TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 27.12.2021.
Kada je u pitanju preuređenje kuhinje i trpezarije postoji mnoštvo stvari koje trebamo imati na umu. Moramo uzeti u obzir osvjetljenje, materijale, veličinu prostora, kao i vodovodne instalacije.
To zna i Designitekt Studio koji je imao priliku preurediti kuhinju koja uključuje i trpezariju sa sofom i trpezarijskim stolicama.
Naravno, sve detalje smo htjeli saznati iz prve ruke, zato smo zamolili Maidu i Emila Imamovića iz Designitekt Studia da nam otkriju sve detalje o projektu.
3D prikaz kuhinje i trpezarije
Prije samog preuređenja kuhinje, Designitekt studio za ovaj obiteljski dom je kreirao 3D vizualizaciju interijera koju možete istražiti u nastavku. Pokušali su za ovaj obiteljski dom slikovito prikazati idealna rješenja kojima bi riješili svaki izazov i unijeli više svjetla u kuhinju i trpezariju.
Od 3D prikaza do stvarne moderne kuhinje i trpezarije
„Želje klijenata su bile: veća radna površina, sofa sa 4x trpezarijske stolice i svjetliji tonovi.
Prilikom projektovanja kuhinjskog prostora sa trpezarijom morali smo se prilagoditi postojećim vodovodnim instalacijama odnosno zadržati poziciju sudopera gdje je bio ranije. Također, nismo smjeli dirati poziciju radijatora koji se nalazi ispod prozora. Svaki projekat sa sobom nosi nove izazove, tako da smo i ove uspješno riješili.
Prostor kuhinje gdje se nalazi radijator smo iskoristili na način da radna ploča bude u širini od 90 cm (a drugi dio kuhinje je sa standardnom radnom pločom u širini od 60 cm) kao i donji kuhinjski elementi. Iznad radijatora se nalazi ozračna rešetka čime se ne ugrožava njegova funkcija.
Prostor za odlaganje maksimalno smo iskoristili izvlačnim elementima i kombinacijom ladica i polica, a savremen izgled postigli smo kombinacijom boja i dekora. Dekor radne ploče i zidne obloge je isti, dok je krajnji desni dio kuhinje u drugoj boji čime smo razbili monotonost i neki "standardni tip bijelih kuhinja" koje imamo priliku svakodnevno viđati.
Trpezarijski stol je unikatan proizvod i rađen je prema nacrtima Designitekt studija. Ploča trpezarijskog stola daje dinamiku cjelokupnom prostoru. Iznad stola je spušteni strop sa obodnom led rasvjetom i visilicama. Dozu elegancije i luksuza postigli smo sa zlatnim detaljima (slavina i rasvjeta iz Malpeza salona). Sudoper Alveus je granitni u bijeloj nijansi. Trpezarijske stolice su iz SitForm asortimana.
Prvobitno smo mislili da je kvadratura prostora ograničavajući faktor za sofu, ali smo odličnom dispozicijom uspjeli "smjestiti" istu, a time ne narušiti komfornost. Zid iza sofe obložen je istim materijalima i bojama koje nalazimo na kuhinji, te je na taj način postignuta idealna povezanost svih segmenata. Svijetlija nijanse zelene boje štofa unijela je svježinu u prostor (rađena prema mjeri iz proizvodnje Inside by Ećo). Kompletan pločasti namještaj je rađen prema mjeri i našim nacrtima u izvedbi našeg stolara. Zavjese su iz Zart-a." - otkrili su nam iz Designitekt studija.
Što kažete, biste li i vi iskoristili ove trikove za (pre)uređenje svoje kuhinje?
***
Naslovna fotografija: Designitekt Studio
TEKST: Ada Ćeremida
Još jedan dokaz da luksuz ne mora da vrišti, dovoljno je da zna gdje da šapuće. Pogledajte iznutra stan koji podiže standarde urbanog stanovanja u Beogradu.
Ušuškan u samom jezgru Beograda, ST21 apartman krije se iza fasade koju možda svakodnevno mimoilazite. No, on nije još jedan u nizu modernih stanova već sofisticirani dijalog između arhitekture, svjetla, i ličnog senzibiliteta.
S pogledom na gradski park i uređen u produkciji mycode.arhitektura, ovaj stan redefiniše pojam “ličnog prostora” u srži urbanog haosa.
Otvoren plan, otvoreni pogledi
Dnevna zona stana ST21 pažljivo je oblikovana kao višeslojna cjelina: kuhinja, trpezarija, dnevni boravak i radni kutak funkcionišu kao jedinstven, ali izuzetno funkcionalan prostor.
Upravljen ka uličnoj fasadi i gradskom zelenilu, stan zrači svjetlošću, otvorenošću i vizuelnom povezanosti s gradom stvarajući rijetko viđen osećaj prozračnosti u strogom urbanom centru.
Njujorška sirovost + pariška sofisticiranost
Interijer stana gradi estetiku kroz pažljivo izbalansiranu kombinaciju stilova. Industrijski elementi, poput otkrivenih struktura, metalnih akcenata i funkcionalnog minimalizma, referiraju na njujorške lofte, dok kroz materijale i detalje progovara diskretna pariška elegancija.
Mješavina tekstura, taktilnih površina i pažljivo postavljenih izvora svjetla omogućava da prostor ne samo izgleda već i diše drugačije.
Tišina koja traje
Privučena dublje u tlocrt, spavaća zona stana osmišljena je kao prostor potpune intime. Bez estetskih kompromisa, ova zona nudi mir, kontrolisanu svjetlost i atmosferu pogodnu za predah i regeneraciju. Nalik luksuznim hotelskim apartmanima, ali sa domaćim karakterom.
Umjetnost u fokusu
Stan ne priča samo kroz svoje zidove, već i kroz ono što na njima visi i što ga ispunjava: umetnički komadi, svetlosni scenariji i personalizovani detalji zaokružuju osećaj da ste u prostoru koji ima dušu. I to onu pravu koja ne pokušava da se dopadne, već da se izrazi.
Ovo je stan koji postavlja pitanje: može li arhitektura biti intimna, urbana i vanvremenska, sve u istom trenutku? Ako je suditi po ovom projektu, odgovor je jasno – da.
Foto: Relja Ivanić
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!