Biskvit – znamo tajne kako da svaki put bude savršeno lagan i prozračan - Bonjour.ba - bh.lifestyle magazin

Biskvit – znamo tajne kako da svaki put bude savršeno lagan i prozračan

Tekst:

Arijana Bošnjak

GOURMET
22.4.2024.

Biskvit je jedna od osnovnih, ali i najvažnijih komponenti u izradi slastica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Kao temelj svake slatke kreacije, važno je da biskvit ima prozračnu i laganu teksturu, a uz to da je mekan i sočan. Osim toga, svi vole kada biskvit u sebi krije onaj bogati okus maslaca, ali kada nije pretežak. Kada uspijete napraviti tako savršenu bazu, lako je dodavati druge omiljene sastojke i kreirati ukusne delicije te njima začiniti i omiljene napitke (savršeno se slaže s kultnom talijanskom delicijom - affogato). 


Foto: @movers_bakers



Povijest biskvita

Biskvit ima bogatu povijest koja se proteže kroz stoljeća, a važan je dio gourmet kulture diljem svijeta. Njegovi korijeni vode nas unatrag, sve do antičkog Rima, gdje su pekari koristili recepte slične biskvitu kakav nam je poznat danas. Moderni biskvit prvi put se pojavio u Europi početkom 18. stoljeća.

U to vrijeme su francuski kuhari razvili tehniku miješanja jaja i šećera, kako bi se dobio lagani i prozračni kolač – biscuit. Od tada je biskvit dobio mnoštvo transformacija diljem svijeta, od klasične varijante Victoria sponge koja je poznata u Velikoj Britaniji, do pandišpanja koji je u Italiji neizostavan dio slastičarske kulture.




Njegova jednostavnost i univerzalnost daju mu nezamjenjivu ulogu u desetima, ali da bi se postigao savršen biskvit, potrebno je naučiti nekoliko ključnih trikova.

Bilo da radite biskvit za tortu, biskvit za kolač, biskvit za rolat, biskvit za čupavce, kuglofsvaki od njih počinje s pravim receptom. Mi vam u nastavku donosimo klasični recept za biskvit, a potom i kako od njega možete kreirati recept za biskvit s jogurtom. Naravno, na našu listu morali smo uvrstiti i sve traženiji recept za biskvit bez glutena.


Klasični recept za biskvit


Foto: @plasa.cake



Sastojci

  • 6 jaja
  • 200 grama šećera
  • 200 grama glatkog brašna
  • 1 žličica praška za pecivo
  • Prstohvat soli
  • 1 žlica vanilin ekstrakta
  • 100 mililitara mlijeka
  • 100 grama otopljenog maslaca





Priprema

Zagrijte pećnicu na 180 °C i pripremite kalup u kojem ćete peći biskvit. Možete ga obložiti papirom za pečenje ili ga jednostavno lagano namazati maslacem i pobrašniti.

Zatim odvojite bjelanjak od žumanjka i mutite ih odvojeno. Bjelanjak miksate s malo soli dok ne dobijete čvrst snijeg, a žumanjak u drugoj zdjeli umutite sa šećerom dok smjesa ne dobijete prozračnu i svijetlu pjenu. Dodajte još i vanilin ekstrakt i potom nastavite miksati smjesu za biskvit.

Postupno u tu smjesu za biskvit dodajte brašno i prašak za pecivo te miješajte lagano dok se sve dobro ne sjedini. Kada ste dobili ujednačenu kremu, dodajte postepeno i otopljeni maslac i mlijeko. Za kraj, lagano dodajte snijeg od bjelanjaka u smjesu od žumanjaka i brašna.




Kako biste dobili prozračan biskvit, miješajte laganim potezima od dna prema gore.

Pripremljenu smjesu pažljivo prebacite u kalup za pečenje i zaravnajte površinu.

Biskvit pecite u prethodno zagrijanoj pećnici oko 25 – 30 minuta ili dok ne dobije zlatno smeđu nijansu. Kako biste testirali je li biskvit spreman, koristite trik s čačkalicom. Čačkalicu lagano zabodite u biskvit – ako je čačkalica nakon toga suha i bez tragova smjese, biskvit je spreman.

Nakon pečenja, ostavite da se ohladi u kalupu prije nego biskvit izvadite i poslužite.




Biskvit s jogurtom

Za biskvit sa jogurtom, dovoljno je napraviti nekoliko sitnih izmjena u prethodnom receptu.

Umjesto 100 mililitara mlijeka, dodajte 50 mililitara mlijeka i 50 mililitara jogurta. S obzirom na to da jogurt ima nešto veću gustoću, ako smjesa bude previše gusta, povećajte količinu jogurta ili mlijeka po osjećaju, kako biste dobili željenu konzistenciju.

Uz to, bit će potrebno i malo više praška za pecivo kako biste osigurali prozračnost biskvita.

 



Trikovi za savršen biskvit

Koristite svježe sastojke

Svježa jaja i svježe brašno ključni su za uspjeh biskvita.


Pravilno umutite bjelanjak

Morate biti strpljivi i sigurni da ste bjelanjke miksali dovoljno dugo dok ne dobijete potpuno čvrst snijeg koji zadržava oblik. Tako će biskvit dobiti na mekoći i čvrstoći.




Ne pretjerujte s miješanjem

Lagano umiješajte sve ostale sastojke kako biste zadržali zrak u smjesi i osigurali prozračnost biskvita na kraju.


Ne otvarajte pećnicu prilikom pečenja

Otvaranjem pećnice mijenjate temperaturu i puštate unutar pećnice hladniji zrak, što rezultira time da biskvit „padne“ i izgubi željenu prozračnost.




Ohladite biskvit prije rezanja

Važno je da prije rezanja pustite biskvit da se ohladi kako bi se slegnuo i lakše rezao, bez da ga oštetite.

Jednostavnost biskvita omogućuje mnoštvo varijacija i eksperimentiranja s raznim okusima i teksturama. Osim ovog osnovnog recepta, postoje razni način kako da ga prilagodite svojim željama i potrebama, a mi vam u ovom tekstu donosimo još i recept za biskvit bez glutena, koji donosi jednako primamljiv okus.


Biskvit bez glutena




Sastojci

  • 150 grama brašna od riže
  • 50 grama brašna od kokosa
  • 50 grama brašna od badema
  • 1 žličica praška za pecivo
  • Prstohvat soli
  • 150 grama maslaca ili biljnog ulja
  • 150 grama smeđeg šećera
  • 3 jaja
  • 1 žličica ekstrakta vanilije
  • 100 mililitara jogurta (bez glutena)
  • 2 žlice mlijeka (za prilagodbu konzistencije smjese)





Priprema

Zagrijte pećnicu na 180°C i pripremite kalup za pečenje, obložite ga papirom za pečenje ili ga dobro namažite maslacem i pobrašnite.

U zdjeli pomiješajte brašna od riže, kokosa i badema, prašak za pecivo i sol. Stavite sa strane.

U drugoj zdjeli, mikserom miksajte maslac ili ulje i smeđi šećer dok ne postanu pjenasti. Dodajte jaja jedno po jedno, miješajući dobro nakon svakog dodavanja. Dodajte ekstrakt vanilije i jogurt te miješajte dok se svi sastojci dobro ne sjedine.




Postupno dodajte suhe sastojke u mokre sastojke, miješajući dok se sve dobro ne sjedini i dok ne dobijete glatku smjesu. Ako je smjesa previše gusta, dodajte malo mlijeka po potrebi kako biste prilagodili konzistenciju.

Izlijte smjesu u pripremljeni kalup za pečenje i poravnajte površinu.

Pecite biskvit u prethodno zagrijanoj pećnici 25 - 30 minuta ili dok čačkalica umetnuta u sredinu biskvita ne izađe čista.




Kad je biskvit pečen, izvadite ga iz pećnice i ostavite da se potpuno ohladi prije nego što ga izvadite iz kalupa i režete na komade.

Ovaj biskvit bez glutena će biti sočan, ukusan i savršen kao baza za razne slastice. Možete ga jesti samog ili ga kombinirati s različitim kremama, preljevima i voćem po želji.




Koju god od ovih varijanti birate napraviti, jednom kada imate savršenu bazu biskvita, možete se igrati kombinacijama i raznim dodacima te kreirati biskvit sa orasima, biskvit sa višnjama, Lamington s džemom i mnoštvo drugih slastica koje su jednostavne poput palačinaka, a opet tako ukusne i neodoljive.

* * *
Naslovna fotografija: Pexels
Foto: Unsplash i Pexels

Povezani članci

Najpopularniji članci

Posljednje objavljeno