TEKST: Arijana Bošnjak
DATUM OBJAVE: 15.7.2024.
Nakon više od dva desetljeća od prvog filma, Ridley Scott vraća se u svijet jednog od svojih ikoničnih ostvarenja s filmom "Gladijator II".
Originalni "Gladijator" iz 2000. godine osvojio je srca publike i kritičara te se već više od 20 godina zadržao na listi favorita mnogih filmofila.
Povratak u arenu
Ridley Scott, nominiran za Oscara za režiju prvog "Gladijatora", ponovno preuzima kormilo režisera za nastavak ovog epskog filma. Glavnu ulogu u "Gladijatoru II" tumačit će Paul Mescal, a uz njega su Pedro Pascal (znamo da rijetko tko može ostati imun na njihovu karizmu), kao i Denzel Washington koji je već izmamio itekako pozitivne komentare na račun svog izgleda sa skoro 70 godina.

Foto: @rollingstoneitalia

Foto: @rollingstoneitalia

Foto: @rollingstoneitalia
U prvom dijelu pratili smo priču o Maximusu kojeg je ovjekovječio Russell Crowe, glumeći rimskog generala koji postaje rob nakon što ga car Commodus (Joaquin Phoenix) sruši s vlasti. Maximus se uzdiže kao gladijator kako bi se osvetio Commodusu, koji je ubio njegovu obitelj.
Novi junak - Lucius
"Gladijator II" nastavlja se tamo gdje je prvi film stao, s novim junakom Luciusom (Paul Mescal), nećakom Commodusa, koji ulazi u arenu spreman za borbu.
Snimanje "Gladijatora II" započelo je u lipnju, većinom u Maroku i na Malti, prije nego što je prekinuto zbog štrajka SAG - AFTRA u srpnju 2023. godine. Film je završio s produkcijom u siječnju 2024. godine, a očekuje se da će donijeti spektakl s velikim bitkama i impresivnim scenama u rimskim arenama.

Foto: @rollingstoneitalia
Foto: @rollingstoneitalia
Ovo je film koji za sada obećava nastaviti tradiciju svog prethodnika i donijeti svježu perspektivu uz sjajnu glumačku ekipu i spektakularne vizualne efekte. S datumom premijere zakazanim za studeni 2024., ovo je definitivno film koji će željno iščekivati fanovi prvog dijela, širom svijeta.
https://www.youtube.com/watch?v=4rgYUipGJNo
* * *
Naslovna fotografija: @rollingstoneitalia
TEKST: Ada Ćeremida
Ovo nije romansa za kišno veče uz čaj već film koji će vas ili zabaviti do kraja ili potpuno emocionalno odbiti.
Nova adaptacija romana Emily Brontë iz 1847. godine ne pokušava biti suzdržana ili vjerna u klasičnom smislu. Emerald Fennell, poznata po filmovima Saltburn i Promising Young Woman, pristupa “Wuthering Heights” s namjernom teatralnošću, erotiziranim tonom i estetikom koja više podsjeća na modni editorijal nego na gotičku tragediju.
Rezultat je film koji izgleda luksuzno, zvuči savremeno i ponaša se provokativno ali ne pokušava nužno da vas natjera da vjerujete u sudbinsku ljubav Cathy i Heathcliffa.

Ako volite klasike “netaknute” ovo bi vas moglo iznervirati
Brontëin roman je generacijama bio simbol sirove, destruktivne ljubavi. Priča o Catherine Earnshaw i Heathcliffu siročetu kojeg njen otac dovodi kući, a kojeg porodica potom ponižava i potiskuje odavno je upisana u kolektivnu romantičnu mitologiju.
Njihova veza je intenzivna, gotovo spiritualna, ali i duboko autodestruktivna. Catherine bira društveni status i udaje se za drugog, a Heathcliff pokreće višegeneracijsku spiralu osvete.
Fennell tu tragediju ne tretira kao sveto tlo. Umjesto patosa, dobivamo ironiju. Umjesto sirove unutrašnje boli estetski oblikovanu strast. Umjesto mračne gotike stilizirani erotizam, camp elemente i savremenu muzičku podlogu (da, Charli xcx u “Wuthering Heights” univerzumu).
Za puriste, to može djelovati kao izdaja. Za one koji Heathcliffa još uvijek doživljavaju kao romantičnog antiheroja, ovaj film možda neće imati emocionalnu težinu kakvu očekuju.

Ako ste umorni od “I could fix him” romantike možda će vam se dopasti
Brontëin roman je, između ostalog, formirao generacije romantičnog mazohizma. Heathcliff je postao arhetip nedostižnog, emocionalno nedostupnog muškarca kojeg “možemo spasiti”. Upravo zato je casting bio pod posebnim povećalom: Margot Robbie i Jacob Elordi nose film kao Cathy i Heathcliff, ali njihova hemija je već podijelila publiku.
Dok jedni tvrde da njihova fizička kompatibilnost i vizualna magnetičnost savršeno odgovaraju Fennellinoj stiliziranoj viziji, drugi osjećaju da između njih nedostaje ona razorna, gotovo bolna povezanost koja bi opravdala decenije opsesije i osvete.
Fennell, međutim, ni ne pokušava da tu ideju romantizira. Njen Heathcliff, kojeg igra Jacob Elordi, nominovan za Oscara ove godine, izgleda spektakularno dugokos, intenzivan, gotovo modno konstruiran, ali djeluje više kao savremeni vizualni fantazam nego kao biće koje je emocionalno mariniralo u bijesu i klasnoj traumi. 

Margot Robbie kao Cathy oscilira između razmažene aristokratkinje i erotski osviještene heroine, ali film ne insistira na tome da njihovu vezu shvatimo kao uzvišenu sudbinu. Naprotiv, sve je pomalo performativno, pomalo svjesno vlastite teatralnosti.
Ako tražite adaptaciju koja razotkriva mit umjesto da ga hrani, ovaj pristup može biti osvježavajući.
Ovo je film o estetici jednako koliko i o ljubavi
Vizualno, film funkcionira gotovo kao 20-strani modni editorijal smješten na vjetrovitim yorkshirskim močvarama. Kostimi su naglašeni, tijela izložena, atmosfera nabrijana. Emocija je često podređena slici.
Za neke će to biti problem osjećaj da gledaju “pozu” umjesto tragedije. Drugi će upravo u toj svjesnoj artificijelnosti pronaći užitak. Fennell nikada nije bila rediteljica suptilnosti; njen senzibilitet je prepoznatljiv, pomalo pretjeran, uvijek spreman da gurne stvari korak dalje nego što je pristojno.

Ako očekujete vjernu, gotičku adaptaciju s emocionalnim razaranjem koje traje danima, moguće je da ćete izaći razočarani. Film nema težinu Andree Arnold iz 2011., niti pokušava da oživi istu vrstu sirove prirodnosti.
Ali ako vas zanima kako klasici funkcionišu u savremenom kontekstu kako se mogu prilagoditi publici koja je navikla na seksualizirani sadržaj, brze estetske impulse i ironijski odmak onda je ovo vrlo gledljivo, ponekad pretjerano, ali nesumnjivo zabavno iskustvo.
Uostalom, nakon prvog trailera prodaja romana porasla je za više od 130 posto. To možda govori više od bilo koje kritike.
Pitanje je samo: da li to želite od Brontë?
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!