TEKST: Arijana Bošnjak
DATUM OBJAVE: 9.7.2024.
Nedavno smo pisali o našem putovanju u Hamburg i s vama podijelili sve one posebnosti koje ovaj grad zaista čine skrivenim draguljem Njemačke.
Osvojila nas je činjenica da je više od 40% površine pokriveno zelenilom, zatim skandinavski vibe koji vas tamo okružuje, kao i posvećenost slow livingu i malim trenucima – stil života koji vode stanovnici, a jako brzo usvoje i posjetioci Hamburga.
Nakon što smo vas kroz tekst i fotografije poveli na putovanje ovim neodoljivim gradom i pokazali vam njegovu bogatu kulturnu ponudu, očaravajuću arhitekturu i omiljena mjesta za predah uz kavu, pripremili smo i listu omiljenih restorana u kojima ćete kušati zaista nezaboravna jela.
Buddels
Naša gourmet avantura u Hamburgu počela je u restoranu Buddels, koji je smješten u ulici Deichstrasse 37. Tu će vas, kao uvertira u vrhunske i unikatne okuse, dočekati preslatka ulica s mnoštvom caffea i restorana čiji je fokus na morskim delicijama i sushi specijalitetima.
S obzirom na to da u ovoj ulici nema prometa, moći ćete uživati u šetnji i pitoresknim prizorima koji se ovdje kriju.
Restoran Buddels nastavak je te priče. Iako je izvana nemoguće procijeniti veličinu restorana, njegova unutrašnjost se proteže na tri kata te kroz svoje velike portale nudi pogled na svu ljepotu i arhitekturu koja vas okružuje, dok portali u interijer unose duh grada.
Tu će vas prvo dočekati konobar koji će stručno i strpljivo pojasniti vinsku kartu do najsitnijih detalja, kako biste lakše odlučili kojim vinskim notama želite upotpuniti raskoš okusa koji vas čekaju.
Nakon toga, konobar zadužen za hranu toplo nam je preporučio izbor jela sa šparogama – idealan savjet za sezonu šparoga jer to su okusi koje sigurno ne želite propustiti. Mi smo birali consommé od šparoga koji dolazi uz dodatak mrkve i šunke te je svaki zalogaj savršeno dočarao svježinu proljetnih okusa koji su se našli na ovom tanjuru.
Kao uvod glavnom jelu na stolu su se našli kruh i maslac – kombinacija koja će svakome tko je istinski foodie, donijeti veliki osmijeh na lice.
River Loft
Drugi restoran koji svakako trebate dodati na vašu must visit listu je River Loft, smješten nedaleko od Hamburga, u gradu Brunsbüttel.
Već smo na prvi pogled na menu znali što naručiti. Nakon nekoliko dana putovanja i cjelodnevnih šetnji, pileća juha s domaćim knedlama bila je sve što nam treba.
Nismo mogli odoljeti da ne kušamo i ramstek s pečenim krumpirima, posebno kada znamo da uz njega dolazi maslac koji ćete se istopiti i kreirati savršenu harmoniju okusa.
Našu večer i posjet restoranu River Loft završili smo uz crumble od šljiva – nezaboravna kombinacija hrskavih i nježnih, kremastih tekstura.
Zum Duckerstieg
Još jedan neodoljivi gradić koji se nalazi u blizini Hamburga je i Wilster, grad u kojem smo nastavili našu gourmet turneju.
Tu smo posjetili restoran Zum Duckerstieg - još jedna „skrivena tajna“ za svakog foodieja i gourmet destinacija koju svima toplo preporučujemo. O njegovoj izvrsnoj ponudi govori i Michelin preporuka za dobru hranu i dobru cijenu, koju nosi ovaj restoran.
Mi smo imali želju kušati što više jela pa su se ispred nas našle raznovrsne delicije – od ribe i šnicli, do salate i deserta.
U ovom malom „tapas momentu“ najviše će nam u sjećanje ostati urezan desert – crème brûlée od tonka graha! Tako jednostavan, a opet tako jedinstven i savršeno izveden desert.
Sada kada znate što se treba naći na must see, ali i must eat listi, ulovite prve karte za Hamburg i kreirajte jednako nezaboravnu avanturu u kojoj će sigurno uživati svaki ljubitelj arhitekture, vrhunske kave, pitoresknih prizora i nezaboravnih gourmet trenutaka.
* * *
Foto: Privatna arhiva
TEKST: Ilda Lihić-Isović
Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?
Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.
Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.
Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.
Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.
Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?
„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale.
Ajla: „Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“
Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?
Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“
Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete
Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“
Kada dijete treba prvi pregled?
Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“
Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?
Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“
Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice
Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“
Najveći mit? Da naočale kvare vid
Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“
Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?
Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“
Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida
Ajla: „Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“
Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.
Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.
Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.
Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.
Foto: @dr_ajla
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!