TEKST: Arijana Bošnjak

DATUM OBJAVE: 14.11.2023.

Međunarodno nagrađivani arhitektonski studio Projekt V Arhitektura, koji je osnovan u Sarajevu 2017. godine te od tada radi na području Sarajeva i Londona, svojim je novim projektom pod nazivom „Zemlja“ u BiH donio jednu hvalevrijednu priču.


„Zemlja“ je naziv obnovljenog stana, smještenog u naselju Grbavica u Sarajevu, kroz koji su arhitekti ovog studia pokazali kako urbano stanovanje može biti ekološki i ekonomski održivo. Ovo je projekt koji, prema riječima arhitekta, nastoji obnoviti osjećaj mjesta, doma i zajedničkog identiteta kroz arhitektonske inovacije. Pitanje koje su postavili ovim projektom jest može li obnova doma dati ideje za obnovu zajednice, grada ili čak zemlje?




Moramo reći da ovako ambiciozan projekt zaista privlači pažnju. Osim toplinom i prozračnom harmonijom koja vlada ovim interijerom, oduševljava i činjenica da se prilikom obnove stana fokus stavio na održivu rekonstrukciju te se kroz njega promovira upotreba lokalnih i održivih materijala, ali i znanja, suprotstavljajući se neodrživim suvremenim građevinskim praksama.

Površina od 50m2 pretvorena je u harmoničnu oazu u kojoj prevladavaju topli i svijetli tonovi drva, uz decentni detalj smaragdno zelenih pločica koje krase zid kuhinjske površine. Uz to, prozračnost u prostor unose i zastori u vibrantnoj boji terakote koji interijeru daju na karakternosti i čija pokretljivost unosi dinamiku u ovaj stan.




Na ovaj način kreiran je fluidan prostor u kojem pokretni zastori mijenjaju ulogu pregradnih zidova pa su tako četiri male i mračne prostorije spojene u jedan kohezivan i osvijetljen prostor, s prostorijama koje možete prilagoditi trenutnom raspoloženju i transformirati ih uz jednostavno pomicanje zastora.

„Vunene zavjese djeluju kao pozorišne draperije. Oni otkrivaju i skrivaju slojeve prostora i pružaju beskrajne mogućnosti za promjene, stvarajući intimne ili prostrane postavke. Na taj način, svaki pojedinačni prostor djeluje veći kao i cijeli stan, koji se uvijek osjeti kroz periferni doživljaj bekstejdža.“ komentiraju iz Projekt V Arhitektura tima.




Namještaj također prati minimalističku strukturu stana. Tako se u interijeru nalaze tri komada fiksnog namještaja koji su dizajnirani po mjeri i idilično upotpunjavaju estetiku stana koja promovira prirodne elemente. Stolić za kavu izrađen je od zemlje (izrađen takvom tehnikom da na prvu asocira na kamene blokove) s kontrastnom staklenom pločom koja stavlja fokus na stubove ispod.




Drugi komad namještaja koji dominira prostorom je trpezarijski stol s kamenom pločom i drvenom bazom koja kamenu daje toplinu i povezuje stol s okruženjem.




Treći komad fiksnog namještaja su ormar, radni stol i ormarić za TV spojeni u jedan monolitni komad koji osim estetike u prostor unosi i funkcionalnost, stvarajući neupadljiv fluidan presjek između spavaćeg, radnog i dnevnog prostora.




Nit koja spaja čitav taj prostor su podovi od bijelog hrasta u kombinaciji s originalnim terrazzo podovima u kuhinji i kupatilu koji su sačuvani i restaurirani, a koji zajedno čine savršen spoj prošlosti i budućnosti u jednom prostoru.

Arhitektonski studio Projekt V Arhitektura je ovu predivnu priču o lokalnom namještaju i interijeru prožetom prirodom prenio i na dizajn namještaja te su po mjeri izradili i klupe, krevet i noćne ormariće i tako kreirali asortiman namještaja koji također nosi naziv „Zemlja“.




Glavni projektanti su Vernes Čaušević i Lucy Dinnen koji su i sami više rekli o konceptu ovog projekta:

"Zemlja je gotovo u potpunosti napravljena od prirodnih materijala - zemlje, gline, prirodnih tkanina i drveta. Stan je poput geološkog artefakta sa tragovima ljudske ruke ostavljenim na njegovim izrađenim površinama. Ovo stvara čulno iskustvo i osjećaj pripadnosti zemlji.

Upotreba domaćih proizvoda od punog drveta; uključujući masivne lijepljene ploče od bukve, hrastov parket i prozore od jele smreke, koji su sve pristupačniji od uvoznih alternativa, ne samo da doprinosi cirkularnoj ekonomiji, već i simbolično povezuje stan sa šumama Bosne i Hercegovine, koje pokrivaju preko 50% zemlje.

Koncept Zemlje se proteže i na fasadu, uključujući prozore, balkon i žardinjere od jele smreke. Ovo slavi urbani život koji je više povezan s prirodom i zajednicom. Jedinstveni karakter balkona nadovezuje se na duh sarajevskog adhokizma, koji se očituje u šarenilu neformalno izgrađenih balkona i prozora.“

Detalji stana zabilježeni su kroz objektiv fotografa Shantanu Staricka.


Pogledajte još fotografija ovog unikatnog projekta


* * *
Foto: Shantanu Starick


Bonjour

Stan u Sarajevu koji redefiniše ukus. Neočekivan spoj stilova koji koji osvaja na prvu.

TEKST: Ada Ćeremida

Stan u Sarajevu koji redefiniše ukus. Neočekivan spoj stilova koji koji osvaja na prvu. Stan u Sarajevu koji redefiniše ukus. Neočekivan spoj stilova koji koji osvaja na prvu.

Zamislite prostor koji kombinuje zlatne refleksije, tropske motive i vintage eleganciju, smješten usred Sarajeva.

Stan pod nazivom Golden Fish in Jungle je potpuno novo poglavlje kada je riječ o iznajmljivanju prostora sa stilom. 

Skriven na Bulevaru Meše Selimovića 33 u Sarajevu, ovaj stan je vizualno i emocionalno putovanje kroz inspirativno uređenje, wellness luksuz i hrabar dizajn. Svaki kvadratni metar prostora pažljivo je osmišljen da izazove osjećaj uživanja, ekscentričnosti i bijega iz rutine.


bonjour_ba_golden_fish_04


Eklektična džungla, vintage glam i ružičasti akcenti  

Već pri ulasku, interijer ovog prostora otkriva snažnu estetiku: smaragdnozelene zavjese padaju do poda, ogledala s bogatim okvirima reflektuju tople tonove zidova, a svaka stolica, komoda i lampa priča priču iz nekog drugog vremena. Zlato nije korišteno da pokaže raskoš, već da istakne karakter.


bonjour_ba_golden_fish_06

bonjour_ba_golden_fish_07

bonjour_ba_golden_fish_08


Tu su i teksture koje podstiču čula: pliš, baršun, prirodno drvo i keramika nalik ručnom radu, pažljivo uklopljeni u vibrantnu kompoziciju boja i uzoraka. Umjesto minimalizma, ovdje vlada maksimalna izražajnost, s detaljima koji ne pokušavaju da se uklope.


bonjour_ba_golden_fish_023

bonjour_ba_golden_fish_011


Živahan interijer: boje, materijali i detalji od zlata  

Unutar 60 m² nalazi se spavaća soba, dnevni boravak koji se otvara prema intimnoj kuhinji i baru koji više podsjećaju na hotelski lobi u Baliju nego na sarajevski centar. Retro lampe, baršunaste sofe i kolekcionarski komadi iz prošlog vijeka daju osjećaj luksuza koji nije definisan cijenom, već ukusom.


bonjour_ba_golden_fish_012

bonjour_ba_golden_fish_014

bonjour_ba_golden_fish_013
 

Spavaća soba izgleda kao da je ispala iz pop-art sna: grafiti, džungla motivi i zlatni detalji prkose svakom pravilu minimalizma. I dok većina stanova sličnog kalibra teži da ostavi utisak kroz pogled s prozora, ovaj stan to radi iznutra. Svaka soba je zamišljena kao filmski kadar i poziva da se fotografiše.


bonjour_ba_golden_fish_018

bonjour_ba_golden_fish_016

bonjour_ba_golden_fish_017


Wellness scena: jacuzzi, sauna i živahni neoni

Za kraj, tu je i dodatni sloj hedonizma: prostor ima vlastitu spa zonu, sa jacuzzijem i saunom – intimnim kutkom za reset nakon dana. Iz ove sobe izlazi se na balkon uređen u istom eklektičnom duhu, s pogledom koji se prostire preko sarajevskih krovova.

Golden Fish in Jungle je mjesto gdje interijer diktira raspoloženje, a detalji pričaju priču koju ćete poželjeti ponijeti sa sobom.


bonjour_ba_golden_fish_021

bonjour_ba_golden_fish_020

bonjour_ba_golden_fish_01

bonjour_ba_golden_fish_02

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba  

Foto: Golden Fish in Jungle 


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!