TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 18.1.2023.

Prvi dani i upoznavanje sa bebom uistinu jesu posebni i nešto što ostaje kao jedna od najljepših uspomena, no vrlo brzo se roditelji suočavaju sa realnošću da beba pored ljubavi i maženja treba i neka dodatna zalaganja.

 

Na svu sreću zato i postoje mnogi uređaji koji olakšavaju brigu za najmlađe i vrlo rado ih roditelji objeručke prihvataju.

 



Upravo zbog toga, kroz razgovore sa roditeljima odlučili smo vam dati uvid u tome šta je njima najviše olakšalo prve dane, ali i cijelu godinu sa bebom.

 



Sterilizator


Ukoliko vaša bebica koristi bočice, dude, onda sigurno znate i važnost da pravilno operete i sterilizirate bočice nakon svakog hranjenja dok beba ne napuni 12 mjeseci.

Najčešći odabir roditeljima je bio sterilizator koji koristi prirodnu paru da minimizira i ukloni bakterije i klice, a dobra stvar kod ovakvih sterilizatora jeste što ima odvojene pregrade za velike i male predmete tako da jednostavno u jednom paljenju možete sterilizovati i bočice i dude.

 



Vjerujemo da će svaki sterilizator odraditi dobar posao, a za sterilizaciju potrebno je otprilike 6 do 10 minuta što je mnogo jednostavnije nego da otkuhavate na pećnici. Dodatni plus je svakako to što vam kasnije ovaj uređaj može poslužiti da sterilizujete pribor za jelo i igračke za masažu desni koje bebice rado stavljaju u usta.



Next to me krevetić ili close to me


Ovaj tip krevetića posebno je dizajniran kako bi sa bebicom spavali jedni pored drugog bez potrebe dijeljenja istog kreveta. Bočna stranica do vašeg kreveta jednostavno se spusti ili podigne, a definitivno je spas u noćnim satima jer ne morate ustajati već samo lagano prinesete bebu sebi ukoliko dojite ili je jednostavno trebate umiriti.

 



Ergonomska ljuljačka 


Za sve mame koje žele na miru dobiti nekoliko svojih 5 minuta ovo je jedna od prvih stvari koje roditelji savjetuju, ali imajte na umu da cijene istih mogu biti visoke. Razlog odabira ulaganja u kvalitetniju, ergonomsku ljulju (iako neke izgledaju slično, nisu sve ergonomski ispravne) bila je činjenica za sve roditelje da pruža pravilnu potporu za vrat i leđa beba, a sklopljena zauzima izuzetno malo mjesta pa je vrlo rado nose i na more, na vikendicu… u biti gdje god žeče malo odmoriti od nošenja bebice i dobiti malo vremena za sebe.

Svakako savjetujemo da prvo vidite sa nekom prijateljicom ili poznanicom koja već ima ljuljačku da li će odgovarati za vašu bebicu pa donesite odluku.

 



Komodica za presvlačenje bebe


Uistinu ne možemo naglasiti koliko je ovo voljena stvar za roditelje, posebice za mame u prvim danima nakon poroda. Naime, važan segmenat gdje se ne morate saginjati da biste presvukli bebu je neprocjenjivo blago. Zbog svoje praktičnosti učinit će da mijenjanje pelena ne bude komplikovan zadatak, a sačuvat ćete leđa. Također, savjet kojeg su roditelji rado naglasili jeste da ne uzimate komodice koje ispod imaju kadicu jer su dosta komplikovanije, a nećete je dugo koristiti.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Joana Blix (@joanas_view)



Električno kuhalo za vodu koje zadržava temperaturu

Još jedna odlična stvar za mame koje pripremaju dohranu za bebe. Naime, radi se o pametnom kuhalu za vodu koji je opremljen praktičnim karakteristikama uključujući prikaz temperature vode putem digitalnog displeja, ali najbolji detalj je definitivno zadržavanje topline vode na 40 stepeni što je idealno za pripremu dohrane. Veoma praktično, posebice navečer da ne morate ustajati prokuhavati vodu pa čekati da se ohladi. Doslovno, voda je spremna za vas i vi je samo stavite u bočicu, dodate dohranu i ponudite bebi.

* * *
Naslovna fotografija: @laurenireland


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!