TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 27.1.2015.
Ponekad gradovi o kojima nemate nikakvo posebno mišljenje sadrže u sebi stvari koje nikada niste mogli zamisliti. Usudila sam se parafrazirati monolog iz Igre oponašanja, uistinu se može primijeniti na štošta u životu. U mom slučaju, ovog puta, to je bila Budimpešta.
Kad idete s velikom ekipom slaviti Novu godinu, samo se na par dana odmaknuti od svakodnevne kolotečine i zbilja ne očekujete puno toga za vidjeti i obići, oduševljenje je tim puno veće.
Meni je još od srednje škole prva asocijacija na Budimpeštu bila spajanje gradova Budima i Pešte, pa ću priču započeti od mosta kojim je krenulo stvaranje Budimpešte kao jednoga grada. Lančani most glasi za jedan od najljepših europskih mostova za koji se veže jedna posebna povijesna priča. Naime, pontonski most kojim su bili povezani Budim i Pešta nije bio dovoljno otporan, stoga, za vrijeme velikih hladnoća, držan je zatvorenim. Kada je početkom 19.stoljeća grofu Ištvanu umro otac, tjedan dana zbog zatvorenosti mosta nije mogao otputovati do Beča. Iz tog razloga je odlučio pokrenuti gradnju mosta, kojim je potaknuo spajanje Budima i Pešte, koje se dogodilo 24 godine nakon završetka njegove izgradnje.
Kada krenete dalje obalom Dunava, naići ćete na red lijevanih željeznih cipela na betonu ili preciznije, kompoziciju „ Cipele na obali Dunava“. Postavljene su 2005. godine kao spomen na ljudske žrtve - Židove koji su bili strijeljani od strane mađarskih fašista za vrijeme Drugog svjetskog rata. Cipele su simbolično postavljene jer su ih, prije smaknuća, natjerali da se izuju, iz razloga što su cipele smatrane vrijednošću. Potresno, ali prelijepo zdanje koje čini da vam zadrhti svaka dlačica na tijelu.
Ukoliko se zaputite dalje u smjeru Lančanog mosta, pred vama će se ukazati veličanstvena zgrada Parlamenta. Treći po veličini na svijetu, drugi u Europi, oduševit će vas svojom arhitekturom, grandioznošću i oštrinom. Baš onako kako biste zamislili instituciju u kojoj se zakonima piše sudbina zemlje. Zanimljiva činjenica jest da je u njegove zidine ugrađeno 40 kilograma 22/23 karatnog zlata. Doslovno, građevina zlata vrijedna (za vidjeti). Kad padne noć i upale se svjetla grada, nikako ne smijete propustiti popeti se na Ribarsku tvrđavu, koja se nalazi preko puta zgrade Parlamenta. Ukratko rečeno: mjesto s najljepšim pogledom na cijelu Budimpeštu. Možete se popeti i žičarom, ali ipak, nikako ne želite propustiti 10minutnu šetnju, u kojoj će vam se svakim korakom ukazivati po jedan dio grada, u svom svome sjaju. Doslovno. I riječima neopisivo.
Svaki grad ima barem jedan trg po kojem ga svi prepoznaju, a u slučaju Budimpešte to je definitivno Trg heroja. Dobra stvar jest što ukoliko se zaputite na Aveniju Andrassy, na kojoj je isti smješten, a usto ste ljubitelj kulturnih znamenitosti, imate na jednom mjestu sve što želite vidjeti. S jedne strane strane trga nalazi se Muzej lijepih umjetnosti, s druge Muzej suvremene umjetnosti, a u neposrednoj blizini se nalazi i zgrada Opere.
Ako ste više ljubitelj gradske vreve, shoppinga i dizajnerskih dućana onda je središnji dio Budimpešte vaša glavna stanica. Uz to, ako idete u vrijeme dočeka Nove godine, nemojte se iznenaditi ako svako toliko čujete razgovor na našem jeziku. Blizina, cjenovna pristupačnost i velika ponuda atraktivnih mjesta za noćni život učinili su Budimpeštu jednom od omiljenih destinacija susjeda nam u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori. U ovo doba godine cijeli grad je okićen božićnim ukrasima i lampicama, a u samom centru je smješten Božićni grad. Tu možete isprobati tradicionalna mađarska jela, od kobasica, preko gulaša, paprikaša (za ljubitelje začinjene hrane), do raznih kolača i njihove najpoznatije poslastice, Chimney cakea, za sladokusce. Ovaj posljednji moram izdvojiti jer se radi o tankom tijestu u obliku valjka koje peku pred vama i sami birate začine, karamelu, cimet, lješnjake.. itd.. Za njega ćete izdvojiti oko 6 eura, kao i otprilike za ostale tradicionalne delicije. No, u drugim dijelovima grada ćete proći povoljnije glede hrane, tako da si ovo nikako nemojte propustiti priuštiti. Ali, suvenire nipošto nemojte kupovati u centru nego se zaputite na gradsku tržnicu – Central Market Budapest. Lijepo ćete se prošetati dok je obiđete cijelu, no, tu ćete pronaći sve što vam je potrebno. Od razglednica, privjesaka, ukrasnih magneta do tradicionalnih začina, ljute papričice, i suhomesnatih proizvoda svake vrste – po znatno povoljnijim cijenama. A kad smo kod toga, službena valuta je još uvijek mađarska forinta. Novac svakako mijenjajte samo na za to predviđenim mjestima,( mijenjačnice i bankomati), a ulične „preprodavače“ zaobilazite u širokom krugu.
Dodatna napomena jest da, ako idete u zimskim mjesecima, morate krenuti opremljeni toplom odjećom, kapama, rukavicama, obućom. U suprotnom, bit ćete „osuđeni“ na boravak u ugrijanim prostorijama (čitaj : hotel, kafići), a to nikako ne želite. Grad ima toliko toga za pružiti, da je šteta vrijeme provoditi u zatvorenom.
Što se noćnog života Budimpešte tiče, uistinu svatko može pronaći nešto za sebe. Ako se opredijelite za romantičnu večer, predlažem, kuhano vino u ruke, i šetnja do Ribarske tvrđave s pogledom na svjetla grada. Ako ste raspoloženi za pub i countrey zvukove, onda je idealno mjesto za vas For sale pub koji je dvije godine zaredom dobio nagradu Tripadvisera. U svakom slučaju, ako ga želite posjetiti, osigurajte si mjesto rezervacijom, jer u suprotnom, nećete moći pristupiti. Drveni pub u kojem uz pivo dobijete košaricu kikirikija koji ljuštite na zemljani pod dok plafon ne vidite jer je u cjelosti objepljen papirićima s porukama posjetitelja, a u kutu sjedi gospodin za gitarom koji svira Laylu Erica Claptona. To ne želite propustiti. Ako ste se ipak odlučili za izlazak do sitnih sati, onda je klub Hello baby svakako vaš prvi odabir. Disco klub koji je napravljen u bivšem dvorcu. Tvrđava na 3 kata, popust stare zgrade kazališta, s unutarnjim balkonima, a s druge strane, lusterom od staklenih boca piva i posebnim katom za pušače (jedna od rijetkih iznimki u Budimpešti, jer je u gotovo svim objektima zabranjeno pušenje). Uz to, i ispodprosječnim cijenama pića za europske standarde.
Par novogodišnjih dana sigurno nije dovoljno da upijete sve što vam ovaj grad može ponuditi, ali nadam se da sam vam uspjela barem malo približiti ono što vas očekuje ako se odlučite zaputiti u „kraljicu Dunava“.
Budimpešta je grad koji će vas uvjeriti u istinitost izreke s početka članka. U sebi krije nevjerojatne stvari koje jedva čekate otkriti, a da to ni ne znate.
{gallery}2015_01/buda{/gallery}
TEKST: Dragana Rauš
Senajda Muminović je djevojka koja spaja umjetnost i marketing, estetiku i strategiju, note klavijature i boje dizajna. Nakon što je ljubav prema muzici pretočila u osjećaj za detalj, Senajda je svoj Bihać pretvorila u scenu na kojoj svakodnevno piše i režira priče. Bilo da su to vizuali za društvene mreže, kampanje za hotel Kostelski Buk ili trenuci koje dijeli sa svojom online zajednicom.
Kao mikroinfluensarka koja voli turizam, gastronomiju i sve što je lijepo, s nama danas dijeli svoje male, ali dragocjene lokalne preporuke - Bihać kakav se ne vidi na razglednicama, nego kroz njene oči.
Bihać koji se osjeti
Kad Senajdu Muminović pitate šta posjetiti u Bihaću, njen odgovor nikad nije samo spisak lokacija, već mali putopis koji miriše na svježi zrak Une i zvuči kao šum slapova. Kao umjetnica, marketing menadžer i mikroinfluensarka, ona zna da ljepota nije samo u pejzažu, već u osjećaju koji vam to mjesto ostavi.
Početak priče: Kostelski Buk
Zato svako putovanje kroz Bihać, ako pitate nju, počinje u hotelu Kostelski Buk, mjestu koje je više od smještaja. Smješten svega osam kilometara od centra, s pogledom na slapove rijeke Une, ovo je oaza mira, zvuka vode i domaće hrane koja oduševljava. Idealno za opuštanje i punjenje baterija prije nego se prepustite avanturi.
A avantura ovdje znači samo jedno: Nacionalni park Una. Njegov veličanstveni Štrbački Buk je najimpresivniji vodopad u BiH, tirkizna voda koja se razbija o stijene i stvara prizor koji ni jedna fotografija ne može u potpunosti uhvatiti. Tu je i Martin Brod, slikovito mjesto s moćnim slapovima i autentičnom razgledničkom atmosferom za sve koji vole prirodu i objektiv.
Mali raj: Japodski otoci
Da Bihać zna biti i bajkovito miran dokazuje Japodski otoci - mala oaza povezana drvenim mostićima, savršena za šetnje, piknik ili jednostavno predah uz šum Une.
Srce grada
A onda - centar grada. Senajda vjeruje da pravi Bihać treba doživjeti i u njegovom srcu: Kapetanova kula, Fethija džamija, gradski muzej, centralni park Gelenderi, i naravno, kafići i restorani gdje se priča o gostoprimstvu pretače u svaki tanjir i šalicu kafe.
Rafting: Una se mora doživjeti
I na kraju, da Una ne bude samo pozadina, Senajda vas vodi na rafting, jer rijeku treba osjetiti. Bilo da ste adrenalinski tip ili porodica željna blage avanture, rafting staze Une obećavaju uspomene koje se dugo prepričavaju.
Bihać: ljubav na prvu
Za Senajdu, Bihać nije samo destinacija, to je ljubav na prvu. Spoj prirode, kulture, avanture i ljudi zbog kojih se turisti uvijek vraćaju ovom gradu.
Vidjeli ste slike? Vrijeme je da dođete po kadrove koje će pamtite samo vi.
Foto: @se_najda14
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!