TEKST: Arijana Bošnjak

DATUM OBJAVE: 19.7.2024.

U središtu ljetne filmske sezone, horor film „Longlegs“ iznenadio je i postao izraziti hit koji je potukao sva očekivanja.


Za kritičare je ovaj film razočarao i donio već viđenu priču, ali publika je očarana neočekivanim preokretima i atmosferom filma te ga nazivaju suvremenom verzijom filma "Kad jaganjci utihnu"

Film „Longlegs“ priča o serijskom ubojici poznatom po tome što nikada ne dodiruje svoje žrtve. Film redatelja Osgooda Perkinsa, prati Maiku Monroe kao agenticu FBI-a Lee Harker, koja pokušava razriješiti misteriozna ubojstva koja za sobom ostavlja Longlegs.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Alicia Witt (@aliciawitty)



U filmu se susrećemo s Longlegsom već u prvoj sceni - čudakom iz malog grada koji ostavlja za sobom zapletene poruke na mjestima zločina, nagovještavajući nova ubojstva.

Nicolas Cage izvedbom donosi svoju karakterističnu karizmu i mračan nastup te se u filmu odlično postavlja kao figura čistog zla koje ne poznaje milost.

U filmu su korištene precizne kompozicije i tamni interijeri kako bi se postigla mračna atmosfera, čineći čak i obične lokacije zastrašujućima. Iako se kraj filma može činiti pomalo nejasnim, kontrola tona u filmu i suptilnost u atmosferi čine „Longlegs“ učinkovitim ostvarenjem horor žanra ako pitate publiku. Kroz svoj prikaz zla bez nade za bijeg ili iskupljenje, film ostavlja dubok dojam na gledatelje, što se već može osjetiti i kroz sam trailer. 


https://www.youtube.com/watch?v=OG7wOTE8NhE


„Longlegs“ se uspio izdvojiti kao pravi dragulj među ostalim ljetnim blockbusterima. Njegov uspjeh pokazuje da originalni filmski naslovi još uvijek imaju moć privlačenja publike i ostvarivanja značajnih financijskih rezultata u vrijeme kada su kino dvorane ponovno postale popularne destinacije za kolektivno uživanje u filmskom iskustvu. Film ćete uskoro moći gledati na platformi Apple TV+.

* * *
Naslovna fotografija: @neonrated


Bonjour

Umorna si – možda ti samo treba “delete”.

TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak

Umorna si – možda ti samo treba “delete”. Umorna si – možda ti samo treba “delete”.

Otvaraš telefon samo da brzo pročitaš poruku. Sekundu kasnije – već si na TikToku. Još jedan video psa koji svira klavir. Smiješno, slatko… i tako poznato.

Stižu notifikacije. Podsjetnici iskaču. Screenshot koji si poslala sebi – za svaki slučaj. Screenshot koji si htjela poslati najboljoj prijateljici – ali nisi. Novi e-mail s naslovom „Posljednja prilika“, koji nikada nećeš otvoriti. A tu je i ona aplikacija koju nisi koristila od 2022. godine. I dalje tiho troši bateriju, prostor, energiju.

 

nestle-kampanja-cista-umjetnost-detoks2_bonjour_ba
 

Ne znaš kad je sve to postalo normalno – ali znaš da si umorna. Tvoj um je preopterećen. Tvoj telefon je preopterećen. I – planeta je preopterećena.

Digitalni otpad: Nevidljiv, ali stvaran

Digitalni otpad je stvaran. Tih. Tvrdoglav. I uporan. To su stare poruke, nepročitani mailovi, zaboravljeni dokumenti i fotografije koje si čuvala „za svaki slučaj“.

Ali sve to ne živi samo u tvom telefonu. Živi na serverima širom svijeta koji gutaju energiju, zagrijavaju atmosferu i ostavljaju trag.

 

nestle-kampanja-cista-umjetnost-detoks4_bonjour_ba
 

Evo nekoliko primjera koje ne možemo samo „izbrisati“:

  • Svaki mail s privitkom godišnje proizvede oko 10 grama CO₂.

  • 1.000 suvišnih fotografija u cloudu? Kao da mjesec dana gori sijalica 24/7.

  • Automatska ažuriranja aplikacija koje ne koristiš? Troše energiju, bateriju, stvaraju emisije.

Zato, ne radi se samo o uređenom telefonu. Radi se o stvarnom utjecaju na svijet oko nas.

 

nestle-kampanja-cista-umjetnost-detoks3_bonjour_ba
 

Čista umjetnost – ali ne ona iz galerija

Nestlé i ove godine podsjeća da briga o planeti ne mora izgledati spektakularno. Ponekad je dovoljno samo... obrisati.

Znaš ono kad konačno obrišeš stotine nepotrebnih fotki iz galerije, sredite inbox ili izbaciš aplikacije koje ne koristiš? Nema vatrometa. Nema aplauza. Ali osjećaš se lakše. Zrak je čistiji. Glava tiša. Fokus – napokon tvoj.


bonjour_ba_office_01
 


Kako početi? Evo nekoliko digitalnih rituala koje možeš ubaciti u svoju sedmičnu rutinu:

  • Očisti ono što ti više ništa ne znači
    Pet fotki istog outfita. Jelovnik iz dostave. Boarding karta iz 2019. Screenshot tuđeg storyja. Obrisano = oslobođeno.

  • Otkaži ono što te više ne zanima
    Newsletter koji nikad ne otvaraš. Aplikacija koju si skinula iz znatiželje. Push notifikacije koje ti prekidaju misli. Više ti ne trebaju.

  • Daj smisao svom brisanju
    Ne moraš to raditi svaki dan. Ali jednom sedmično? Obavezno. Kao što mijenjaš posteljinu ili stavljaš masku na kosu. Kratko traje, a daje mnogo.

To postaje tvoj mali otpor digitalnom haosu. I tvoj doprinos planeti.


bonjour_ba_office_02
 

Na jesen, kao simboličnu zahvalu svima koji su odlučili da naprave prostor za sebe i planetu, planirana je nova akcija sadnje drveća. U posljednje četiri godine, kroz inicijativu Čista umjetnost, Nestlé je posadio više od 12.500 sadnica. Divno, zar ne?

Zato samo počni. Jedan dan. Jedna mala promjena.  Čista umjetnost počinje brisanjem

I najvažnije – daj sebi 15 minuta bez ekrana.

Samo ti.
Tvoja kava.
Pogled kroz prozor.
Bez skrolanja. Bez zvukova. Bez zahtjeva.

Tih 15 minuta može biti najzdraviji poklon koji si sebi dala ove sedmice.
Bolji nego bilo koja mindfulness aplikacija.

I mnogo, mnogo tiši.


nestle-kampanja-cista-umjetnost-detoks5_bonjour_ba

Foto: pexels.com


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!