TEKST: Emina Smaka
DATUM OBJAVE: 21.9.2021.
Dan vjenčanja mnogi žele proslaviti sa porodicom i svojim najbližim uz ukusnu hranu, ugodnu atmosferu i predivan ambijent.
Na toj listi svakako jedna od važnih stvari je i fotografisanje mladenaca.
Ponekad u mjestu u kojem živite ne možete da vidite sve predivne lokacije koje to mjesto nudi a koje viđate možda i svaki dan.
Mnogi restorani u ponudi imaju i organizaciju slavalja, međutim to često nije prostor u kojem želite zabilježiti romantične fotografije sa svojim partnerom najsretnijeg vam dana u životu.
Kod bh. fotografkinja i fotografa smo pronašle neke od najljepših lokacija za najdivnije fotke.
LUKOMIR
Lukomir vam na prvu pomisao možda ne zvuči kao idealna lokacija za vjenčanje, ali ove fotografije će vas uvjeriti u suprotno. Predivna prirodna i ruralni ambijent će dati originalnu notu vašim fotografijama, a sigurni smo da će biti mnogo zanimljivih priča za ispričati kada budete ponovo gledali fotografije.
foto: @redzepagicaida
HAJDUČKA VRATA
Još jedna nešto izazovnija lokacija je planina Čvrsnica i njena bajkovita Hajdučka vrata. Tim sa profila Vlasta Weddings su napravili predivne fotografije za koje smo sigurni da će biti inspiracija mnogima.
BAŠTA ZEMALJSKOG MUZEJA
Iako omiljena lokacija za mnoge parove, ne možemo izostaviti predivnu baštu Zemaljskog muzeja u Sarajevu. Jednostavno daje bajkovitu notu fotografijama zaljubljenih parova.
* * *
ULICE GRADA
Na naše veliko iznenađenje neke od najsimpatičnijih fotografija sa vjenčanja koje smo pronašli su fotkane na ulicama gradova. Organizacija ovakvog fotografisanja nije zahtjevna, a barem jedna fotogenična ulica se može naći u svakom gradu.
ROOFTOP
Fotografije sa krovova sa pogledom na grad imaju neku posebnost u sebi, još ako dodate zaljubljeni par i mladenku u bijeloj vjenčanici, uspješna fotografija je zagarantovana!
* * *
Naslovna fotografija: @blink.weddings
Tekst: Emina Smaka
TEKST: Ada Ćeremida
Na obali Miljacke, iza elegantnih neogotičkih fasada i pod kupolom koja dominira horizontom Sarajeva, stoji Akademija likovnih umjetnosti.
Jedno od najljepših arhitektonskih djela Sarajeva, danas simbolizira umjetnost i kreativnost, ova zgrada je nekada imala potpuno drugačiju svrhu.
Historija Akademije likovnih umjetnosti usko je povezana s dolaskom Austro-Ugarske u Bosnu i Hercegovinu 1878. godine, kada Sarajevo doživljava intenzivne društvene i kulturne promjene.
Foto: @tarikjesenkovic
Potreba za bogoslužnim prostorom dovela je do izgradnje Evangelističke crkve, prema projektu jednog od najvažnijih arhitekata tog vremena Karla Paržika.
Foto: Sarajevski list, 1899.
Kada govorimo o arhitektonskoj ostavštini Sarajeva, teško je ne spomenuti Karla Paržika, genijalnog češkog arhitekta koji je svoj pečat ostavio na brojnim znamenitostima grada Sarajeva.
Grandiozna crkva, izvedena u eklektičnom spoju romansko-bizantijskog stila, svečano je otvorena 19. novembra 1899. godine, dominirajući urbanim pejzažom Sarajeva. Nakon Prvog svjetskog rata izgubila svoju funkciju, jer je austrougarska vojska, zajedno s većinom evangelista, napustila grad.
Foto: Nedeljko Rosić, 1980.
Novi život kroz umjetnost
Godine 1981., nakon što je crkvena imovina prenesena gradu, zgrada je transformirana u Akademiju likovnih umjetnosti. Danas, kroz monumentalni most Festina Lente, koji se poput modernog luka proteže prema ulazu Akademije, dolazimo do arhitektonske simfonije prošlosti i sadašnjosti.
Stakleni refleksi mosta i njegova metalna struktura sjajno kontrastiraju klasičnoj ljepoti bijelih zidova i zelenkaste kupole, stvarajući savršen kadar za sve zaljubljenike u arhitekturu i estetiku.
Foto: @academyoffineartssarajevo
***
Naslovna fotografija: Bonjour.ba
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!