TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 28.10.2020.
Ena Begičević-Čeliković, diplomirana produkt dizajnerica, je prije nekoliko dana na glavnoj gradskoj šetnici u Zenici, točnije na adresi Kočevska čikma bb otvorila dizajn studio & dućan koji krije mnoštvo unikatnih Made in BiH artikala.
„Do početka ove godine radila sam kao dizajner namještaja u industriji. Kroz to radno iskustvo naučila sam šta znači razvoj proizvoda od njegove ideje do realizacije i plasiranja na tržište.
Kroz svoj posao sam i mnogo putovala te se upoznala sa radom svjetskih dizajnera i kompanija. Među onima čiji sam rad pratila bile su i neke bosanskohercegovačke kompanije koje su se na velikim evropskim sajmovima predstavljale uspješno ali i manje uspješno. Shvatila sam da bi ovim kompanijama mogla pružiti stručnu i kreativnu podršku jer prepoznajem njihov potencijal, ali i nedostatke.
Osim toga, rad pod tuđim krovom ima svoja ograničenja. Smatram da je priroda moje struke takva da je početak vlastite priče u nekom trenutku neophodan za dalji napredak.
Kako se prostorije studija nalaze u samom centru grada, pored radnog officea, odlučila sam jedan dio organizovati kao izložbeno prodajni. U njemu će se nalaziti proizvodi drugih bh brendova, ali i samog studija. Ovakav prostor nedostaje gradu Zenici.“ – otkrila nam je Ena na početku razgovora što joj je bio motiv za pokretanje studija.
Foto: Nedim Bajramović
U razgovoru s njom, saznali smo i više detalja o samom uređenju, kao i ponudi ove zanimljive shopping adrese te novim projektima koje Ena priprema.
***
Koji su sve brendovi dostupni unutar Studio Elosso?
Studio trenutno nudi šarolik asortiman – od odjeće do modnih i kućnih asesoara. Istakla bih brendove poput Gazzda, Waga Wood, Werkstatt, Wood Surgery, Bogda, Zart, Vračo Premium,... Tu su također i mladi brendovi poput St.ranac ili Naked Maja. Studio nudi i knjige naših mladih autora kao što su Saša Džino i Boris Lalić. U stalnoj smo potrazi za novim, kvalitetnim proizvodima, a uskoro planiramo ponuditi i vlastite. To će svakako biti namještaj i kućni asesoari.
Foto: Nedim Bajramović
Čime ste se vodili pri uređenju studija?
Ideja je bila kreirati savremen, ugodan i nepretenciozan prostor u kome su najvažniji sami proizvodi. Polovina prostora studija je u staklu i površina izloga je zaista velika. To je svakako igralo ulogu pri samom uređenju. Sav namještaj u prostoru je mobilan kako bi se mogao prilagoditi onome šta se u njemu nalazi. Naši posjetioci su prostor već okarakterisali kao jedan od najljepših u gradu. Sretna sam što se u njemu i drugi osjećaju ugodno.
Foto: Nedim Bajramović
Trenutno omiljeni artikl u studiju?
Trenutno najomiljeniji artikli su svakako vješalice, kao i drvena ptica Tica brenda Gazzda. Pored ovoga, izdvojila bih dječiju vrtešku Ovčice izrađenu od vune, brenda Bogda.
Foto: Nedim Bajramović
Na kojim još projektima radite i na koji ste najponosniji?
Studio je nedavno završio svoj prvi projekat – dizajn sofe Talia, koja je izrađena u suradnji sa lokalnim proizvođačem namještaja – Boha. S obzirom da je prvi projekat on je i najdraži. Studio je ostvario kontakt i sa nekoliko drugih domaćih proizvođača s kojima planira razvijati projekte. I sami projekti su vrlo raznoliki – dizajn nove sofe, kreveta i stolnih asesoara. Vlastite proizvode studio planira lansirati do kraja godine. To će vjerovatno biti neki sitni namještaj.
Treba spomenuti da imamo klijente zainteresovane za dizajn interijera, što će također biti nešto čime će se studio baviti.
Foto: Nedim Bajramović
Kako izgleda jedan vaš radni dan?
Radni dan počinje pregledanjem studija i onoga šta je izloženo. Kada se sve naštima, obavezno se pušta muzika te se u 10 h ujutro otvaraju vrata studija. Radni dan je kombinacija skiciranja, istraživanja, operativnih poslova te naravno druženja s našim klijentima i posjetiocima. S obzirom da je ovo sami početak rada, dani su još uvijek haotični i ne tako dobro organizovani, ali i to će doći na svoje.
Foto: Nedim Bajramović
***
Naslovna fotografija: Nedim Bajramović
Tekst: BONJOUR.ba
TEKST: Ada Ćeremida
Može li 90 kvadrata postati prostor koji izgleda kao iz časopisa? Amna Mešić kaže: apsolutno.
Arhitektica i dizajnerica enterijera Amna Mešić to dokazuje svakim kadrom svog stana u Hamburgu. Na Instagramu dijeli svoju svakodnevicu i dizajnerski proces sve ono što stoji iza jednog od najinspirativnijih stanova koje smo vidjeli ove godine.
Amna ne samo da projektuje prostore, već ih i oblikuje kroz emociju, boju i funkcionalnost. Njen stan ujedno je i srce njenog novog brenda interijera, Snovi, u kojem proizvodi printove, posteljinu i detalje koji odišu autentičnošću.
Dnevni boravak: Umjetnost kao središnji motiv
U dnevnom boravku odmah osjetimo atmosferu smirenosti i prisutnosti. Zidove krase Amnini vlastiti Sunset art printovi apstraktni pejzaži u nježnim nijansama roze i zelene. Kombinacija pastelnih tonova, jednostavnog namještaja i vintage detalja stvara sklad koji je vizualno bogat, a istovremeno nenametljiv.
Upravo se ovdje osjeti kako svaki element ima svoje mjesto, ali i slobodu. Biljke, teksture i pažljivo izabrana rasvjeta daju dubinu prostoru koji ostavlja dojam udobnosti i kontrole bez pretjerane formalnosti.
Dnevni boravak nije samo reprezentativni kutak nego i mjesto susreta, stvaranja i svakodnevne inspiracije, baš poput ateljea koji se spontano pretvorio u dom.
Trpezarija: DIY sto kao srce prostora
Trpezarijski dio stana dočekuje te uz upečatljiv DIY stol koji je Amna sama osmislila i napravila. Oblikovan u toploj, puderasto roza nijansi, postaje centralni komad koji okuplja ljude, ideje i trenutke. Ovaj projekat najbolje pokazuje Amnin pristup enterijeru: dizajn nije nešto rezervisano za velike budžete, već je alat kojim se prostor pretvara u produžetak ličnosti.
Zidna galerija koja vodi ka trpezariji daje dinamiku i lični pečat ovom dijelu doma. Svaki okvir, ilustracija i poster pažljivo su izabrani, kao vizuelni dnevnik života.
Kuhinja: Eksperiment koji funkcioniše
Kuhinja je možda najhrabriji prostor u stanu i istovremeno najsuptilnije povezan s ostatkom enterijera. Centralni detalj je DIY backsplash u srebrno-rozoj metalik varijanti koji odmah privlači pažnju.
Ovaj sjajni detalj unosi dozu neočekivanog u prostor koji je inače funkcionalan, topao i pun drvenih akcenata. Kombinacija tradicionalnog i eksperimentalnog daje rezultat koji je i praktičan i estetski izazovan.
Ono što ovu kuhinju čini zanimljivom jeste osjećaj ličnog prisustva. Ništa nije prenapadno, ali sve djeluje kao promišljeni dio cjeline. Rasvjeta je meka, raspored otvoren, a detalji poput zidnih natpisa i keramičkih posuda podsjećaju nas da i kuhinja može biti prostor za izražavanje ne samo za kuhanje.
Spavaća soba: Boje, tekstil i tišina
U spavaćoj sobi, Amna koristi boju da bi unijela emociju. Posteljina iz njene kolekcije Snovi dolazi u bogatim, ali ne napadnim tonovima koji prostoru daju dubinu i slojevitost. Soba je dizajnirana kao kontrapunkt dnevnom boravku, nema viška detalja, ali svaki element od noćnih ormarića do slike iznad kreveta ima svoje značenje.
Papirne lampe koje se ponavljaju kroz čitav stan i ovdje stvaraju kontinuitet. Njihova jednostavnost, mekana svjetlost i prisutnost u svakoj prostoriji vežu dom u smislenu cjelinu.
Proljeće nas uvijek iznova podsjeti koliko su svježina, boja i promjena važni ne samo u prirodi, već i unutar vlastita četiri zida. Interijer Amne Mešić sjajan je podsjetnik da transformacija ne mora biti radikalna da bi bila efektna: pažljivo birane nijanse, tekstil koji mijenja atmosferu i umjetnost koja dolazi iz vlastite ruke čine razliku.
Njena estetika, koja se sada tiho pretače i u njen dizajnerski rad kroz njen brend, poziva nas da razmišljamo slobodnije o prostoru i o tome šta sve naš dom može postati kada mu damo osobni pečat.
Foto: @sansnovazuhause
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!