TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 4.1.2020.

Ako ovaj vikend želite u potpunosti očistiti svoj planer od obveza i uživati u laganom opuštajućem poslijepodnevu, imamo par ideja koje će vas podsjetiti na to kako kreirati chill vikend za sebe.

Pored standardnih klasika kao što su čitanje i gledanje TV-a, za vas imamo i par DIY prijedloga i aktivnosti koje će uljepšati vaša poslijepodneva ova dva dana i ispuniti vas pozitivnom energijom.

Neki od njih će potaknuti motivaciju i inspiraciju za naredni radni tjedan, neki će učiniti da uživate i provedete kvalitetno vrijeme sa vašim najmilijima dok će drugi uspješno upotpuniti vrijeme koje ste planirali rezervirati samo za sebe.

Čak i ako planirate cijeli vikend ostati unutra, u toplom, vjerojatno u dekici i uz čaj i kolač, sljedeće aktivnosti će se uklopiti u taj scenarij. Koja od njih će se naći na vašem repertoaru?

ČITANJE

Osim što će vas čitanje knjige koja vas pogledava s police ili stolića već neko vrijeme opustiti, ova aktivnost osigurati će da naučite nešto novo, smanjite stres, proširite svoj vokabular, poboljšate pamćenje i odlutate na neko drugo mjesto iako ste se ugodno smjestili na kauču. Razumijemo ako već razmišljate o tome koju knjigu biste mogli čitati.

SPA TRETMAN

Idealno vrijeme da se posvetite svojoj koži i date joj potrebnu hidrataciju upravo je vikend kada možete nesmetano izdvojiti neko vrijeme za apliciranje maski za lice i druge beauty tretmane koje volite. Kako na jedan sat vašu kupaonicu pretvoriti u pravu malu spa oazu inspirirajte se ovdje

POGLEDAJTE FILM

Ako se u potpunosti želite opustiti uz topli napitak, idealna je opcija vikend rezevirati za neke filmske klasike, kao i neke dramske komedije ili romantične filmove.

POZOVITE SVOJE PRIJATELJE NA DRUŽENJE

Okupite se uz film i kokice, odličnu platu sa sirom ili jednostavno na kavi i provedite vikend uz smijeh i razgovor sa vašim najdražima.

PREUREDITE KUTAK U DOMU

Svi ljubitelji DIY i interijer savjeta znaju koliku zabavu može pružiti preuređenje, pa čak i kad je u pitanju maleni kutak u domu. Presložite svoje police s knjigama, reorganizirajte otvorene police u kuhinji, aranžirajte zanimljivi buket u blagovaonici ili napravite maleni chic makeover na svom radnom stolu. Zatim napravite čaj i sa smiješkom promatrajte svoje remek djelo.

BINGE-WATCH OMILJENU SERIJU

Za one koji umjesto filmova, vikende više vole rezevirati za binge-watch serija, ovaj vikend je također idealan za to. Jedna od opcija je svakako upaliti omiljene serije kao što su Friends, The Office, Gossip Girl, Sex and The City, a ako ste ipak u potrazi za nekom novom serijom koja će biti predmet vašeg opuštanja ovog vikenda, nekoliko prijedloga donosimo ovdje

PRIPREMITE UKUSNE SLASTICE

Sve je zabavnije kada vašu kuću ispuni miris keksića, pite s jabukama ili muffina. Pogotovo kada imate malene ručice spremne zasukati rukave i pomoći vam u pripremi.


Bonjour

Ne ignorišite ove signale: Kako prepoznati i zaštititi dijete od potencijalnih prijetnji?

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Ne ignorišite ove signale: Kako prepoznati i zaštititi dijete od potencijalnih prijetnji? Ne ignorišite ove signale: Kako prepoznati i zaštititi dijete od potencijalnih prijetnji?

U svijetu u kojem su vijesti često teške i uznemirujuće, roditeljima se postavlja izazov kako zaštititi svoju djecu, ali i kako ih pripremiti da se suoče s nepoznatim.

 

S obzirom na potencijalne alarmante situacije, možda se čini da je teško razgovarati o ovim temama. Međutim, kroz empatiju, otvorenost i podršku, možemo stvoriti sigurnije okruženje za djecu. Zaštita njihove sreće i sigurnosti je prioritet, a dijalog medija i informisanje o konkretnim stvarima koje se mogu uraditi velika je odgovornost i nužnost.

 



Mentalno zlostavljanje, često prikriveno iza osmijeha i površnog prijateljstva, može ostaviti duboke psihološke ožiljke. Ponižavanje, bilo u obliku verbalnih uvreda ili emocionalne manipulacije, također može značajno utjecati na samopouzdanje i razvoj djeteta.

Fizičko zlostavljanje koje može varirati od udaraca do ozbiljnih povreda, ostavlja vidljive i nevidljive posljedice. Vršnjačko zlostavljanje koje se često događa u školama i igraonicama, može biti posebno zastrašujuće jer djeca ne prepoznaju uvijek da su žrtve nasilja. Na kraju, seksualno zlostavljanje predstavlja jednu od najtežih prijetnji, koja zahtijeva hitnu pažnju i intervenciju. U ovom članku istražit ćemo kako prepoznati te signale i pružiti smjernice za zaštitu djece od ovih opasnosti.

Dragi roditelji, otvoren razgovor postaje ključna strategija


Razgovor je prvi korak 

Prvo i najvažnije, kreirajte sigurno okruženje u kojem se djeca osjećaju slobodno izraziti svoja osjećanja i brige. Čak ako i ne postoje konkretne sumnje na zabrinjavajuće situacije ili štetno ponašanje, važno je ostati proaktivan u prepoznavanju potencijalnih rizika. Razgovor je prvi korak i već danas pokušajte sa neformalnim razgovorima, primjerice tokom vožnje ili dok zajedno radite neku aktivnost. Postavite jednostavna, otvorena pitanja: "Hej, ima li nešto novo u školi? Kako si se osjećao danas u školi?" ili "Jesi li čuo nešto zanimljivo od prijatelja?" Na ovaj način, djeca će se naviknuti na dijalog i otvoriti se. Ako odmah ne dobijete konkretan odgovor, ne brinite. Ipak je ovo proces i odnos koji je potrebno izgraditi.



Također, djeca komuniciraju jedni između drugih na njima specifičan način, ponekad i van znanja svojih roditelja pa ukoliko pristupite na način da vi više njih slušate možete saznati neke činjenice, detalje koji mogu biti ključni za reagovanje. Slušajte njihova osjećanja bez osuđivanja. Pokažite im da ste tu za njih i da ih podržavate. Pokušajte doznati što više informacija, ali budite pažljivi da ne stvorite dodatni stres.


Prepoznajte znakove 

Posmatrajte promjenu u ponašanju vašeg djeteta. Da li se povuklo, postalo povučeno, nervozno ili pokazuje strah od odlaska u određene prostorije? Da li izbjegava određeno društvo, određene ljude, s kim najviše provodi vrijeme i komunicira...? Ovi znakovi mogu ukazivati na nešto što trebate istražiti.

Stav "ne može se to nama desiti" ili "zna se on sam čuvati" glavni je krivac kasnog reagovanja u problematičnim situacijama. Iako se možda čini zastrašujućim, postavljanjem dobro promišljenih, blagih pitanja možete otkriti uzrok promjena na djetetu.

 

 


Razgovarajte o granicama 

Na primjer, razgovarajte o tome kako svako ima pravo odlučivati o svom tijelu i kako je važno izraziti neslaganje ili odbiti situacije koje izazivaju nelagodu ili nisu u skladu s njihovim osjećajima.
Iako se ove teme mogu činiti složenim za mlađu djecu, one su od ključne važnosti za razvoj njihovog samopouzdanja. Na primjer, kroz razgovore o granicama i sigurnosti, djeca prisvajaju vještine koje im pomažu u izgradnji zdravih odnosa.

 

 

Također, uvijek budite otvoreni i dostupni za razgovor. Djeca će se često otvoriti u neočekivanim trenucima zato je važno biti spreman slušati i pružiti podršku svaki put kada se ukaže prilika.



Vi ste im glavni uzor 


Na kraju, budite primjer. Djeca uče gledajući svoje roditelje. Otvorenost, iskrenosti i spremnost na razgovor o teškim temama može ih potaknuti da se također opuste,  otvoreno izraze i vjeruju. Vaša hrabrost i ranjivost mogu postati motivacija za njih da se suoče sa svojim strahovima.

Evo nekoliko konkretnih koraka koje možete poduzeti nakon razgovora sa djetetom, a imate sumnje ili znakove da je u opasnosti:

  • prvi korak je da prikupite informacije: Zabilježite sve detalje koje je dijete pomenulo. Dakle, imena, mjesta, vrijeme, događaje gdje se desilo nasilje.
  • sljedeći korak je da potražite stručnu pomoć: Pod tim mislimo na psihologu ili specijaliziranog savjetnika. Oni mogu ponuditi stručne savjete i uputiti vas na dalje korake.
  • također, bitan korak je i da obavijestite nadležne: Ako ste sigurni da postoji opasnost ili sumnjate na neki vid zlostavljanja ili maltretiranja, nužno je da obavijestite policiju ili relevantne institucije za zaštitu djece.
  • najvažnija stvar je da u cijelom procesu ostanite uz svoje dijete: Pružite mu emocionalnu podršku i daj te mu do znanja da ste vi sada tu i da je sigurno. Ovaj proces može biti izuzetno izazovan i traumatičan, zato je ključno da dijete osjeti vašu stalnu prisutnost i podršku, kako bi se lakše nosilo s osjećajima i situacijom.

 

* * *
Naslovna fotografija: unsplash.com


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!