TEKST: Ana Rotim
DATUM OBJAVE: 5.10.2022.
Ovih dana u Instagram inbox nam je stigla poruka o jednom zanimljivom vjenčanju ali i romantičnoj priči Emine i njezinog supruga, koja nam na prvi pogled izgledala poput scenarija iz najljepših romantičnih filmova i o kojoj smo poželjeli znati više.
Naime, Emina i Nico upoznali su se sasvim slučajno u Brazilu na godišnjem odmoru kada su se zadesili u istom hostelu. Priča bi možda izgledala sasvim uobičajeno da Nico nije iz Argentine i ne živi u Buenos Airesu, a Emina u Sarajevu. Ovo je samo uvod u romantičnu priču koja se nastavila nakon što je Emina odlučila upisati master studij u Londonu, a Nico odlučio dati otkaz i preseliti u London. Trenutno žive u Dublinu, a ovog ljeta imali su romantično vjenčanje u Sarajevu o kojem više otkrivamo u nastavku.
Kako je izgledala organizacija vjenčanja?
Upravo iz Dublina smo krenuli organizovati vjenčanje, uz pomoć planerice Berine. Fun fact: Prikupljanje papirologije za njega, za građansko vjenčanje, je bio najkomplikovaniji dio naše veze. A, na ceremoniji smo morali imati i sudskog tumača za španski jezik. Svadba je bila i prva prilika da nam se porodice upoznaju uživo po prvi put. Njegovi roditelji i najbolji prijatelji su tim povodom došli iz Argentine. Oduševljeni su Bosnom i Sarajevom! Vjenčanje je bilo intimno, 30-ak najbližih prijatelja i članova porodice.
Gdje je bila lokacija vjenčanja?
Znala sam da je jedina lokacija koja dolazi u obzir Agroturizam Gastro Ranch. Slike ovog čarobnog mjesta sam prvi put vidjela na Bonjour.ba prije nego što sam upoznala Nica. Jedino sam ga jednom vidjela uživo prije vjenčanja, u januaru, prekrivenog snijegom. Ali sam imala potpuno povjerenje u Eminu (vlasnicu). Inače, gotovo je nemoguće u Sarajevu naći mjesto za intimno vjenčanje na otvorenom koje možete u cijelosti zakupiti. Mi smo ovdje i noćili s porodicom poslije vjenčanja, i ja sam se spremala na dan vjenčanja.
Kako je izgledao izbor vjenčanice ali i odijela?
Moja vjenčanica je Eva Lendel koju sam kupila u salonu vjenčanica Atelier Sposa u Sarajevu. Bila je doslovno druga vjenčanica koju sam probala i odmah se zaljubila. Kupila sam je u januaru, moja jedina posjeta kući prije vjenčanja u augustu. Ostavila sam je u Bosni i ponovo vidjela tek u augustu. Najbitnije mi je bilo da je lepršava, romantična, i komotna. Nisam je skidala cijelu noć :) Nicu smo našli laneno odijelo u Zari i lanenu mašnu na Esty online shopu.
Personalizirani detalji
Dok smo gledali vječne uspomene s vjenčanja koje potpisuje bh. fotografkinja @nadjapandurphoto pažnju su nam ukrali brojni šarmantni detalji koji su činili da ovo vjenčanje izgleda posebno. Naime, kroz razgovor s našim uredništvom Emina nam je otkrila da je cijelo vjenčanje bilo DIY projekt.
„Meni je bilo bitno da vjenčanje bude što više personalizirano i da ja svojim rukama napravim što više toga. Tako sam npr. nacrtala ilustraciju sa simbolima koji su nam bitni i koristila je na ručno izrađenim pozivnicama i menijima u obliku lepeze, u koje sam ubacila i mini bosansko-španski vjenčani rječnik :) ilustraciju smo iskoristili i na welcome boardu na ogledalu (koje su obezbijedili HP Cards).
Ja sam pravila i raspored sjedenja (presovala cvijeće, uokvirila, i ispisala imena na staklu i nazive stolova). Mnogo sam se potrudila i za poklone za goste (svakom po dvije teglice: naš domaći pekmez od jabuka i argentinski karamel krem dulce de leche), s ručno rađenom etiketom, i naljepnicama koje sam ja dizajnirala.
Latice ruža za posipanje smo sušili mjesecima unaprijed, i ja sam napravila fišeke od papira za pečenje. Knjiga gostiju je ručno rađena drvena kutija s našom ilustracijom i ručno rađeni papir koji sam ukrasila mali pečatima i našim imenima. Gosti su nam na njima pisali pisma koja ćemo pročitati za petu godišnjicu braka. Deke za goste s ručno ispisanom posvetom (za slučaj da zahladi). Slike nas kada smo bili djeca. Poredali smo ih na kaminu u Gastro Ranchu. Meni je bilo posebno bitno da imam moje najdraže slike s mamom, koja je preminula prije mnogo godina."
Emina nam je otkila i par lekcija koje je naučila
„Voljela bih da se nisam toliko brinula hoće li pasti kiša. Ceremonija, večera i proslava su u cijelosti bile na otvorenom. Vjenčanje je bilo na noć zatvaranja SFF-a. Znala sam da oko SFF-a bude kiše ali smo svejedno rizikovali. Nismo imali plan B. Vremenska prognoza se svakim danom pogoršavala i na dan vjenčanja su šanse da će pasti baš kada kreće ceremonija bile 90%. Za divno čudo, kiša na kraju nije pala! I ja sam tek tada napokon odahnula.
Generalno bih voljela da sam se manje stresirala i više uživala u danima pred vjenčanje. Na kraju se desilo da sam se toliko razboljela dva dana pred vjenčanje da sam preležala u krevetu s temperaturom! Na svu sreću, bila sam ponovo na nogama na dan vjenčanja. :)"
Emina je istaknula i par detalja koji su učinili razliku
Lampice iz Balon Dekor su potpuno transformisali terasu kad je pao mrak.
Cvijeće iz cvjećare Agava. Tražila sam pastelno cvijeće kao svježe ubrano u bašti, uz mnoštvo dalija. Za bidermajer sam pronašla i posebnu pamučnu vrpcu u pastelnoj boji.
Cocktail majstori koji su posluživali ljetne koktele dok su gosti čekali da krene ceremonija.
Ubacili smo argentinski običaj da se gostima podijele džidže (šeširi, perike, pisce, vijenci, narukvice, svijetleće naočale, itd.), uz njihove tradicionalne svadbene pjesme.
Muzika. Band Lane Hamza i DJ Mahir Beathouse su napravili takvu atmosferu da su svi gosti bili na nogama, uz domaće, španske i internacionalne hitove.
* * *
Foto: Nađa Pandur
TEKST: Ilda Lihić-Isović | FOTO: @iddavanmunster
Pronaći savršen prostor za dječiji rođendan često se pretvori u pravu avanturu.
Mali slavljenici imaju velika očekivanja i žele čaroliju, prostor koji ih inspiriše i gdje će njihova mašta moći nesmetano da luta. Roditelji, s druge strane, žele bezbrižnost, toplu atmosferu i mjesto gdje će i oni moći uživati dok njihovi mališani slave. Kada se sve te želje spoje, rješenje se krije u novom, jedinstvenom prostoru u Sarajevu koji je stvoren s ljubavlju, pažnjom na detalje i beskrajnim razumijevanjem dječijih snova.
O čemu se tačno radi? Naime, Maštograd je novo, jedinstveno mjesto osmišljeno s posebnom pažnjom na detalje, igru i toplu atmosferu. Iza ovog kreativnog prostora stoje Neira i Alma koje su svoju viziju pretvorile u stvarnost, želeći ponuditi djeci mjesto gdje mogu slobodno istraživati, učiti kroz igru i uživati u nezaboravnim trenucima. Kako je nastao Maštograd, šta ga čini posebnim i s kakvim su se izazovima susrele, saznali smo iz prve ruke.
Neira i Alma, recite nam nešto više o sebi i kako je nastala zajednička ideja za Maštograd?
Nas dvije smo se upoznale prije nekoliko godina, u duhu modernog vremena, preko Instagrama. Igrom sudbine smo se prvi put vidjele na Bjelašnici i kliknule smo na prvu. Kada je Alma dobila svoju drugu bebu, Neira joj je odnijela ručak nekoliko dana nakon izlaska iz bolnice i taj dan se rodio san o Maštogradu. Alma se nedavno doselila iz Dubaija i ima dvoje male djece pa ideja za unapređenje sadržaja za djecu u Sarajevu nije nedostajalo.
Razgovarale smo o mjestima za koje smatramo da nedostaju u našem gradu i gdje sebe vidimo u budućnosti sa karijerama, a već za nekoliko dana smo našle prostor i osmislile čitav koncept unikatnog mjesta za proslave posebnih trenutaka. Kroz ovaj proces smo zaista našle zajednički jezik i podršku jedna u drugoj, a naše prijateljstvo se još više produbilo.
Obje veoma obraćamo pažnju na detalje i zajedno smo osmislile sve od ideje pa do posljednje igračke koja je unesena u našu rođendaonu.
Koja je osnovna ideja koja stoji iza ovog koncepta i šta ga čini toliko različitim od svega što je dosad bilo ponuđeno?
Naš cilj je da Maštograd bude dom izvan vašeg doma, gdje ćete sa najbližima moći da proslavite najbitnije trenutke. Često u naše domove ne može stati mnogo ljudi, a priprema i raspremanje nakon proslave oduzimaju previše vremena. U Maštogradu spajamo najbolje od oba svijeta – toplinu doma, domaću atmosferu, ali bez razmišljanja o raspremanju nakon rođendana.
Pored same atmosfere, naglasak smo stavili na kvalitet samog dijela za igru. Maštograd je ustvari grad za najmlađe, gdje oni mogu preuzeti onu ulogu koju žele. Nismo htjeli da idemo u smjeru klasičnih i već viđenih igraona koje djecu zaokupe samo fizički. U našim kućicama imaju priliku da se igraju uloga, što za rezultat ima, između ostalog, razvoj kognitivnih vještina i mašte.
Tu su četiri kućice – gradilište, bolnica, caffe market i kuća, kao i cesta sa čitavim voznim parkom, košarkaški obruč i mnoštvo didaktičkih igračaka. Bilo nam je bitno da imamo sadržaj za djecu svih uzrasta i interesa. Pored samog grada imamo i kutak prilagođen nešto mlađoj djeci, sa pikler trouglom i softplay setom za penjanje, ljuljalicama i igračkama za razvoj motorike i kognitivnih vještina.
Maštograd se izdvaja i po tome što ste na svojoj proslavi u potpunosti sami, bez teta čuvalica i konobara pa zadržavate potpunu privatnost. Bilo je različitih komentara za koncept, što je razumljivo jer je novi u našem gradu. Nama se do sada pokazalo da se djeca zaista toliko zaigraju, da im nije potrebna dodatna animacija. Mi smo na to veoma ponosne jer nam je bilo veoma bitno da napravimo mjesto gdje će djeca biti glavni akteri i aktivno učestvovati u igri, a ne čekati da ih neko zabavi.
Provedite nas kroz Maštograd…
Maštograd se nalazi na Breki, na adresi Himze Polovine 37. Nas je prostor kupio na prvu jer je veliki i ima visoke stropove i staklene portale sa svih strana, tako da nemate osjećaj gužve čak i ako tu boravi više ljudi. Na samom ulazu imamo police i vješalice rađene po mjeri, kako bi svaki gost mogao da ostavi svoju jaknu i obuću. Higijena nam je prioritet, pa se svi gosti Maštograda izuvaju i na ulazu uzimaju svoje papuče. Tu je i kuhinja opremljena frižiderom i kafe aparatom koji su na usluzi roditeljima.
Koncept je open space, tako da roditelji u svakom trenutku vide svoju djecu, bilo da ona jedu ili se igraju. Tu su tri velika stola za roditelje, kao i prostrana klupa sa stolicama za djecu. U produžetku je kutak za bebe i todlere, gdje svoju bebu možete spustiti na mekane strunjače, ili todlera pustiti da vježba penjanje na pikler trouglu. Za male bebe tu je i Babybjorn ležaljka, kako bi i roditelji najmlađih mogli da odmore svoje ruke.
U cijenu najma Maštograda je uključena i naša postavka za fotografisanje i rezanje torte. Nismo mogli naći da kupimo nešto što nije već viđeno, te da ide uz naš vizuelni identitet, pa smo zajednički osmislile postavku, a Alma je sama napravila.
Drago nam je da smo našle prostor i da napravimo kutak gdje će mame biti zaklonjenje i imati udobno i mirno mjesto za dojenje ili hranjenje svoje bebe. Tu je naravno i toalet koji ima potpuno opremljen stol za presvlačenje beba, te stepenice i tutu za malo starije mališane.
I na kraju, naš omiljeni dio je grad kojem djeca odmah trče čim uđu u prostor. Četiri kućice napravljene kao prave minijaturne verzije onih iz pravog života, pa djevojčice i dječaci mogu da biraju koju će ulogu da obnašaju taj dan – doktorice, prodavača, radnika na građevini, domaćice ili konobara.
S obzirom na to da je prostor nov, sigurno ste imali i neke izazove. Koji su bili najveći izazovi prilikom otvaranja Maštograda i kako ste ih prevazišle?
Izazov je bio pretvoriti prostor u ono što vi danas vidite, pogotovo jer smo sve radile same uz pomoć naših najbližih. Majstore smo unajmile samo za ono nužno, a mi smo sa porodicom i prijateljima postavljale podove, tapete, krečili smo, crtali kućice, radili fotografije, osmišljali čitav vizuelni identitet, pravili postavku za slikanje, šili, puhali balone, sklapali namještaj i svaku igračku. Ništa od ovoga ne bi bilo moguće bez ljudi oko nas.
Samo otvaranje biznisa i renoviranje su sami po sebi izazov, a mi smo to radile sve uz bebu čije su babine sve ovo pokrenule. Imao je samo 20 dana kada smo potpisale ugovor za prostor i prošao je sa nama svaki sastanak i svaki dan u renoviranju Maštograda. Mi smo se tome vrlo lako prilagodile, ali mislim da je veoma bitno napomenuti šta sve žene mogu uraditi kada se odluče na neki korak.
Koje bi informacije voljeli da roditelji znaju prilikom razmišljanja o proslavi rođendana u Maštogradu?
Svoj termin u Maštogradu možete rezervisati preko Instagram profila @mastograd.sarajevo, gdje ćemo naći savršen paket za vas. Fleksibilnost nam je jedan od postulata poslovanja i bitno nam je da svaki rođendan bude prilagođen baš vama. Vi možete birati da li ćete unajmiti samo prostor i donijeti svoju hranu, ili želite da mi organizujemo catering i tortu (koje radimo u saradnji sa Mrvicom).
Isto tako možemo organizovati i maskote, animatore i facepainting i profesionalnog fotografa, a možete i birati da li želite da koristite našu postavku za fotografisanje ili neku drugu. Termini u Maštogradu su dva sata, sa opcionalnim produženjima, a svi imaju i pola sata ranije za pripremu svoje proslave.
Mi ne ograničavamo broj osoba, ali sjedećih mjesta za odrasle ima 24, dok za djecu imamo veliku klupu gdje ih se može smjestiti preko 20.
Šta bi rekli roditeljima koji još uvijek dvoume: zašto je Maštograd savršeno mjesto za proslavu dječijih rođendana?
Maštograd je idealno mjesto za proslavu, ne samo dječijih rođendana, nego i rođendana odraslih čiji prijatelji imaju djecu, iftara, porodičnih ručkova, gender revelova ili baby showera jer ga možete u potpunosti prilagoditi sebi. Ono što je nama najdraže kod Maštograda je što su djeca u fokusu i aktivni su sudionici igre – i što djeca ne žele da se rođendan završi.
* * *
Foto: @iedvin.photo i @iddavanmunster
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!