TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 16.4.2016.

Restoran Amerikanac ima status kultnog okupljališta brojnijih Sarajlija i dugu povijest kao dio kulturne mape grada Sarajeva. Danas, Steak House Amerikanac dolazi u potpuno, novom, svježem ruhu, no, zadržan je prepoznatljiv identitet. Zadatak preuređenja interijera provjeren je arhitektonskom studio, Studio Kota, kojeg čini arhitektonski duo, Ena Imamović i Semir Imamović.

Otkrili su nam da je pri uređenju prostora važno zaći u dubinu i osjetiti i prepoznati sve zahtjeve publike, tj.korisnika, te naposljetku ostaviti pečat i obilježje mjesta i vremena. Nakon par mjeseci grubih radova, crtanja, preuređenja, restoran je i službeno otvoren prije par dana.
Prigodno njegovom nazivu, u restoranu ćete pronaći brojne detalje i simbole inspirirane američkom kulturom. Pri uređenju su korišteni prirodni materijali, ponajviše drvo i kamen, kako bi dali toplinu i ugodan ambijent. Šarm prostoru daje i ugodna te upečatljiva rasvjeta, a u sklopu restorana pronaći ćete i vinski kutak s velikim izborom vina. Zašto bi se ovaj restoran trebao naći i na vašoj gastro mapi, saznajte kroz fotografije u nastavku. 

amerikanac sarajevo studiokota 09

amerikanac sarajevo studiokota 10

amerikanac sarajevo studiokota 11

amerikanac sarajevo studiokota 13

amerikanac sarajevo studiokota 08

amerikanac sarajevo studiokota 07

 

amerikanac sarajevo studiokota 04

amerikanac sarajevo studiokota 03

amerikanac sarajevo studiokota 06

amerikanac sarajevo studiokota 01

 

 Foto: Studio Kota

FOTO: ime i prezime


Bonjour

Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču?

TEKST: Ada Ćeremida | FOTO:

Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču? Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču?

Na obali Miljacke, iza elegantnih neogotičkih fasada i pod kupolom koja dominira horizontom Sarajeva, stoji Akademija likovnih umjetnosti.

Jedno od najljepših arhitektonskih djela Sarajeva, danas simbolizira umjetnost i kreativnost, ova zgrada je nekada imala potpuno drugačiju svrhu.





Historija Akademije likovnih umjetnosti usko je povezana s dolaskom Austro-Ugarske u Bosnu i Hercegovinu 1878. godine, kada Sarajevo doživljava intenzivne društvene i kulturne promjene.


Foto: @tarikjesenkovic



Potreba za bogoslužnim prostorom dovela je do izgradnje Evangelističke crkve, prema projektu jednog od najvažnijih arhitekata tog vremena Karla Paržika.


Foto: Sarajevski list, 1899.



Kada govorimo o arhitektonskoj ostavštini Sarajeva, teško je ne spomenuti Karla Paržika, genijalnog češkog arhitekta koji je svoj pečat ostavio na brojnim znamenitostima grada Sarajeva.

Grandiozna crkva, izvedena u eklektičnom spoju romansko-bizantijskog stila, svečano je otvorena 19. novembra 1899. godine, dominirajući urbanim pejzažom Sarajeva. Nakon Prvog svjetskog rata izgubila svoju funkciju, jer je austrougarska vojska, zajedno s većinom evangelista, napustila grad. 


Foto: Nedeljko Rosić, 1980.


Novi život kroz umjetnost

 

Godine 1981., nakon što je crkvena imovina prenesena gradu, zgrada je transformirana u Akademiju likovnih umjetnosti. Danas, kroz monumentalni most Festina Lente, koji se poput modernog luka proteže prema ulazu Akademije, dolazimo do arhitektonske simfonije prošlosti i sadašnjosti.

Stakleni refleksi mosta i njegova metalna struktura sjajno kontrastiraju klasičnoj ljepoti bijelih zidova i zelenkaste kupole, stvarajući savršen kadar za sve zaljubljenike u arhitekturu i estetiku.

Foto: @academyoffineartssarajevo

***
Naslovna fotografija: Bonjour.ba

FOTO: ime i prezime


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!