TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 9.1.2025.
Sarajevo je dobilo novo omiljeno mjesto za opuštanje The Moon Lounge Bar gdje uz savršenu šoljicu kafe možete uživati i u tortama koje će vas osvojiti na prvi zalogaj.
Otkrili smo ovo posebno mjesto koje kombinuje ugodnu atmosferu i neodoljive ukuse sa šarmom francuskog bistroa. Sigurni smo da će brzo postati jedno od vaših omiljenih kutaka u gradu.
Foto: @ildasahinovic
Smješten na adresi Skenderpašina 16. Ovaj lounge bar krije se u mirnom stambenom dijelu grada, što ga čini savršenim za bijeg od gradske vreve i uživanje u opuštajućem kutku punom topline i šarma.
The Moon Lounge Bar odiše sofisticiranim dizajnom. Spoj neutralnih tonova i umjetničkih zidnih motiva, dobijamo kontrast sa tamnim elementima kao što su stolice i stolovi.
Foto: Qsit design
Poseban pečat prostoru daje namještaj domaćeg brenda Qsit, koji je dizajnirao udobne i elegantne stolice. Dok vitrina s tortama odmah privlači pažnju.
Idealno mjesto za uživanje u jutarnjoj kafi ili opuštenoj pauzi tokom radnog dana.
* * *
Naslovna fotografija: @the.moon.lounge.bar
TEKST: Bonjour.ba/PR
U životu svake žene postoje teme o kojima dugo nismo učene da pričamo naglas. Teme koje se godinama guraju pod tepih, odlažu za 'kad bude vremena', potiskuju jer 'nije ništa strašno'.
Ali upravo tu, gdje šutnja traje predugo, nastaje prostor za nesigurnost i neinformisanost.
Zato su trenuci kada se žene okupe, otvoreno razgovaraju i uče tako dragocjeni.
Početak juna u Sarajevu i Banjaluci obilježila je treća dm konferencija o zdravlju žena, događaj koji je još jednom potvrdio koliko je važno otvoreno govoriti o zdravlju, bez zadrške i bez tabua.
Činjenica da je svih 500 ulaznica rasprodano u rekordnom roku govori sama za sebe. Na jednom mjestu našle su se učesnice svih generacija i profila, a razgovaralo se o temama koje se tiču svih nas, bez obzira na godine, poziciju, status.
„Zdravlje žena ne smije biti tabu tema...“
Tokom konferencije, učesnice su imale priliku čuti stručnjake iz oblasti ginekologije, nutricionizma, endokrinologije i psihologije, a teme poput HPV-a, prevencije karcinoma, endometrioze, mentalnog zdravlja i hroničnog umora obrađene su na jasan, empatičan i edukativan način.
„Zdravlje žena ne smije biti tabu tema. Ova konferencija je prostor gdje se otvaramo, učimo i osnažujemo, zajedno sa stručnjacima i kroz međusobnu podršku. Ponosni smo što je interesovanje iz godine u godinu sve veće, što pokazuje da žene žele znanje, razgovor i povezanost“, izjavila je Ajla Hadžić, menadžerica marketinga u dm BiH.
Jedna od centralnih tema bila je i važnost informisanja o HPV-u i redovnih pregleda. Doktorica Ives Šindrek naglasila je ozbiljnost ovog virusa:
„HPV je u 99 % uzročnik svih slučajeva karcinoma grlića materice. Iako se većina HPV infekcija povuče spontano, u manjim procentima virus ostaje u organizmu i može dovesti do ozbiljnih promjena pa i razvoja raka. Upravo zato su redovni ginekološki pregledi i HPV testiranja od ključnog značaja za rano otkrivanje i prevenciju. Takođe, vakcinacija protiv HPV-a predstavlja jednu od najsigurnijih i najučinkovitijih mjera prevencije. Danas imamo vakcine koje štite od više tipova virusa, a njihova primjena preporučuje se i djevojčicama i dječacima.“
S velikim zanimanjem ispraćeno je i predavanje doktorice Amine Šeta, koja se fokusirala na hronični umor, stanje koje, kako je objasnila, ne bi trebalo pripisivati samo 'užurbanom načinu života':
„Umor koji traje danima ili sedmicama, a ne prolazi ni nakon odmora, često je znak dubljih disbalansa u organizmu, od hormonskih poremećaja poput hipotireoze i adrenalnog zamora, do nutritivnih deficita, hroničnih upala, autoimunih i psihičkih stanja. U toj priči ishrana igra ključnu, često terapijsku ulogu. Kod stanja poput Hashimoto sindroma, ishrana bez glutena, bogata selenom, cinkom i omega-3 masnim kiselinama, može pomoći u stabilizaciji štitne žlijezde i jačanju imuniteta. Ne postoji univerzalni pristup – važno je slušati tijelo i plan ishrane prilagoditi individualnim potrebama i dijagnozama.“
Osim edukativnog dijela, konferencije su imale i onu toplu, ljudsku dimenziju, prostor za povezivanje, podršku i zajednički ručak, uz pažljivo pripremljene poklone partnera konferencije poput brendova Afrodita Cosmetics, Violeta, Nature’s FINEST, Libresse, Skin1004, Biona, Tahirović, Natracare, Yasenka, Carefree i Afrodita+.
Treće izdanje dm konferencije još jednom je pokazalo da žene žele znati više, žele osjećati podršku i biti dio zajednice koja se brine, ne samo za fizičko zdravlje, već i za emocionalnu snagu.
Foto: dm PR
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!