3 koraka uz koja ćete vaš balkon pretvoriti u zelenu oazu - Bonjour.ba - bh.lifestyle magazin

3 koraka uz koja ćete vaš balkon pretvoriti u zelenu oazu

Tekst:

Bonjour.ba

INTERIJERI
22.3.2020.

Uređenju balkona uvijek smo pristupali kao malom izazovu uz koji ćemo uz tek par dekoracija, pokoji jastuk, cvijeće i lampice kreirati malenu oazu kao bijeg od užurbanog tempa. On nam nudi opciju da uživamo u svježem zraku, a opet boravimo u udobnosti doma. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uistinu, u toplijem djelu godine, terasa postaje mjesto na kojem uživamo u jutarnjem ispijanju kave, prohladnom povjetarcu u večernjim satima, ali i naša mala zona mira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U periodu kada je mnoge od nas globalna pandemija potaknula na pronalazak kreativnih aktivnosti u 4 zida doma, pronašli smo par trikova uz koje ćete i vaš balkon pretvoriti u ugodno mjesto za boravak. 

Ovdje donosimo par trikova za uređenje, a u nastavku izdvajamo savjete kako kreirati zelenu oazu na terasi.
Ako u domu već nemate kupljene biljke, pazite da iste kupujete isključivo online, budući da je to trenutno najsigurniji način kupovine.

SUKULENTI-PROVJEREN I EFEKTAN ODABIR ZA BAŠ SVAKI BALKON

Izgledaju efektno, odlično podnose vrućine te se o njima mogu brinuti i osobe koje nemaju pretjerano puno iskustva s uzgojem biljaka. Sukulenti imaju debele mesnate listove unutar koji pohranjuju vodu, zbog čega su jako prilagodljivi različitim uvjetima i ne treba ih stalno zalijevati. Kako bi u potpunosti pokazali svoj šarm, stavite ih u lončarice u omiljenim tonovima te pretvorite u unikatan ukras vašeg balkona. 

ZAČINSKO BILJE JE PRAKTIČAN, MIRISAN I NEODOLJIV ODABIR
Ružmarin, origano, majčina dušica, vlasac i menta su višegodišnje biljke te se preporučuje da se oni kupuju u vidu mladih rasadnica u vrtnom centru, dok se za npr. za bosiljak ili korijander preporučuje kupnja sjemena, budući da su oni jednogodišnje biljke. 
Prilikom sadnje važno je da napravite drenažu. Za drenažu poslužit će vam sitni kamenčići, pijesak ili šljunak. Oni će pomaći da zemlja u lončanici ostane dovoljno vlažna, a opet ne previše mokra. Birajte lončanice koje imaju rupice s donje strane posude kako višak vode ne bi uništio same biljke. Drenaža se postavlja na samo dno posude, ispod posađene zemlje, u sloju od nekoliko centimetara. Samu veličinu lončarice mijenjajte u skladu s rastom biljke te pripazite da je zaštićena od izravnog sunca, kiše i vjetra.
Većina balkonskog bilja ne voli sjenu ili preveliku vlagu. Zato je važno ujutro, prije velikog izlaganja suncu, zaliti ih. 

KOJE CVIJEĆE BIRATI?

Važno je da ne zaboravite redovito uklanjati požutjele i osušene listove te cvijeće nemojte držati na direktnom suncu. Ako ste u nedoumici koje cvijeće birati, ovo su najčešći odabiri dama.
Hortenzija - ne voli direktno sunce, no, voli vodu i nipošto ju nemojte zalijevati po listovima. 
Petunije - cvijetaju od lipnja od rujna te ne vole jako sunce.
Begonije - one također vole polusjenu, a na balkonu će neodoljiv ukras biti i cvijetovi pelargonije.


 

Povezani članci

Najpopularniji članci

Posljednje objavljeno