TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 2.8.2024.
Lubenica je ljeti jedno od omiljenog voća.
Lubenica je niskokalorična i posebno osvježavajuća, a odabir slatkastog okusa ne mora biti izazov ako znamo trik.
Ako razmišljate o branju lubenice, one koje su izrasle blizu stabljike i pričvršćene su za grm - to su one koje su sočnije i slađe, ali naša misija je bila istražiti kako u prodavnici, kad nemamo mogućnosti da saznamo kako su rasle, odabrati onu najbolju.
Postoje trikovi da nikada ne pogriješite pri odabiru najslađe i najsočnije lubenice, a mi smo ih pronašli.
Kako odabrati najbolju lubenicu u prodavnici?
Mnogi kao glavni trik navode veličinu i težinu lubenice. Naime, što je veća lubenica, to će biti bolja, ali osim što je velika, važno je i da ima težinu. Ako želite da dobijete pravu lubenicu, izaberite jednu od 10 ili 12 kilograma. Prema mišljenju stručnjaka, to je ključ. Dakle, što je lubenica veća, to je više vremena provela u grmu i više je imala vremena da sakupi vodu, šećer i sve hranljive materije.
Konkretan postupak: Dok ste u prodavnici podignite lubenicu ili dvije. Ako su lubenice podjednake veličine neka najteža bude vaš odabir.
Zvuk lubenice
Malo kucnite lubenicu i ako ne odjekuje kao napuhana lopta, nije dobar izbor. Ako je lubenica zrela i spremna za jelo, čut ćete pomalo šupalj zvuk i osjetiti čvrstinu. To znači da ima puno vode jer lubenici voda daje bolji okus i teksturu.
Boja lubenice
Zrele lubenice obično imaju žutu mrlju na jednom kraju kore i neće biti pukotina ili udubljenja. Osim toga, kora mora biti čvrsta na dodir, ne klizava.
Jedna od najvažnijih kvaliteta lubenice je i boja mrlje koja se nalazi na lubenici koja je pokazatelj gdje je lubenica ležala na zemlji dok je sazrijevala. Kremasto žuta ili skoro narandžasta mrlja znak je da je lubenica punog ukusa. Bijela ili svijetložuta boja mrlje signalizira lubenicu kojoj nedostaje okus, pa ćete možda htjeti odabrati drugu.
Oblik lubenice
Potražite lubenicu koja je zaobljenija i ravnomjernijeg oblika. Okrugle lubenice su slađe, dok su ovalne obično vodenaste i manje slatke. Također, lubenica sa nepravilnim grudvicama na površini su no, no.
Sada ste spremni. Idemo u kupovinu!
* * *
Naslovna fotografija: @aymorr
TEKST: Ada Ćeremida
Nakon što smo u prvim izdanjima serijala Baščaršija ljeti otkrili mjesta koja lokalci čuvaju za sebe i komade ručnog rada koji mijenjaju interijer, sada vas vodimo na jedno od onih mjesta gdje ne sjedite dugo ali vam ostane u mislima. Mjesto koje nije fancy, nema stolove s platnenim stolnjacima ni tanjire za slikanje.
Ovdje je glavni detalj: miris.
I to onaj koji vas vraća nazad.
Skrivena niz prolaz u starom dijelu Baščaršije, na adresi Mudželiti veliki 21, pekara Imaret decenijama je opsluživala lokalne stanare, radoznale posjetioce i sve one koji znaju da miris dobarh kiflica ne vara.
Ime “imaret” vuče porijeklo iz osmanskog doba i označava javnu kuhinju koja je pripremala obroke za putnike, siromašne i vjerske škole. Sarajevo je imalo više imareta, a upravo se ovdje, u blizini Sahat-kule, smjestila jedna od najstarijih pekarskih lokacija u gradu.
Nekad je ovdje postojao samo jedan otvor jedan prozorčić iz kojeg ste, bez menija i bez staklenih vitrina, naručivali svoj somun, kiflu, hljeb. I to je bilo dovoljno. Danas, ulaskom kroz isti tunel, dočekuje vas veća ponuda, a ono što nije promijenjeno je osjećaj da ulazite u prostor koji još miriše isto kao prije 10, 20, 30 godina.
Svakako je jedna od rijetkih pekara u centru koju lokalci upisuju u rutinu: stajete po kiflu na putu kući, kupujete somun za ručak, uzimate slatku buhtlu za poslije.
I zaista, svako ima svoje “go-to” narudžbe: slana kifla s krupnom soli, buhtla s čokoladom, klasik u obliku perece. Neko će reći to je samo tijesto. Ali nije.
To je tekstura koju pamtite, slatkoća koja vas vraća na veliki odmor u osnovnoj školi, i toplina koja se osjeti odmah kroz papirnu vrećicu. I nije svaki dan isti, ali ovdje znate da će biti dobar.
Ovdje ne dolazite da ručate satima. Dolazite za trenutak. Za miris koji vas vuče natrag. Za toplinu kiflice u ruci dok stojite na drveni stočić pokraj ulaza. I dok je danas izbor širi, ono što nikad ne posustaje je miris uspomene.
Baščaršija ljeti tek se zahuktava.
Nakon kafića, ateljea i ručno rađenih predmeta, sada stižete do onih mirisa koji su dio identiteta. Naredna izdanja? Čekaju vas mjesta koja ostavljaju trag topline i dopuštaju vam da uđete u priču grada.
I… nešto neočekivano.
Produkcija: Bonjour.ba
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!