu zabavu. Djeca mogu naučiti nove pokrete, a vi ćete svi zajedno uživati u igri. Možete čak napraviti mini talent show gdje djeca mogu pokazati svoje plesne ili pjevačke vještine.
  • DIY instrumenti: Ako nemate muzičke instrumente, napravite ih zajedno s djecom od starih kutija, flašica, kutija i slično. Zajedno možete praviti muziku koja će svima donijeti mnogo smijeha.


Filmski maraton

  • Filmovi i grickalice: Izaberite nekoliko omiljenih filmova i uživajte u filmskom maratonu. Dodajte grickalice, mekane dekice i stvorite udobnu atmosferu za opuštanje. Možete čak napraviti tematski maraton poput "disney" filmova ili crtića o prirodi.


Priprema jela zajedno

  • Kuhanje: Uključite mališane u pripremu jela. Ne mora to biti ništa komplikovano. Oni mogu pomagati u miješanju sastojaka, oblikovanju kolačića ili pravljenju pizze. Ovo je zabavno, a djeca  mogu učiti o hrani i zdravim navikama.
     



Kako se zaštititi ako ipak izađete? 

Ako je zagađenje umjereno, a ipak želite izaći na kratku šetnju, evo nekoliko savjeta kako dodatno zaštititi djecu:

 

 

  • Maske protiv zagađenja: Maske s filterom za PM čestice pružaju dodatnu zaštitu, posebno za stariju djecu. Mlađa djeca ih teže prihvataju pa birajte manje zagađena područja.
  • Izbjegavajte prometne ceste: Zagađenje je najviše u blizini raskrsnica pa birajte udaljenija područja ili parkove.
  • Ograničite vrijeme vani: Iako su šetnje korisne tokom zagađenih dana ograničite boravak vani na najviše sat vremena.
     

* * *
Naslovna fotografija: @amandafranzeen


Bonjour

Ako kupujete piletinu, obratite pažnju na ovu jednu stvar. Može vam sačuvati zdravlje.

TEKST: Bonjour.ba/PR

Ako kupujete piletinu, obratite pažnju na ovu jednu stvar. Može vam sačuvati zdravlje. Ako kupujete piletinu, obratite pažnju na ovu jednu stvar. Može vam sačuvati zdravlje.

Perutnina Ptuj, vodeća peradarska industrija u regiji, prva je u Bosni i Hercegovini dobila certifikat “uzgojeno bez upotrebe antibiotika” koji joj je dodijeljen za liniju proizvoda “Piletina Natur”, dostupnu na policama širom Bosne i Hercegovine od juna ove godine. 



bonjour_ba_perutnina_04

 

 

Iz kompanije navode kako ova inovativna ponuda dolazi kao odgovor na sve veću potražnju potrošača za zdravijim i prirodnijim prehrambenim opcijama. 

Naime, iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) navode kako ubrzan razvoj antimikrobne rezistencije predstavlja vodeću zdravstvenu prijetnju. Na brzi razvoj bakterijske rezistencije uveliko utječe neprimjereno i prekomjerno propisivanje antibiotika, njihova nepravilna upotreba kao i upotreba u preventivne svrhe u veterinarskoj medicini.



bonjour_ba_perutnina_06

 

 

Najsavremenija tehnologija koja osigurava zdravlje pilića

 

Na zvaničnoj promociji nove linije, certifikat koji garantira da pilići ni u jednoj fazi tova nisu primili antibiotike, Perutnini Ptuj dodijelila je certifikacijska kuća DNV Adriatica

 

„Napravili smo iskorak koji mijenja standarde domaće proizvodnje i tržišta. S ponosom potvrđujemo da smo prvi proizvođač u Bosni i Hercegovini koji svojim kupcima nudi certificiranu piletinu - uzgojenu bez upotrebe antibiotika. Ovo je rezultat višegodišnjeg rada, od kontrolisanog uzgoja do primjene najsavremenijih tehnologija koje osiguravaju zdravlje životinja. 

Perutnina Ptuj Natur linija s Antibiotic Free certifikatom dokaz je da se i u domaćim uslovima može proizvoditi po najvišim evropskim standardima ako postoji vizija, stručnost i hrabrost da se ide ispred vremena. Ovo je naš odgovor na pitanje - šta želimo staviti na porodični sto. Zbog toga sa sigurnošću kažemo – Bliže prirodi. Bliže ljudima,” izjavio je Adnan Hodžić, direktor kompanije Perutnina Ptuj BH d.o.o.


bonjour_ba_perutnina_07

 

 

Certifikaciji je prethodio temeljiti pregled ukupne vertikalno integrisane proizvodnje.

 

“Perutnina Ptuj je pionir na ovim prostorima kada je uzgoj bez upotrebe antibiotika u pitanju. Već dvije godine radimo na projektu Antibiotic Free u Bosni i Hercegovini što dovoljno govori koliko je opsežan i kompleksan. Naši auditori jedini imaju pravo uzimanja uzoraka, gdje proizvođač ne zna na kojim farmama će se vršiti uzorkovanje, a uzorkuju se stelja, voda na kraju linije i hrana iz usipnog koša. 

I zaista samo firme koje imaju sisteme upravljanja kvalitetom, koje i same imaju vrlo rigoroznu kontrolu farmi i dobavljača, mogu proći ovu zahtjevnu proceduru koja prethodi izdavanju certifikata”, izjavila je Renata Preložnjak, direktorica prodaje i odjela edukacije za Adriatik regiju u Certifikacijskoj kući DNV Adriatica.



bonjour_ba_perutnina_03

 

 

Domaći uzgoj

 

Na farmi Perutnine Ptuj u Bosni i Hercegovini, ali i u saradnji s više od 100 domaćih kooperanata, pokrenut je tehnološki najsavremeniji način uzgoja pilića. Poseban značaj pridaje se kvalitetu ishrane i higijenskim mjerama. U strogo kontrolisanom okruženju, u kojem se redovno uzorkuju voda, hrana i stelja, omogućen je zdrav život i pravilan razvoj pilića.
 

 

“Proizvodnja piletine s deklaracijom - uzgojeno bez antibiotika dobija sve veći značaj u svijetu jer doprinosi zaštiti potrošača, dobrobiti životinja i očuvanju životne sredine. Ovaj pristup je važan korak ka odgovornijoj i etičnijoj proizvodnji hrane i borbi protiv antimikrobne rezistencije. 

Za potrošače to znači sigurniju hranu, bez ostataka antibiotika u proizvodima životinjskog poriјekla, koji mogu ugroziti zdravlje, izazvati alergije i povećati rizik od rezistencije“, pojasnio je prof. dr. Drago Nedić iz JU VIRS “Dr. Vaso Butozan” Banja Luka, dodavši kako ovakav uzgoj potrošačima pruža veću sigurnost i povјerenje u kvalitet hrane koјu konzumiraјu.



bonjour_ba_perutnina_05

 

 

Kvalitet, sigurnost, sljedivost

 

Ukupni proizvodni lanac temelji se na integrisanom sistemu KSS (kvalitet, sigurnost, sljedivost), gdje su svi procesi proizvodnje strogo kontrolisani. Hrana za piliće, koja je nutritivno i energetski izbalansirana za svaku fazu njihova rasta i razvoja, garantuje i meso boljeg kvaliteta, odnosno većih nutritivnih vrijednosti za čovjeka.


bonjour_ba_perutnina_02
 

 

Ovom linijom proizvoda Perutnina Ptuj potvrdila je svoju predanost najvišim standardima sigurnosti hrane i održivosti. Dodatno je učvrstila poziciju lidera u prehrambenoj industriji, pružajući kupcima proizvode koji zadovoljavaju ne samo njihove prehrambene potrebe, već i njihove ekološke i etičke vrijednosti.


bonjour_ba_perutnina_01
 

 

Foto: PR


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!