TEKST: Arijana Bošnjak

DATUM OBJAVE: 6.5.2024.

Uloga majke zaista je divna i jedinstvena avantura, ispunjena radošću, neprocjenjivim trenucima, ali i izazovima.


Svaka trudnoća nosi sa sobom određenu čaroliju, neizvjesnost i lekcije koje majku pripremaju za novu fazu života. To nije samo biološka uloga, već i emocionalna, socijalna i nova duhovna dimenzija života.

U našoj rubrici "Mame Rulz" istražujemo i s vama dijelimo iskustva majki koje se suočavaju sa svim izazovima i ljepotama majčinstva. Kroz razgovore s njima, možete zaviriti u njihov svakodnevni život, dileme, uspone i padove i vidjeti kako one pronalaze balans između obiteljskih obaveza, karijere i brige za sebe.


Dajana Krasić



Ovaj put smo za našu rubriku Mame Rulz razgovarali s Dajanom Krasić, autoricom digitalnog sadržaja, čiji se neodoljivi stan uređen u skandinavskom stilu našao i u našoj rubrici Interijer & Dizajn, a za nas je složila i 4 chic kombinacije s jednim ružičastim blejzerom.

Ovaj put je Dajana s nama podijelila sve o svojoj trećoj trudnoći, ali i dosadašnjem iskustvu s dva mališana doma. Govorila je o najvažnijim lekcijama koje je naučila, koje su aktivnosti za nju opuštajuće te je li majčinstvo utjecalo na njen stil odijevanja.




Njezina priča o majčinstvu, trudnoći i stilu života pruža uvid u jednu od mnogih raznolikih perspektiva majčinstva, s naglaskom na iskrenost, samopouzdanje i balansiranje različitih uloga u životu.


Trudnoća je zaista poseban period života. Kroz vašu treću trudnoću s vama ste imali i dvoje mališana te se dinamika svakodnevice zasigurno promijenila. Kako su vaša starija djeca reagirala na vijest o dolasku novog brata ili sestre?

Sada kada sam u zadnjem mjesecu, izgleda mi kao da je sve proletjelo, ali zapravo su ti prvi mjeseci bili intenzivni i dugi dok sam bila u toj fazi. Srećom, djeca su bila jako razumna oko mog umora i mučnina, suosjećajući sa svime što bih im objasnila. Vijest su prihvatili s veseljem te i sada svaki tjedan prate u kojem smo tjednu trudnoće i kolika je beba. Njihovo uzbuđenje i mašta se razvija kako se približavamo kraju.




Jesu li vaša iskustva s prethodna dva poroda utjecala na vaše pripreme za treći?

Spletom okolnosti, moja prva dva poroda su završila carskim rezom, tako da i ovaj put znam što me čeka. Taj osjećaj kad znate što slijedi ima svoje prednosti i mane. Ovaj put možda s većim optimizmom gledam na svoj ‘psihički’ oporavak, jer s godinama sam više naučila kontrolirati svoje misli, biti realnija pa time gledam pozitivnije na tih nekoliko dana u bolnici, koji u konačnici vode k još jednom novom životu.




Koje su najvažnije lekcije koje ste naučili kao majka s prethodnom djecom, a koje planirate primijeniti i s trećim djetetom?

Da najprije slijedim svoje instinkte i osjećaje, bez obzira što mi drugi savjetuju. Da sve tako brzo prolazi i da budem više prisutna u svakodnevici s djecom. Da budem blaga prema sebi, posebno u prvim mjesecima. Da  budem realna u tome kakva djeca trebaju/ne trebaju biti dok su mali. Da ne moram sve sama i da se prioriteti mogu i trebaju presložiti.




Kako ste održavali aktivni životni stil tijekom posljednjih 9 mjeseci? Jesu li neke aktivnosti bile posebno korisne ili opuštajuće za vas?

Obzirom da radim od kuće, aktivnost mi je prijeko potrebna poslije posla. Boravak s djecom vani, šetnje u prirodi i druženja na zraku su nešto što prakticiram bez obzira na stanje u kojem se nalazim. To i mene i djecu čini puno zadovoljnijim. Srećom, živimo van grada pa su šetnje, polje i vrt naš ‘lifestyle’.




Kako planirate osigurati ravnotežu između brige za djecu, brige za sebe i karijere nakon trećeg poroda?

Na trenutno balansiranje posla, djece i svog vremena sam se jako navikla, jer djeca su koliko toliko odrasla i jednostavnije je s njima većinu iskomunicirati. Obzirom da planiram nastaviti svoju karijeru, vjerujem da će kombiniranje svega u početku s troje djece biti teže nego što smo sada navikli, no imam par svojih odlika na koje računam da će mi ‘uskočiti u pomoć’ u ovoj fazi - pozitivan stav, opuštenost i godine majčinskog iskustva. Posvećivanje poslu mi nikad nije na vrhu liste prioriteta, no bitno mi je održavati ‘karijeru’ jer volim djelovati i van uloge majke. Poželite mi sreću! :)




Kako biste opisali svoj modni stil prije, tijekom i nakon svake trudnoće? Jesu li se puno toga mijenjalo ili ste zadržali isti estetski izričaj?

Sjećam se kad sam prije prvog poroda krenula kupovati udobne stvari i trenirke jer sam mislila da se kao majka neću imati kad spremati. U suštini sam s godinama postala jednostavnija u odijevanju, neovisno o trudnoćama. Nisam morala odjednom promijeniti stil jer sam postala majka. Moj izričaj je ostao isti, nisam se baš davala u kupnju trudničke odjeće, nego bih nosila sve što inače, samo u većem broju. :) Moram priznati da se jako veselim povratku u traperice! No za taj pothvat treba strpljenja. :)


* * *
Foto: Dajana Krasić


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!