TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 16.4.2016.
Restoran Amerikanac ima status kultnog okupljališta brojnijih Sarajlija i dugu povijest kao dio kulturne mape grada Sarajeva. Danas, Steak House Amerikanac dolazi u potpuno, novom, svježem ruhu, no, zadržan je prepoznatljiv identitet. Zadatak preuređenja interijera provjeren je arhitektonskom studio, Studio Kota, kojeg čini arhitektonski duo, Ena Imamović i Semir Imamović.
Otkrili su nam da je pri uređenju prostora važno zaći u dubinu i osjetiti i prepoznati sve zahtjeve publike, tj.korisnika, te naposljetku ostaviti pečat i obilježje mjesta i vremena. Nakon par mjeseci grubih radova, crtanja, preuređenja, restoran je i službeno otvoren prije par dana.
Prigodno njegovom nazivu, u restoranu ćete pronaći brojne detalje i simbole inspirirane američkom kulturom. Pri uređenju su korišteni prirodni materijali, ponajviše drvo i kamen, kako bi dali toplinu i ugodan ambijent. Šarm prostoru daje i ugodna te upečatljiva rasvjeta, a u sklopu restorana pronaći ćete i vinski kutak s velikim izborom vina. Zašto bi se ovaj restoran trebao naći i na vašoj gastro mapi, saznajte kroz fotografije u nastavku.
Foto: Studio Kota
TEKST: Ada Ćeremida | FOTO:
Na obali Miljacke, iza elegantnih neogotičkih fasada i pod kupolom koja dominira horizontom Sarajeva, stoji Akademija likovnih umjetnosti.
Jedno od najljepših arhitektonskih djela Sarajeva, danas simbolizira umjetnost i kreativnost, ova zgrada je nekada imala potpuno drugačiju svrhu.
Historija Akademije likovnih umjetnosti usko je povezana s dolaskom Austro-Ugarske u Bosnu i Hercegovinu 1878. godine, kada Sarajevo doživljava intenzivne društvene i kulturne promjene.
Foto: @tarikjesenkovic
Potreba za bogoslužnim prostorom dovela je do izgradnje Evangelističke crkve, prema projektu jednog od najvažnijih arhitekata tog vremena Karla Paržika.
Foto: Sarajevski list, 1899.
Kada govorimo o arhitektonskoj ostavštini Sarajeva, teško je ne spomenuti Karla Paržika, genijalnog češkog arhitekta koji je svoj pečat ostavio na brojnim znamenitostima grada Sarajeva.
Grandiozna crkva, izvedena u eklektičnom spoju romansko-bizantijskog stila, svečano je otvorena 19. novembra 1899. godine, dominirajući urbanim pejzažom Sarajeva. Nakon Prvog svjetskog rata izgubila svoju funkciju, jer je austrougarska vojska, zajedno s većinom evangelista, napustila grad.
Foto: Nedeljko Rosić, 1980.
Novi život kroz umjetnost
Godine 1981., nakon što je crkvena imovina prenesena gradu, zgrada je transformirana u Akademiju likovnih umjetnosti. Danas, kroz monumentalni most Festina Lente, koji se poput modernog luka proteže prema ulazu Akademije, dolazimo do arhitektonske simfonije prošlosti i sadašnjosti.
Stakleni refleksi mosta i njegova metalna struktura sjajno kontrastiraju klasičnoj ljepoti bijelih zidova i zelenkaste kupole, stvarajući savršen kadar za sve zaljubljenike u arhitekturu i estetiku.
Foto: @academyoffineartssarajevo
***
Naslovna fotografija: Bonjour.ba
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!