TEKST: Emina Smaka

DATUM OBJAVE: 11.1.2023.

Prošle godine nismo imali priliku gledati dodjelu Golden Globe nagrada, nakon što su organizatori odlučili kreirati privatan event koji se nije televizijski prenosio, niti vidjeti raskošno obučene poznate osobe, ne čudi da smo ovu dočekali s uzbuđenjem.


Neka od najpoznatijih imena industrije su sinoć prošetali crvenim tepihom te kao i uvijek neki su briljirali i ukrali sve simpatije, dok su se drugi našli na drugoj strani modnih kritika. Najviše pažnje, ali i simpatija je ukrala zvijezda mini serije 'Wednesday' - Jenna Ortega. Prošetala je u romantičnoj Gucci haljini puderaste nijanse, s lepršavim plisiranim materijalom, koja je u struku dizajnirana s trendovskim izrezima. U isto vrijeme je i elegantna i seksi. Ovu kreaciju je upotpunio savršen makeup, frizura i naravno, Tiffany & Co. nakit. Gledajući ovu kreaciju ne možemo, a da ne zažalimo što ovaj put nismo vidjeli Zendayu, koja je sinoć osvojila nagradu za najbolju žensku ulogu u seriji 'Euphoria'. 
 

 

Najbolja modna izdanja 


No, svejedno, nismo ostali zakinuti za modna izdanja koja su nas impresionirala. Lily James je vratila crvenu boju na svečane dodjele s raskošnom Versace haljinom koja savršeno pristaje njenoj svijetloj puti. Silueta haljine poput onih iz zlatnog doba Hollywooda je kreirana od čak 50 metara materijala. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Just Jared (@justjared)



Priznajemo da je Rihanna još jednom ostavila snažan i pozitivan dojam na nas svojim modnim odabirom. Sinoć je po ko zna koji put dokazala zašto je jedna od najbolje obučenih dama u industriji. Birala je Schiaparelli crnu haljinu, s raskošnim plaštom i crnim sandalama. U teoriji nemaštovit look, u njenoj interpretaciji izgleda kao pravo osvježenje na svečanoj dodjeli poput ove. 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Vogue France (@voguefrance)



Voljeli bismo u listu najbolje obučenih dodati zadivljujuću Violu Davis u kraljevsko plavoj Jason Wu haljini. Na tepihu se pojavila sa neodoljivim šarmom, zbog kojeg je bila neprimjetna i mrlja nastala zbog kiše na dnu haljine.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Cosmopolitan (@cosmopolitan)



Michaela Jaé zaslužuje čistu peticu za svoj besprijekoran izgled i dizajn Balmain haljine koji odvlači svu pažnju. Emma D’Arcy su unijeli dozu neobičnog i odvažnog u Acne studio kombinaciji.

 



U tamno plavoj Armani Privé haljini profinjene siluete, blago dramatičnog pepluma i šljokica sa srebrnim odsjajem. Sinoć je Michelle Yeoh osvojila našu nagradu za modno izdanje koje nas je oduševilo kao i Golden Globe nagradu za ulogu u filmu 'Everything everywhere all at once'.

 



Izdanja koja nisu pokupila simpatije kritičara
 

Iako je Margot Robbie završila kolaboraciju s kućom Chanel, još jednom nas je dočekao ne tako maštovit look. Za ovu Chanel haljinu je bilo potrebno preko 750 sati rada, njena nježna roza nijansa savršeno pristaje promociji njenog novog 'Barbie' filma. Look i dalje izgleda zanosno, no, voljeli bismo je vidjeti u odvažnijoj i kreaciji drugog dizajnera.

 



Neharmonična kombinacija Heidi Klum se našla na listama najmanje impresivnih izdanja. Kreacija se sastojala od perja, dinamičnim izreza, šljokica i prozirnog materijala te je jednostavno bila prekomplikovana za ovakav događaj. Veselimo se novim izdanjima ove fashionistice. 

Za kraj preostaje kombinacija Anye Taylor-Joy u Dior kreaciji od koje smo očekivali mnogo više! Nedostatak posebnosti dizajna i boja koja ne pristaje njenom tenu su, nažalost, učinili da se ovaj put modna ikona u nastajanju, nađe na listi dama koje nisu stilski najbolje odgovorile na ovaj modni zadatak.  

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Heidi Klum (@heidiklum)

* * *
Naslovna fotografija: @vogueitalia


Bonjour

Jedna slomljena štikla s Pitti Uomo revije postala je detalj o kojem se priča

TEKST: Lamija Muratagić

Jedna slomljena štikla s Pitti Uomo revije postala je detalj o kojem se priča Jedna slomljena štikla s Pitti Uomo revije postala je detalj o kojem se priča

Na Polimoda Graduate Showu, koji je otvorio sedmicu Pitti Uomo u Firenci, mladi italijanski dizajner Vincenzo Junior Marrazzo predstavio je kolekciju Il Latte delle Vergini i detalj koji izgleda kao modna greška, ali se čita kao vrlo precizna izjava.


Na Pitti Uomo reviji pojavila se štikla koja izgleda slomljeno i ne možemo prestati gledati


Pitti Uomo modni događaj koji se ne prati samo zbog odjeće, nego zbog načina na koji Firenca nekoliko dana postaje laboratorij savremenog mensweara, mjesto na kojem se susreću kupci, urednici, dizajneri, stilisti, studenti, etablirani brendovi i nova imena koja tek pokušavaju objasniti vlastiti jezik.

16. juna počelo je 110. izdanje sajma Pitti Uomo, koje je i ove sezone okupilo najvažnija imena muške mode i postavilo ton za dane koji slijede. Paralelno je na prvi dan održan i Polimoda Graduate Show, studentska revija koja uz Pitti Uomo ne funkcioniše kao prateći program, nego kao jedan od najvažnijih trenutaka sedmice za čitanje onoga što dolazi nakon već formiranih modnih sistema.

 



Ovogodišnji Graduate Show okupio je 19 odabranih završnih kolekcija studenata Polimode, firentinske modne škole koja ima posebno mjesto u razgovoru o novoj generaciji dizajnera. Među njima se izdvojio Vincenzo Junior Marrazzo, italijanski dizajner koji je predstavio kolekciju Il Latte delle Vergini i pokazao jedan od onih detalja zbog kojih se revija ne završava kada se ugase svjetla: štiklu koja na prvi pogled izgleda kao da se slomila.
 
 

 

Kada cipela prestane biti samo styling


Virtuozno izveden aksesoar nikada ne završava look samo dekorativno. Njegova moć je u tome da poremeti očekivanu siluetu, uvede napetost i cijelo izdanje prevede u potpuno drugačiji vizuelni registar. Marrazzova štikla upravo to radi. Ona ne djeluje kao aksesoar koji mirno završava siluetu, nego kao mali poremećaj u sistemu odijevanja i trenutak nestabilnosti koji tijelo, hod i odjeću odjednom uvodi u isti dramaturški prostor.

 



To je posebno snažno jer se ne radi o spektakularnom efektu koji pokušava nadglasati kolekciju, nego o detalju koji izgleda gotovo incidentno, kao greška koju je neko odlučio pokazati. Upravo smo nedavno pisali o tome kako moda sve češće napušta ideju besprijekornosti i okreće se detaljima koji djeluju nesavršeno, ali nose snažnu priču. Moda je dugo gradila autoritet kroz savršenstvo izrade, čistu završnicu i kontrolisanu liniju, ali nova generacija dizajnera sve češće najpreciznije govori upravo kroz napuknuće, trag, asimetriju, trošenje i ono što izgleda kao da je već preživjelo neku priču prije nego što je došlo na pistu.
 

 

Zašto je Vincenzo Junior Marrazzo ime koje vrijedi zapamtiti


Vincenzo Junior Marrazzo dolazi iz Italije, a njegova kolekcija Il Latte delle Vergini već samim naslovom otvara prostor između nevinosti, rituala, tijela i nečega što nije sasvim čisto ni udobno. Kolekcija se gradi oko tenzije između čistoće i kontaminacije, kroz namjerno istrošene komade inspirisane Pasolinijem i Batailleom, što objašnjava zašto slomljena štikla ovdje ne djeluje kao izolovan trik, nego kao vizuelni produžetak cijelog koncepta.

 



Pasolini i Bataille nisu reference koje u modi služe samo da kolekciji dodaju intelektualni sloj. Obojica otvaraju pitanja tijela, svetog, profanog, želje, krhkosti i društvenih granica, pa se u tom svjetlu Marrazzov rad može čitati kao pokušaj da odjeća ne bude površina za uljepšavanje, nego prostor konflikta. Zato štikla koja izgleda slomljeno postaje više od obuće: ona je mala arhitektura nestabilnosti, predmet koji odbija ideju da ženstvenost, elegancija ili ljepota moraju stajati ravno da bi bile uvjerljive.
 
 

 

Studentske revije često prve najave promjenu


Najbolji dio graduate revija je upravo to što se u njima moda još uvijek ne mora ponašati kao proizvod spreman za policu. Ona smije biti neugodna, nedovršena, previše lična, konceptualna, riskantna i ponekad neodmah razumljiva. Takav prostor često proizvede detalje koji kasnije izgledaju kao najtačniji signal smjera u kojem se moda pomjera.

Marrazzova slomljena štikla zato ne privlači pažnju samo zato što je neobična, nego zato što pogađa širi trenutak u modi. Nakon godina u kojima se luksuz često prevodio kroz tišinu, uglađenost i kontrolisanu neutralnost, sve je vidljivija potreba za predmetima koji nose trag, napetost i narativ. Ne savršen look, nego look koji ima unutrašnji konflikt.

 



Dok veliki brendovi često definišu šta će industrija kupovati, mladi dizajneri ponekad mnogo preciznije pokažu šta industrija osjeća A ako je suditi po ovoj štikli, Vincenzo Junior Marrazzo razumije da jedan mali pomak u konstrukciji može imati veću težinu od cijelog savršeno ispoliranog izlaza.

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba
Naslovna fotografija: @vimarrazzo


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!