4 sobe gospođe Safije: Mjesto koje spaja ideju, ljubav i ljepotu življenja
Tekst:Bonjour.ba
GOURMET4 sobe gospođe Safije mjesto je koje će brzo zaokupiti sva vaša osjetila. Šarmantno uređenje, neodoljiv i pomno kreiran meni koji će razveseliti nepce čak i najzahtjevnijih zaljubljenika u hranu i stručnjaka kad su u pitanju vrsna vina, ali i bogata povijesna pozadina, čini 4 sobe gospođe Safije oazom mira i hedonizma.
„Od prvog trenutka do začetka same ideje o 4 sobe gospođe Safije, nikad nismo željeli biti samo jedno. Jedan restoran. Jedno mjesto za izlazak. Jedna lokacija u gradu. Jedna stavka u gastronomskim vodičima. Mjesto koje se ne otkriva jednom posjetom, niti mjesto koje se posjećuje samo jednom. Ideja 4 sobe gospođe Safije podrazumijeva slojevitost, baš onakvu kakvu je imala i sama gospođa Safija: red umjetnosti, red izvrsnih zalogaja i red odličnih vina, ambijent i atmosferu zbog kojih se poželite vratiti.“ – prokomentirali su Dalila & Amer Sinanović, vlasnici ovog sjajnog koncepta u Sarajevu.
Kada je otvoren vaš restoran?
Zapravo postoje tri odgovora na ovo pitanje, sva tri podjednako tačna. Toliko da ih je, suštinski, nemoguće odvojiti. Da krenemo od posljednjeg: projekat 4 sobe gospođe Safije je konačno zaživio u julu 2008., kada je restoran zvanično i fizički otvoren. Ipak, konceptualna ideja se razvijala još od 2004. godine, kada smo počeli sa, kako se kasnije pokazalo, iznimno ozbiljnim projektom "Hacienda Cantina Mexicana". U osnovi, to je bio restoran s kuhinjom koncipiranom na "Tex-Mex" specijalitetima, a bar je nudio zavidan izbor koktela i vina. Vrlo brzo je, kroz projekat "Hacienda", postalo jasno da filozofija nadolazećih trendova nalaže neprestano praćenje, obnavljanje znanja i stručno usavršavanje. Tome nema kraja dok god namjeravate da se time bavite. Trendovi koji postoje u umjetnosti, muzici, dizajnu ili modi svakako postoje i u gastronomiji, pa i ozbiljna poslovna strategija mora biti sa time u skladu.
U produkciji istog tima uz Haciendu se rodio i "Baghdad Cafe", koji je svojim posebnim orijentalnim stilom i sadržajem dodatno obogatio ugostiteljsku ponudu grada. Na platformi iskustava iz ova dva projekta se rodio koncept 4 sobe gospođe Safije, i to je drugi odgovor. Ipak, najzanimljiviji je treći odgovor i činjenica da, istinu govoreći, sobe gospođe Safije „žive“ još od 1910. godine, kada je sagrađena kuća gospođe Safije. Ma koliko su nas naša iskustva vodila do Safije, jednako je tako i Safijina kuća čekala na nas da utjelovimo ovakav, za naše prostore neuobičajen, koncept. Jer, važno je reći, 4 sobe gospođe Safije su sveobuhvatan projekat kojeg je restoran jedan segment.
Zašto restoran nosi naziv upravo 4 sobe gospođe Safije? Tko je bila gospođa Safija?
Gospođa Safija je oličenje svih onih divnih osobina koje su upisane u genetsko naslijeđe naših prostora, cijele Bosne i Hercegovine. U njoj je duh davno utihnulih, a lijepih vremena kada se, svrh svega, cijenila dobrota, odmjerenost, otmjenost, maniri, gostoprimstvo, kultura, umjetnost, kada su podjednako važni bili i kvalitet hrane i način na koji je servirana i kojim se slijedom jede. Zamislite koliko je zapravo egzotična kombinacija smjerne begovice, sarajevske dame besprijekorne porodične kulturološke anamneze i raskošne grofice sa evropskih dvorova i iz balskih dvorana u prvoj polovini 20. stoljeća.
Safijin je karakter neumitno obilježila ljubav prema čovjeku koji nije pripadao u njen svijet, jednako kao što je i ona bila strano tijelo u njegovom, što je takvu ljubav učinilo skoro nemogućom u ona vremena. No, kako već znamo – ljubav, ona koja je snažna i sama sebi svrha, je neuništiva i ništa joj ne može stati na put. Safija i Johan su, unatoč skandaloznoj vezi kakva je veza Sarajke iz čuvene begovske familije Magbulija sa Mejtaša i austrijskog grofa Johana Von Herbersteina i „okupatora“, nadrasli i vrijeme i prostor i ovaplotili jednu od najljepših ljubavnih priča regiona. U zalog ljubavi, Johan je Safiji poklonio onakvu kuću na Čekaluši kakvu je ona, skromna unatoč sjaju i bogatstvu iz kojeg je potekla, poželjela. Premalo je prostora da bismo ukratko objasnili ko je, zapravo, bila ta žena. Priče o gospođi Safiji možete pročitati na našoj Facebook stranici.
I kako, dakle, drugačije nazvati Safijinu kuću nego sobama gospođe Safije? Ime je, kao i kuća, već bilo tu kada smo mi stigli.
Vaš restoran sastavljen je od par dijelova, lounge dijela, restorana, wine bara i bašte. Što je specifično za svaki od ovih dijelova restorana?
4 sobe gospođe Safije su restoran, Wine & Tapas bar, Lounge i Safijina Bašča. Specifičnost restorana je posebna gastronomska arhitektura koju pažljivo njegujemo. Naime, naša se kuhinja bazira na gastronomskoj fuziji, izuzetnoj metodi kuhanja koja integrira različite regionalne kulinarske stilove sa bazom u tradicionalnoj kuhinji naših prostora, kreirajući uzbudljive i inovativne okuse. Tapas bar je smješten tamo gdje bi, da je kuća čovjek, bilo njegovo srce i fokusna je tačka za relaksirane zalogajčiće u opuštenoj, manje formalnoj atmosferi, a dopunjava ga Wine bar u kojem imamo čak stotinu različitih vinskih etiketa.
U sklapanju naše vinske karte su sudjelovali educirani somelieri i vrhunski enolozi i ona predstavlja najbitnije svjetske vinske sorte, regije i proizvođače. Ipak, pored najboljih francuskih, italijanskih i drugih svjetskih klasika, težište ponude je stavljeno na sve bolja autohtona lokalna i vina iz regiona, koja najbolje pariraju jelima iz našeg menija. Bašča gospođe Safije je intimna, tiha zelena oaza u samom centru jednog velikog i bučnog grada kao što je Sarajevo i to joj daje poseban šarm. Ona je „ušuškani“ dio čija su hortikultura i ambijent pažljiva replika bašči u vrijeme kada je kuća sagrađena. Umjetničkim rječnikom, bašta restorana u potpunosti odgovara impresionizmu.
Uređenju interijera je pristupljeno s posebnom pozornošću. Tko potpisuje uređenje i odakle ste crpili inspiraciju za njega?
Uz nesebičnu pomoć iznimno talentovanog sarajevskog arhitekte Nedžada Hrelje, s kojim smo sarađivali i na projektima Haciende i Baghdad Cafea, te originalnom rekonstrukcijom objekta sagrađenog 1910. godine, uspjeli smo očuvati njegovu visoku arhitektonsku vrijednost ovog objekta. Sa posebnom pažnjom smo radili na donošenju adekvatnih rješenja i pri tome pazili na svaki milimetar prošlosti urezan u zidove objekta.
Ugođaj je novom restauracijom ostao netaknut, što je i bio krajnji cilj, a svaka soba, iako pretvorena u namjenski stil, očuvala je svoju povijest. Prostor je ispunjen detaljima koje smo zatekli i onim koje smo pažljivo prikupljali tokom vremena, a inspiracija je bila i još uvijek jeste sam prostor i kuća. Uređenje je kontinuirani proces kojim se neprekidno bavimo, ali umjesto da gledamo u trenutne ili buduće trendove, u ovom je slučaju naš nepresušni izvor dobrih ideja i zanimljivih rješenja zapravo prošlost. Ipak, tehnički dio objekta poput kuhinje, pripadajućih pomoćnih i skladišnih prostorija, ali i inventara, je opremljen vrhunskom modernom opremom i tehnologijom iz segmenta ugostiteljske opreme.
Upravo je on i glavni krivac za intimnu, romantičnu i toplu atmosferu restorana. Na koje elemente je još važno paziti prilikom dočaravanja ugodne atmosfere za goste?
Sve u što uložite dovoljno ljubavi i energije nedvojbeno mora proizvesti izvrsnu atmosferu. Jako pazimo na sve, pa i najsitnije detalje koji će vrlo lako promaći čak i oku izuzetno pažljivog posmatrača, jer se čvrsto držimo filozofije da ukupna slika nije samo krupni kadar, nego cjelina koja je sastavljena od besprijekornih čestica. Uz kontinuitet u edukaciji članova našeg tima, s posebnim naglaskom na izvrsnost customer service, to nam se do sada pokazalo najboljim receptom za uspjeh. Ipak, čak i najbolje uređen restoran, ako je prazan, predstavlja samo prostor. Najljepšu i najtopliju atmosferu u ambijentu jednog restorana prave njegovi gosti.
S dolaskom proljeća, vaša bašta je idealna destinacija za poslijepodnevni snack s dragim ljudima. Koje jelo je najčešće traženo u 4 sobe gospođe Safije?
Da, kroz godine postojanja bašta je nekako postala jedan od najnestrpljivije očekivanih glasnika proljeća u gradu. Upravo prije nekoliko dana smo predstavili i otpočeli s novim menijem za 2016. godinu.
Teško da možemo izdvojiti neko jelo, jer su jednako tražena sva jela na novom jelovniku, međutim kvalitetan fillet oborite ribe je najčešći odabir naših gostiju.
Kako kreirate vaš meni?
Kreiranje jelovnika je važna disciplina unutar ovog projekta i tome posvećujemo veliku pažnju. Proces kreiranja svakog novog menija traje mjesecima i sastoji se od pripremne faze, kada propitujemo želje naših gostiju i istražujemo svjetske trendove, birajući iz njih one elemente koji nam se najviše sviđaju i kombinujemo ih, skalpamo i preklapamo s dijelovima postojećeg menija, druge faze u kojoj testiramo nove okuse, dotjerujemo ih i usavršavamo i u trećoj i posljednjoj fazi vršimo selekciju jela koja ulaze u konačni meni.
Foto: Vanja Lisac, Facebook 4sgs, Nađa Čengić