TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 20.5.2020.
Trešnje su bogati izvor antioksidanata, vlakana i vitamina, imaju protuupalna svojstva, instant popravljaju raspoloženje i uz to su jako ukusne.
Volimo ih jesti svježe, ali i u desertima, gdje uživamo u posebnom miksu tekstura i neodoljivih okusa.
U potrazi za slatkim receptom s trešnjama koji se brzo priprema, pronašli smo odličnu ideju na bh. Instagram food profilu Slagalica okusa.
„Od stabla do stola jer ukusan desert je na dohvat ruke. Lagano tijesto bez margarina i fil sa sezonskim voćem brz su desert. Najčešće ovaj tart radim s jabukama jer su uvijek dostupne pa ako niste ljubitelj trešanja (je li moguće?:)), probajte verziju s voćem po želji.
Nepravilni rubovi ove pite od trešanja dati će posebnu čar izgledu, hrskava podloga i sočno punjenje čar okusu, a mjesta za pogrešku nema. Win win situacija, rekla bih.“ – prokomentirala je Anita Markić, dama koja stoji iza food profila Slagalica okusa na kojem ćete naći i odlične ideje za zdrave slastice i brze i hranjive recepte za doručak za cijelu obitelj.
Anita Markić
Kompletan recept donosimo u nastavku.
SUPERUKUSAN TART S TREŠNJAMA
Vrijeme pripreme: 20 minuta
Vrijeme pečenja: 30 minuta
Sastojci za podlogu:
Sastojci za fil:
Priprema:
Brašno i šećer stavite u veću posudu. Kakao maslac ili kokos ulje rastopite te dodajte brašnu i šećeru. Dodajte žlicu po žlicu vode i lagano miješajte. Ako primijetite da trebate još žlica vode, dodajte. Tijesto za podlogu ostavite kratko u hladnjak dok pravite fil. Tijesto može biti preko noći u frižideru ako ga poželite praviti večer prije pečenja. Sastojke za fil pomiješajte. Razvaljajte u nepravilni krug tijesto na papiru za pečenje.
Premažite žlicom maslaca od badema.
Ako ga nemate, dodajte mljevene bademe (50 grama). Poredajte trešnje u krug, a da pri tome pazite da ostavite slobodne rubove otprilike 2 cm.
Preklopite i stavite peći u zagrijanu pećnicu na 200°C, 25-30 minuta.
Ne morate čekati da se potpuno ohladi.
Uživajte u laganom desertu ove sezone.
U slast i zdrav zalogaj!
TEKST: Dragana Rauš
Evo šta smo prvo primijetili… Besprijekorno postavljeni stolovi. Tim mladih, složnih ljudi. Logo izvezen na platnenoj salveti. Nenametljiv i uredan enterijer. Ukratko: sklad koji naslućuje da je Milunka mjesto na kojem stvari funkcionišu baš kako treba.
Prvi predstavnik ovog pozitivnog primjera ugostiteljstva je mladi chef Saša Stanivuković. Donio je znanje iz inostranstva, ali ono što je još važnije - vratio ga je kući. Slovenija ga je naučila koliko je važno da sve što izađe iz kuhinje bude jednako iskreno i precizno. Ono što je već imao u sebi su kreativnost, hrabrost i ljubav prema ovom poslu.
Mi smo uživali u večeri u slijedovima. Jela su na meniju dostupna i pojedinačno, ali zajedno pričaju posebnu priču.
Evo kako je to izgledalo: carpaccio s mikrobiljem i biberom, zatim tatarski biftek s wasabi majonezom i uljem od vlasca. Ravioli, nestvarno bogatog ukusa, punjeni pistacijom i tijestom od čak 48 žumanaca. Glavno jelo i favorit mnogih: juneći obrazi, sporo pripremani 12 sati, na kremi od krompira, celera i mrkve. Hrskavo pecivo bez aditiva, sa divljim kvascem, detalj koji možda ni ne primijetiš, ali tvoje tijelo hoće.
Ako ste iz Banjaluke, velika je šansa da ste bar jednom probali neki desert iza kojeg stoji Stefan Ilić. Njegovi su prepoznatljivi po tome što izgledaju kao male skulpture, sa neočekivanim i interesantnim ukusima. Zbog tog posebnog, gotovo umjetničkog pristupa, bilo je prirodno da postane dio tima Milunke.
Enterijer jasno komunicira šta možeš očekivati na tanjiru. Moderan i uredan, čini da se gost osjeća ugodno, bez da pretjerano odvlači pažnju od glavne teme: kuhinje koja ostavlja najveći utisak.
Osvjetljenje poziva na romantičnu večeru u dvoje, a lokacija je takva da kad završiš, vrlo lako možeš prošetati jednim od najljepših banjalučkih šetališta pored Vrbasa. Dodatan savjet: za najbolji doživljaj rezerviši večeru i posmatraj zalazak sunca iz bašte.
Još jedna interesantna informacija - Milunka nije statična. Vole da uvode tematske večeri, da gosti probaju nešto novo, da svaka posjeta bude drugačija. Japan, Grčka, Španija… Dovoljno je da ih zapratite na Instagramu i uhvatite novo iznenađenje.
Takođe, kuhinja stalno osluškuje potrebe gostiju. Meni koji je sada aktuelan važi do kraja ljeta, a onda stiže novi, skrojen po sezoni i željama onih koji se vraćaju.
Jedino što se ovdje ne mijenja je tim koji dijeli iste vrijednost i ideja da ugostiteljstvo znači da se svako osjeća dobrodošlo.
Foto: Dragana Rauš za Bonjour
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!