TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 17.5.2018.
Plastika nanosi sve više štete u ekosustavima zbog čega se iz dana u dan pokreće sve veći broj kampanja koje žele podići svijest o njenim štetnim efektima i smanjenju u svakodnevnoj upotrebi. Bh.produkt dizajnerica i osnivačica branda TAKOceramics, Tatjana Kovačević-Vidović je došla na simpatičnu ideju – ukoliko često u našoj svakodnevnici koristimo plastične čaše, zašto onda ne dizajnirati jedn
„antiPlastik čaše su rezultat moje lične borbe protiv tako nam „drage plastike“. I sama se iz dana u dan borim sama sa sobom i okolinom, da ne podliježem lošim navikama korištenja plastičnih vrećica, posuda, slamki koje me iskreno užasavaju, da što manje kupujem plastičnu ambalažu...Tek kad čovjek krene da pazi, vidi u kolikom moru plastike živimo, koliko se ona baca zapravo i koliko nam je recikliranje nedostupno. Razmišljajući o cijelom problemu i načinima na koje ja sama mogu nešto učiniti, rodila se ideja pravljenja ikone plastike -plastične čaše, ali u keramici, čija će prodaja u budućnosti jednim dijelom finansirati različite „zelene projekte“ poboljšanja životne sredine. Ne bih sada ulazila u neke pojedinosti s obzirom da je to nešto što se još razvija, ali svakako je jedan od glavnih ciljeva. Pakovanje je još jedan veoma bitan detalj, jer bez obzira što se ljudima sviđa ideja plastične čaše koja je pretvorena u keramiku, smatram da je potreban još jedan dodatni korak u pojašnjavanju ideje koja se kroz ime, i još neke detalje koji se nalaze na pakovanju, jasno prenose, bez ostavljanja prostora za dodatno razmišljanje.
U ponudi postoje velika (0,3 l) i mala (0,2 l) antiPlastik čaša, a mogu se kupiti u Bazerdžanu. Iskreno se nadam da će ova ideja potaknuti ljude, ako ne na korištenje, onda bar na razmišljanje o promjeni pojedinih navika korištenja plastičnih proizvoda.“ – otkrila nam je Tatjana.
Vjerujemo da će ova pohvalna incijativa i antiPlastik čaša naći put do brojnih domova.
Foto: Bazerdžan
TEKST: Ada Ćeremida
Nakon što smo u prvim izdanjima serijala Baščaršija ljeti otkrili mjesta koja lokalci čuvaju za sebe i komade ručnog rada koji mijenjaju interijer, sada vas vodimo na jedno od onih mjesta gdje ne sjedite dugo ali vam ostane u mislima. Mjesto koje nije fancy, nema stolove s platnenim stolnjacima ni tanjire za slikanje.
Ovdje je glavni detalj: miris.
I to onaj koji vas vraća nazad.
Skrivena niz prolaz u starom dijelu Baščaršije, na adresi Mudželiti veliki 21, pekara Imaret decenijama je opsluživala lokalne stanare, radoznale posjetioce i sve one koji znaju da miris dobarh kiflica ne vara.
Ime “imaret” vuče porijeklo iz osmanskog doba i označava javnu kuhinju koja je pripremala obroke za putnike, siromašne i vjerske škole. Sarajevo je imalo više imareta, a upravo se ovdje, u blizini Sahat-kule, smjestila jedna od najstarijih pekarskih lokacija u gradu.
Nekad je ovdje postojao samo jedan otvor jedan prozorčić iz kojeg ste, bez menija i bez staklenih vitrina, naručivali svoj somun, kiflu, hljeb. I to je bilo dovoljno. Danas, ulaskom kroz isti tunel, dočekuje vas veća ponuda, a ono što nije promijenjeno je osjećaj da ulazite u prostor koji još miriše isto kao prije 10, 20, 30 godina.
Svakako je jedna od rijetkih pekara u centru koju lokalci upisuju u rutinu: stajete po kiflu na putu kući, kupujete somun za ručak, uzimate slatku buhtlu za poslije.
I zaista, svako ima svoje “go-to” narudžbe: slana kifla s krupnom soli, buhtla s čokoladom, klasik u obliku perece. Neko će reći to je samo tijesto. Ali nije.
To je tekstura koju pamtite, slatkoća koja vas vraća na veliki odmor u osnovnoj školi, i toplina koja se osjeti odmah kroz papirnu vrećicu. I nije svaki dan isti, ali ovdje znate da će biti dobar.
Ovdje ne dolazite da ručate satima. Dolazite za trenutak. Za miris koji vas vuče natrag. Za toplinu kiflice u ruci dok stojite na drveni stočić pokraj ulaza. I dok je danas izbor širi, ono što nikad ne posustaje je miris uspomene.
Baščaršija ljeti tek se zahuktava.
Nakon kafića, ateljea i ručno rađenih predmeta, sada stižete do onih mirisa koji su dio identiteta. Naredna izdanja? Čekaju vas mjesta koja ostavljaju trag topline i dopuštaju vam da uđete u priču grada.
I… nešto neočekivano.
Produkcija: Bonjour.ba
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!