TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 9.3.2023.
Ako volite čitati svaki dan i uvijek ste u potrazi za efikasnim načinom kako da vodite dnevnik knjiga koje ste pročitali ili koje planirate čitati na svom mobilnom uređaju odlučili smo olakšati vam pretragu.
Tačnije, ljubiteljima knjiga više ne nedostaje izbora kada su u pitanju kvalitetne aplikacije za vođenje bilješki.
Goodreads, koji je vjerojatno najpopularnija aplikacija vezana za knjige nije uključena na ovu listu jer se fokusiramo na neke super korisne, ali manje poznate platforme koje su dizajnirane da vam pomognu da pratite svoje čitanje i otkrivate nove knjige, a uz to su besplatne.
StoryGraph: Reading Tracker
Ova app nije samo koristan alat za praćenje pročitanih knjiga, već i detaljna statistika svih knjiga u biblioteci. Korisnici mogu sebi postaviti ciljeve prema broju pročitanih knjiga ili stranica, kao i pratiti prijatelje i vidjeti šta oni čitaju i koje recenzije ostavljaju.
Statistika je glavna karakteristika StoryGraph-a koja vas motivira da čitate više kako biste kasnije analizirali svoje grafikone.
Vjerujemo da će vam se dopadi i to što aplikacija nudi mnoge izazove čitanja kao što je čitanje jedne knjige iz svake zemlje na svijetu ili čitanje jedne knjige sedmično u nekoliko žanrova.
Foto: freepik.com
Ovdje preuzmite app za Android mobitele
Leio
Leio ("pročitao/-la sam" na portugalskom) je jednostavan tracker sa minimalističkim i lijepim dizajnom. Ako već dugo želite da vam čitanje postane redovna navika, aplikacija će vam pomoći da postavite ostvarive ciljeve, rokove i pratite svoj napredak. Posebno nam se dopada funkacija tajmera koji omogućava da svjesnije pristupite samom procesu.
Foto: freepik.com
Bookshelf - Your virtual library
Korisna aplikacija preko koje možete katalogizirati i organizirati biblioteku ili kolekciju knjiga na više virtualnih polica za knjige.
Pratite svoj napredak u čitanju i održavajte listu želja knjiga koje želite pročitati, a uz to dobivate i preporuke za nova štiva, kao i priliku da vi podijelite preporuke za knjige.
Sve navedene aplikacije su besplatne i sa elegantnim, funkcionalnim opcijama tako da ćete se veoma jednostavno snaći.
Foto: freepik.com
Ovdje preuzmite app za Android mobitele
Neka se na vašoj pročitanoj listi nađe jedna od naših preporuka.
***
Naslovna fotografija: @rebeca_santana.g
TEKST: Nevena Divčić | FOTO:
Olovka i ruž za usne su nerazdvojiv duo.
Prisutni su u skoro svakoj torbici, neseseru i svakodnevna beauty rutina za većinu je nepotpuno bez ovog finalnog koraka. Iako svi često imamo svoje favorite i znamo koje nijanse olovki i ruževa za usne ćemo uvijek odabratu, ponekad je odlična opcija da makeup rutinu osvježite promjenom baš ovih proizvoda i isprobate nove nijanse.
3 kombinacije nijansi olovki i ruževa za usne koje trebate probati
Nude olovka i ruž u peachy nijansi
Omiljena nude olovka će naglasiti i oblikovati vaše usne, a peachy ruž će unijeti dozu luksuznog izgleda u vaš finalni makeup. Ova kombinacija je savršena za prirodan i svjež izgled usana, a najbolje će prijati osobama sa tamnijim tenom ili maslinastim tonom kože.
Mauve olovka za usne i nude ruž s pink tonom
Olovka za usne oblokovat će usne dajući im punoću, a zbog ruža u ovoj nijansi ova kombinacija je idealna za dnevna i elegantna večernja izdanja. Pristajat će osobama sa svim tonovima kože, najprilagodljivija je i kada je riječ o isticanju boje očiju ili kose.
Tamnosmeđa olovka za usne i karamel ruž
Ova kombinacija daje efekat punijih i definisanijih usana i idealna je za ono koji vole tople i intenzivnije nijanse. Tamnosmeđa olovka stvara kontrast i precizan oblik, dok ruž u boji karamele donosi bogatstvo i toplinu.
Koju kombinaciju vi birate?
* * *
Naslovna fotografija: @jessideoliveira
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!