TEKST: Nevena Divčić
DATUM OBJAVE: 9.1.2024.
Plesač, koreograf i reditelj Staša Zurovac u saradnji s Narodnim pozorištem Sarajevo donosi baletsku izvedbu Sjećaš li se…"Sjećaš li se Dolly Bell?”
Djelo Abdulaha Sidrana našlo se na različitim daskama brojnih teatara u različitim izvedbama i glumačkim postavama. Na filmski ekran 1981. donio ga je Emir Kusturica, a Dolly Bell je jedno od nježnih imena koja se vežu za Sarajevo, kulturu grada i pristup nekim drugim vremenima.
Iako je prošlo više decenija od njegovog nastanka, u svijetu umjetnosti i kulture nezaobilazno je štivo od najranije dobi, a skoro da ne postoji kućna biblioteka na čijim policama se ne nalazi. Među prvim je predstavama koje odgledamo u pozorištu, a doživljaj iste, bliskost koju steknemo i izgradimo s akterima djela i ovom pričom, nikada ne izblijedi.
„Dolly Bell je mitska priča i koja je postala dio identiteta Sarajeva, naše kulture i života u gradu. Ono što je osamdesetih godina prošlog stoljeća predstavljao film reditelja Emira Kusturice i scenariste, pjesnika Abdulaha Sidrana, danas je pred vama u novoj formi, plesu, baletu kojeg je postavio Staša Zurovac. Želimo da u našem repertoaru imamo praizvedbe, nove i originalne balete koji će rezonirati sa ovovremenim Sarajevom…” – izjavio je direktor Narodnog pozorišta Sarajevo, Dino Mustafić.
Foto: @eldinhalilovich
Koreografija i kompozicija
Koreograf, Staša Zurovac svojim pristupom ovom djelu želi odati dodatnu počast i pružiti novu vrijednost gledatelju koji ne poznaje “Dolly Bell”. U ovom pothvatu ima odlično podršku jednog od najvećih kompozitora i violinista našeg vremena – Alexander Balanescu.
Radujemo se vidjeti kako će Alexander svoje dosadašnje iskustvo i saradnju s jednako velikim umjetničkim imenima kao što su Grace Jones, Depeche Mode, Pet Shop Boys i mnogi drugi, donijeti na daske Narodnog pozorišta u Sarajevu.
Foto: Narodno pozorište Sarajevo
Kostimografija
Finalni pečat svakoj predstavi i filmskom ostvarenju daje dobar odabir kostima. Sjećaš li se…”Sjećaš li se Dolly Bell?” upotpunit će kostimografija u kojoj svoje prste ima kostimografkinja Blanka Adžić Ursulov. Baš poput ostatka tima s kojim sarađuje, može se pohvaliti obimnom i sjajnom karijerom.
1994. godine Njemački pozorišni časopis Theater heute proglasio je Blanku jednom od deset najboljih kostimografa u Njemačkoj.
Foto: Narodno pozorište Sarajevo
Mi znamo gdje idemo sutra navečer, a vi?
* * *
Naslovna fotografija: Narodno pozorište Sarajevo
TEKST: Bonjour.ba/PR
Sa velikim entuzijazmom očekujemo još jedno uspješno izdanje festivala, koje će dodatno učvrstiti poziciju Sarajeva kao centar fotografije i umjetnosti.
Ovaj, već renomirani, Sarajevo Photography Festival slavi umjetnost fotografije i okuplja fotografe iz cijelog svijeta. Od svog osnivanja 2022. godine, festival je privukao radove iz gotovo 60 zemalja, potvrđujući svoj status jednog od najvećih događaja za fotografe u regionu.
Prošle godine, festival je obilježio svoj prvi jubilej sa izuzetnim odzivom i kvalitetom radova, a ove godine se radujemo još uspešnijem izdanju.
Ove godine, donosimo vam ekskluzivne informacije o žiriju sastavljenom od međunarodnih lidera iz svijeta fotografije, vizionarskih umjetničkih direktora, renomiranih kuratora i utjecajnih glasova koji oblikuju globalni vizuelni pejzaž.
Sa njihovim oštrim okom, dubokom stručnošću i nezamjenjivom strašću za fotografiju, zadatak pred njima neće biti lak! Ovaj moćni žiri odabrat će najimpresivnije radove za 2025. godinu.
Bezvremenska ikona
Alessia Glaviano je šefica Global PhotoVogue i direktorka PhotoVogue Festival. Alessia je ključna figura u oblikovanju vizuelnog identiteta Vogue Italia.
Njen rad ima ogromni uticaj na globalnu fotografiju. Alessia je posvećena podsticanju novih talenata i redefinisanja granica fotografije u modnoj industriji.
Odvažna vizionarka
Marina Paulenka, sa više od 17 godina iskustva u umjetničkoj direkciji, trenutno vodi izložbeni program u Fotografiska Berlin, promovišući nedovoljno zastupljene umjetnike.
Njene kuratorske prakse su nagrađivane na svjetskoj sceni. Marina je poznata po svom radu koji istražuje društvene teme i pruža platformu za kritičke i provokativne umjetničke izraze.
Snaga kulture
Irfan Hošić je osnivač Centra za savremenu kulturu KRAK i direktor Fondacije Revizor. Irfan je priznat kuratorski stručnjak koji je predstavljao Bosnu i Hercegovinu na Venecijanskom bijenalu. Njegov rad ima uticaj i na lokalnu i na globalnu umjetničku scenu.
Irfan je također autor i akademski radnik, koji aktivno doprinosi teoriji umjetnosti i dizajna.
Moćna pripovjedačica
Kiana Hayeri je nagrađivana fotoreporterka sa fokusom na migracije i identitet. Kiana je poznata po svom senzibilnom pristupu i radu sa The New York Times-om. Njene fotografije donose snažne priče o krizama i ljudskim iskustvima.
Kiana je posvećena istraživanju tema rata, identiteta i ljudskih prava, dokumentujući neispričane priče sa terena.
Pozivamo sve ljubitelje fotografije da se pridruže i budu dio ovog izuzetnog događaja, jer nas čekaju nevjerojatni radovi, inspirativni učesnici i izuzetno važna međunarodna platforma za sve umjetnike.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!