TEKST: Marija Perić
DATUM OBJAVE: 31.8.2021.
U želji da svoje smočnice, ali i tijelo pripremimo na izmjenu godišnjih doba, odlučili smo saznati kako uz pomoć sezonskih namirnica i uz planiranje jela i redizajniranje svakodnevice poboljšati naš imunitet.
Naš idealan sugovornik na ovu temu bila je nutricionistica Marizela Šabanović, koja je s nama podijelila korisne i praktične savjete.
U razgovoru s Marizelom saznali smo kako početi piti više tekućine, a da nam se to ne čini kao obveza i otkrili smo koliko često trebamo unositi probiotike. Dotakli smo se i teme proteina i vitamina, gdje nam je Marizela navela u kojim namirnicama se najviše kriju, a pričali smo i o tome koliko pravilan san i kretanje imaju efekta na dobar imunitet.
Marizela Šabanović
Marizeline odlične savjete koje rado pratimo na njenom profilu i koje ćete moći postepeno uklopiti i u svoju rutinu, otkrijte u nastavku.
Dolazak jeseni i zime označava i dolazak novih sezonskih namirnica u našim jelima. Koje sezonske namirnice birati za jačanje imuniteta i u kakvim jelima ih je najbolje pripremati?
Jesen je period kada naše tijelo i imunitet trebaju podršku iz hrane. Nije slučajno da baš tada dozrijevaju tikve, grožđe, jabuke, nar i agrumi ali i krtole poput cvekle i mrkve. Sve ove namirnice sadrže vrijedne biološki aktivne materije koje itekako utiču na naš imunitet.
Foto: Unsplash
To su pored antioksidanasa vitamina C i E, minerali poput cinka, ali i pigmenti poput antocijana i karotena. Vitamine topivi u vodi kao što su C i vitamina B skupine, najbolje je koristiti iz sirovog povrća i voća ili svježe cijeđenih sokova. Ipak, radi bolje iskoristivosti karoten koji se nalazi u svim vrstama narandžastog voća i povrća, najveći potencijal pokazuje kada se skuha. Zato se tokom jeseni i zime preporučuju juhe od tikve i drugog povrća, uz dodatak izuzetno vrijednih začina. Začini griju naše tijelo i istovremeno sadrže antivirusne i antibakterijske sastojke.
Foto: Unsplash
Jesen je period i lisnatog povrća poput kupusnjača. Sve one sadrže fithemikalije poput kvercetina, luteina, ksantina itd, kao i vlakna. Ove namirnice možemo konzumirati svježe ali i u obliku različitih jela sa drugim povrćem, mesom, žitaricama. Jesen i zima je period toplih variva, juha i domaćih jela.
Foto: Unsplash
Nikako ne smijemo zaboraviti niti omega-3 masne kiseline koje se nalaze u orasima, bademima, lješnjacima koje su odlična užina ali i dodatak sezonskim slatkišima.
Unošenje dovoljno tekućine savjet je koji često čujemo. Imate li za nas neki trik kako da više unosimo vode tijekom dana, a da nam se to ne čini kao obveza?
Najbolji način je držati vodu u svom vidokrugu ili čak imati aplikaciju na mobitelu da nas podsjeća na pijenje vode.
Foto: Unsplash
Mnogo osoba ne vole vodu zbog njenog neutralnog ukusa. U takvom slučaju su bolji izbor čajevi, naročito u hladnijim danima. Izbor čaja se prilagođava zdravstvenom stanju organizma pa se i na takav način mogu postići benefiti za naše zdravlje. U vodu se mogu dodati komadići limuna ili narandže radi boljeg okusa ali paziti da sa korom dodajemo samo ono voće koje je organsko tj. nije tretirano pesticidima. Sve drugo se mora oguliti.
Foto: Unsplash
S dolaskom hladnijeg vremena skreće se pozornost na probiotike i hranu koja je bogata vlaknima jer oni pomažu u očuvanju zdravlja crijeva. Koje namirnice su bogate vlaknima i koliko često trebamo unositi probiotike?
Namirnice bogate vlaknima trebamo jesti svaki dan. Odrasloj osobi treba oko 25 do 35 g vlakana na dan. Poželjno je da to bude mješavina topivih i netopivih vlakana. Topiva vlakna (pektin) se nalaze u voću i povrću. Tokom probave topiva vlakna čine viskoznu masu koja sprječava apsorpciju različitih materija.
Foto: Unsplash
Netopiva vlakna (celuloza, hemiceluloza i lignin) prolaze kroz probavni sistem gotovo nepromijenjena. Nalazimo ih u grahu, mekinjama, raznim integralnim žitaricama, sjemenkama. Pomažu crijevnu peristaltiku i redovno pražnjenje crijeva. Neka vlakna poput frukotoligosaharida predstavljaju prebiotike odnosno hranu za naše dobre bakterije u crijevima. Radi lakše orijentacije o dnevnom unosu vlakana potrebno je 3 porcije voća i povrća, 1 porcija mahunarki i 3 porcije integralnih žitarica. Ovaj omjer čini oko 30 g vlakana. Naravno, da se mogu raditi kombiniranja.
Foto: Unsplash
Probiotici su prirodno prisutni u fermentiranoj hrani poput kefira, probiotskog jogurta, kiselog kupusa ili drugog fermentiranog povrća. Idealno je svakodnevno unositi barem jednu namirnicu koja je bogata probioticima, naročito ako ne vodimo računa o ostatku prehrane, izloženi smo stresu ili uzimamo lijekove.
Foto: Unsplash
Dodaci prehrani u vidu probiotika su takođe dobra opcija kada uzimamo antibiotike ili imamo stresne periode u svom životu, jedemo obroke bogate zasićenim mastima i siromašne povrćem i voćem.
Ima li san određenu ulogu u izgradnji imuniteta i kako možemo kreirati zdravu i dobru noćnu rutinu?
Uspostavljanje našeg cirkadijalnog ritma podrazumijeva regulaciju sna. Nama je potreban kvalitetan noćni san kako bi naše tijelo odmorilo od stresa koji se nakuplja tokom dana. Dobar san je važan i za naše hormone. Jako bitno je otići na spavanje do 23 sata.
Foto: Unsplash
Prije toga preporučuje se odmoriti od ekrana, smiriti tijelo nekim čajem, čitati ili jednostavno disati i opustiti se. Ovo treba da nam je prioritet.
Foto: Unsplash
Znam da je mamama teško uspostaviti ovaj bioritam ali ono što je jako važno je da i djeca odu na vrijeme u krevet, upravo zbog njihovog bioritma a uz to će i mame imati dovoljno vremena za sebe.
Proteini su također traženi dodatak u svakom jelu tijekom hladnih jesenskih/zimskih dana. Koliko proteina trebamo jesti dnevno i kako ih uključiti u jela od doručka do večere?
Proteini imaju brojne uloge u našem organizmu. Mi obično kada mislimo na proteine mislimo na mišiće, ali proteini imaju i regulatornu ulogu u našem organizmu jer ulaze u sastav hormona, enzima i brojnih drugih struktura našeg tijela. Zanimljivo je da esencijalne aminokiseline moramo unijeti hranom i da nema načina da ih naše tijelo proizvede. Zato treba obratiti pažnju na izbor proteina u svakom obroku.
Foto: Unsplash
Prosječan unos treba da je oko 1 do 1,2 g po kg tjelesne mase. Gornja granica se ipak pomjera u skladu sa potrebama osobe. Najbolji izvori tzv. kompletnih proteina (onih koji imaju sve esencijalne aminokiseline) su namirnice poput ribe, crvenog i bijelog mesa, jaja, mliječni proizvodi poput sira.
Foto: Unsplash
Međutim, ne treba zanemariti niti biljne izvore poput grahorica, sjemenki, orašastih plodova, žitarica. Iako nisu kompletni proteini, pravilnim kombiniranjem tokom dana je moguće unijeti sve esencijalne aminokiseline.
Foto: Unsplash
Dakle, uvijek kod planiranja obroka bez obzira o kojem obroku se radi, staviti fokus na pravilan odabir proteina. Oni nam daju i sitost te su takvi obroci odličan izbor i kod mršavljenja. Uvijek ih preporučujem u kombinaciji sa povrćem. Tako postižemo lakše pražnjenje crijeva jer proteini se ipak dosta duže vare.
Vitamini su nam također potrebni kako bi nam pomogli u zaštititi organizma. Koje vitamine trebamo posebice više unositi tijekom hladnijeg vremena i u kojim namirnicama ih možemo pronaći?
Prvo što uvijek preporučim na jesen je provjera statusa vitamina D. Vitamina D u hrani ima jako malo zbog njenog porijekla. Najveći dio vitamina D mi sintetiziramo putem kože sunčanjem. Mi živimo u riziku od njegovog nedostataka, a kako nam idu dani bez sunca i sa puno smoga, vrlo vjerovatno je potreba dodatna suplementacija koja se određuje na osnovu nedostatka. Drugi vitamin je svakako vitamin C kojeg nalazimo u agrumima, paprikama, te svom voću i povrću.
Foto: Unsplash
Ne treba zaboraviti niti minerale poput cinka i selena koji su snažni antioksidansi i igraju ulogu u našem imunitetu. Nažalost naša prehrana je dosta siromašna ovim mineralima pa se obično preporučuje suplementacija cinkom. Selen se može uzeti putem brazilskih oraha koji su najveći izvor ovog minerala.
I za kraj, za jačanje imuniteta važno je da se krećemo. Što biste vi uveli u rutinu svakoga od nas kako bismo se pokrenuli i bili barem jedan dio dana aktivni kroz vježbanje ili neke druge aktivnosti?
Kretanje je jako važno. Prvi izazov treba da nam bude 5000 koraka na dan. Postavimo sebi cilj da idemo stepenicama, da hodamo do posla, napravimo šetnju.
Foto: Unsplash
Svako treba da nađe aktivnost koja ga ispunjava, a ne da slijepo slijedimo trendove. Nekom će prijati joga, nekom pilates, neko voli teretanu.
Foto: Unsplash
Kad osjećamo zadovoljstvo puno je lakše održati rutinu i ostati dosljedan. Uz sve to ne bih da zaboravimo smijeh, dobro druženje i opuštanje. Ovo je itekako potrebno našem imunitetu jer lučenjem hormona sreće, smanjujemo stres u svom tijelu i prirodno pomažemo imunitetu.
***
Naslovna fotografija: Unsplash
Razgovarala: Marija Perić
TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak
Čini nam se da danas više nego ikad skincare proizvodi obećavaju sve, ali vrlo često rijetki zaista ispune očekivanja.
S vremenom smo postali skeptični prema velikim obećanjima, zbog čega smo odlučili uvesti potpuno novi segment na Bonjour.ba gdje testiramo proizvode ne zbog trenda, već iz prave želje da pronađemo one koji stvarno djeluju bez obzira na to nalazi li se skincare na našoj polici, torbi za teretanu ili u neseseru partnera.
Limun + voda = vitamin C u stilu, a odmah nakon toga ozbiljno testiranje njege kože. Niacinamid kao sastojak koji beauty svijet već dugo forsira. Koji proizvodi? Mixa Niacinamide Bright, nova linija za njegu kože o kojoj svi pišu.
Šta je toliko posebno kod niacinamida?
Ako vam skincare rutina još uvijek zvuči kao prvi čas hemije, evo pojašnjenja: niacinamid je oblik vitamina B3 koji pomaže koži da se umiri, izjednači ten i postane otpornija na vanjske faktore. Ovaj sastojak je poznat i po tome što balansira proizvodnju sebuma pa je koristan i za masnu i za suhu kožu.
Zašto smo prvo njega uvrstili u svoju rutinu i testirali? Prvenstveno zbog toga što svi pišu o njemu, a navodi se da je dovoljno nježan za svakodnevnu upotrebu, ali istovremeno moćan u borbi protiv tamnih mrlja i beživotnog tena.
Koje proizvode smo odlučili testirati? Hidratantna krema protiv tamnih mrlja: prvi dojmovi
Prvo što smo primijetili kod Mixa Niacinamide Bright hidratantne kreme protiv tamnih mrlja je tekstura koja je bogata, ali lagana na koži. Zakomplikovali? Ne baš jer objasnimo sve.
Pri nanošenju nismo imali osjećaj težine kreme kako to obično bude sa hidratantnim kremama, a koža je i dalje nakon nanošenja ostala mekana i glatka.
Nakon nekoliko sedmica korištenja, primijetili smo da ten izgleda svježije, a tamne mrlje postale su manje izražene. Od nas veliki plus je što krema daje hidrataciju, ali ne ostavlja masni trag.
Osim što djeluje na vanjski izgled, priznajemo da kad smo ove proizvode uveli kao redovnu rutinu njege kože osjećamo se i opuštenije, a doslovno svi u našem krugu su imali pohvalu za svjež i zdrav izgled kože.
SPF krema: korak koji ne preskačemo
Ako postoji jedan korak u njezi kože kojeg smo naučili na Bonjour.ba i koji svi dermatolozi jednoglasno preporučuju, to je zaštita od sunca. SPF krema iz ove linije donosi sve benefite niacinamida, ali s dodatnom zaštitom od UV zraka.
Možemo potvrditi da se lako razmazuje, ne ostavlja bijeli trag i ne guši kožu što u našem odabiru predstavlja triple win za svaki dan.
Odlazak na posao, sati nošenja, sastanci, užurbanost i koža i dalje izgleda svježe, bez onog osjećaja težine koji često dolazi s kremama sa zaštitnim faktorom.
Prihvaćanje tijela i njega koja ide dublje
Dok smo fokus stavili na testiranje proizvoda za lice, u prodavnici smo bacili oko i na Mixa ulje za tijelo koje pomaže u umanjivanju vidljivosti strija.
Zašto baš strije? Jer ih svi imamo ili ćemo ih imati u nekom trenutku bilo da su nastale nakon trudnoće, zbog oscilacija u težini (onaj famozni yo-yo efekt) ili čak zbog redovnog vježbanja i povećanja mišićne mase. Također, nisu rezervisane samo za žene. Muškarci koji se bave fitnessom također se susreću sa strijama i to je sasvim normalno.
Upravo zato nas je zainteresovalo kako ovo ulje djeluje na različite tipove kože i strija.
Iako ovaj proizvod nije dio gore spomenute kolekcije i ne sadrži niacinamid, željeli smo ga isprobati i podijeliti s vama. Da, da, znamo da je svaka koža lijepa, bez obzira na nesavršenosti, ali volimo pronaći proizvode koji koži pomažu da se osjeća nahranjeno i zdravo.
Priznajemo da smo tek kad smo shvatili kako zaista ima efekta i daje odlične rezultate istražili sastojke i saznali da ulje sadrži omega masne kiseline koje dubinski hrane kožu i ostavljaju je mekanom bez masnog osjećaja. Dokazano smanjuje vidljivost i boju strija za 33 %* i hidrira kožu.
Nakon sedmicu dana korištenja, koža izgleda elastičnije, a strije su manje izražene. Znate onaj trenutak kad gledate sebe u ogledalo i kažete: “Hej, ovo radi nevjerovatne stvari!”? Baš taj osjećaj smo imali. Samopouzdanje, check . Traženje novog kupaćeg? Također, check .
Ono što želimo naglasiti jeste da njegovana koža nije rezervisana samo za estetski dojam. To je dio naše brige o sebi, mentalnom zdravlju i osjećaju ugode u vlastitoj koži. Mixa ulje je jednako relevantno za mame, sportiste, muškarce, žene, svakoga ko želi reći da voli svoje tijelo i brine o njemu.
*Test samoprocjene, 43 ispitanika tokom 8 sedmica.
Jedina stvar koju bismo mogli zamjeriti?
Proizvodi iz Mixa Niacinamide Bright linije brzo nestaju s polica! Dok nas raduje što su zasluženo popularni, možda bi bilo super da je malo lakše doći do njih u trenutku kad ih najviše želimo… za sebe, za mamu, prijateljicu, kolegicu, partnera (ova linija jednako je dobrodošla i u njihovim rutinama njege kože)…
Konačna presuda: vrijedi li probati?
Ono što nam se posebno svidjelo kod Mixa Niacinamide Bright linije je što su proizvodi nježni, ali efikasni. Idealni su za one koji žele minimalističku, ali moćnu rutinu njege kože. Iskren feedback od nas ide u smjeru da, isprobali smo i nastavljamo koristiti jer vrijedi im dati šansu.
Sigurno ćete nas pomenuti i izgovoriti rečenicu prijateljici: „Aaa, vidjela sam to na Bonjour.ba i od tada ih koristim!“
U konačnici prihvaćanje tijela i rad na mentalnom zdravlju ključni su za osjećaj zadovoljstva sobom. Zato je bitno imati proizvode, one koji rade na vidljivim problemima kao što su tamne mrlje, strije ili nedostatak sjaja jer pomažu u izgradnji samopouzdanja i pozitivnog stava prema vlastitom tijelu.
Ovaj put, thumbs up od nas jer naš test je potvrdio, kada koži dajemo pravu njegu, ona nam to vraća sjajnim izgledom.
*Niacinamid Bright čine hidratantna krema i višenamenska SPF krema, a Mixa ulje protiv strija je van linije jer ne sadrži niacinamid.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!