TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 11.8.2014.

Iskazivanje ljubavi i simpatija prema dragoj osobi oduvijek je bila svojevrsna umjetnost. A uz ove čestitke, ona je podignuta na sasvim novi nivo.

Iako su čestitke za mnoge postale stvar prošlosti, dizajneri su uspjeli osmisliti dizajn kojeg će obožavati svi parovi koji imaju nešto otvoreniji smisao za humor, twisted sense of humor, kako bi to popularno nazvali Amerikanci. 'You're the one I text when I'm drunk', I knew I loved you, when I farted and you didn't run away.' ili I'd would totaly shave my legs for you!' samo su neki od simpatičnih i smiješnih poruka koje krase ove čestitke. Poruke koje su na prvi pogled tako smiješne, iskazuju naše mane, geste, dio svakodnevnice, ali i ujedno velike simpatije prema voljenoj/om. Možda je ovo idealan poklon za naredni rođendan vaše simpatije? 24 čestitke koje su sve, samo ne obične, donosimo u nastavku. Uživajte!

{gallery}2014_08/cestitka{/gallery}

***
Foto: refinery29.com
Tekst: BONJOUR.ba 


Bonjour

Predstavili smo nagradu na Sarajevo Photography Festivalu: Upoznajte ovogodišnje pobjednike

TEKST: Ada Ćeremida

Predstavili smo nagradu na Sarajevo Photography Festivalu: Upoznajte ovogodišnje pobjednike Predstavili smo nagradu na Sarajevo Photography Festivalu: Upoznajte ovogodišnje pobjednike

Kada smo prvi put pratili Sarajevo Photography Festival, bilo je jasno da grad dobija događaj koji ima potencijal da fotografiju stavi u centar kulturnih razgovora. Pet godina kasnije, taj potencijal prerastao je u međunarodno prepoznatu platformu koja u Sarajevo dovodi autore, kustose, izdavače, umjetnike i fotografe iz cijelog svijeta.


sarajevo_photography_festival_pobjednici_bonjour_ba_6
sarajevo_photography_festival_pobjednici_bonjour_ba_9
sarajevo_photography_festival_pobjednici_bonjour_ba_15

Sinoć je u Narodnom pozorištu Sarajevo održana ceremonija proglašenja pobjednika petog izdanja festivala, a među partnerima koji su učestvovali u dodjeli nagrada bio je i Bonjour.ba. Naša glavna urednica Emina Smaka uručila je nagradu u kategoriji modne fotografije, potvrđujući dugogodišnju saradnju s festivalom koji iz godine u godinu raste zajedno sa zajednicom koja ga prati.


sarajevo_photography_festival_pobjednici_bonjour_ba_14
sarajevo_photography_festival_pobjednici_bonjour_ba_10
sarajevo_photography_festival_pobjednici_bonjour_ba_8

Osim proglašenja pobjednika, večer je bila i prilika da se još jednom podsjetimo koliko fotografija može biti snažan alat za dokumentovanje, propitivanje i razumijevanje svijeta oko nas. U nastavku donosimo pregled autora i radova koji su obilježili ovogodišnje izdanje festivala.


sarajevo_photography_festival_pobjednici_bonjour_ba_12
 

Grand Prix otišao u Berlin: Anya Tsaruk ispisala je festivalsku historiju


Najveće priznanje ovogodišnjeg Sarajevo Photography Festivala pripalo je ukrajinskoj fotografkinji Anyi Tsaruk, koja živi i radi u Berlinu. Osim što je osvojila Grand Prix i novčanu nagradu od 2.000 eura, Tsaruk je postala i prva žena koja je u petogodišnjoj historiji festivala ponijela ovu titulu. 

Istovremeno je odnijela pobjedu i u kategoriji dokumentarne fotografije, dok su drugo i treće mjesto osvojili Nicola Muirhead sa Bermuda i Umberto Diecinove iz Italije. Posebno priznanje u ovoj kategoriji pripalo je Valentini Sinis. 


sarajevo_photography_festival_pobjednici_bonjour_ba_3
 

Od modne do portretne fotografije: Ovo su autori koje je žiri izdvojio


U kategoriji modne fotografije nagradu je osvojila Solène Richard iz Francuske, dok su drugo i treće mjesto pripali Emmanuelu Annoru Sarfu iz Gane i Liz Miller Kovacs iz Sjedinjenih Američkih Država. 

Posebno priznanje dobila je Olga Zaverženec. 

U kategoriji portreta laureatkinja je Angelica Collin iz SAD-a, ispred Marcosa Azulaya iz Argentine, dok je treće mjesto osvojio bosanskohercegovački fotograf Vedad Divović. U kategoriji Life pobjedu je odnio Mitar Simikić iz Bosne i Hercegovine, dok su među nagrađenima bili i Sabrina Losso te Yasser Alaa Mobarak. Žiri je dodijelio i posebno priznanje Dejanu Mijoviću iz Slovenije.

Pejzažna fotografija ove godine pripala je Xiaopingu Linu iz Kine, dok je u kategoriji Event prvo mjesto osvojio Giancarlo Pagetti iz Italije. Među nagrađenima našli su se i autori iz Turske, Njemačke, Grčke i Sjedinjenih Američkih Država, potvrđujući međunarodni karakter festivala koji iz godine u godinu privlači sve veći broj prijava iz različitih dijelova svijeta.


sarajevo_photography_festival_pobjednici_bonjour_ba_2
 

Fotografija pod pritiskom: Izložba finalista otvorena u Umjetničkoj galeriji BiH


Nakon dodjele nagrada otvorena je i izložba finalista i pobjednika u Umjetničkoj galeriji Bosne i Hercegovine. Postavka okuplja najuspješnije radove inspirisane ovogodišnjom temom "Under Pressure", koja istražuje političke, društvene, emocionalne i tehnološke pritiske kao jedno od dominantnih iskustava savremenog života.

sarajevo_photography_festival_pobjednici_bonjour_ba_5
sarajevo_photography_festival_pobjednici_bonjour_ba_4
sarajevo_photography_festival_pobjednici_bonjour_ba_1

Foto: Monika Andrić, Amina Alađuz


Program festivala ove godine dodatno su obogatili projekti poput izložbe Danis Tanović "25 Years of No Man's Land", izložbe "Carmina, Carlota: Retail Ritual" španske umjetnice Carlota Guerrero te projekta "Home of the Perpetually Lost" fotografa Vedad Divović . Upravo kroz ovakve programe festival nastavlja razvijati prostor za dijalog između fotografije, umjetnosti i društva, potvrđujući svoju poziciju jednog od najznačajnijih kulturnih događaja u regiji.

Festival traje do 7. juna, a pobjednici i finalisti ostaju u Sarajevu tokom trajanja programa, pružajući publici priliku da njihove radove vidi iz prve ruke i upozna autore koji danas oblikuju savremenu fotografsku scenu.

 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba

Foto:  Bonjour.ba arhiva


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!