Ova obiteljska kuća u Poljinama kao da izvire poput stijene i spaja funkcionalni, tradicijski i ekološki dizajn - Bonjou...

Ova obiteljska kuća u Poljinama kao da izvire poput stijene i spaja funkcionalni, tradicijski i ekološki dizajn

Tekst:

Bonjour.ba, Promotivni članak

INTERIJERI
23.7.2021.

Takmičenja za arhitekte uvijek su odličan način da se upoznamo s novim trendovima, stilovima i diktatima kada je u pitanju uređenje obiteljskih prostora, ali i onih namijenjenih za poslovne svrhe ili odmor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bringing Light to Life Architectural Design Awards takmičenje je koje postoji već 7 godina u Bugarskoj, a od 2018. godine i sudionici iz Bosne i Hercegovine imaju priliku biti dio istog.

Arhitekti i dizajneri imali su zadatak da u svojim projektima pristupe rješavanju dnevne svjetlosti koristeći rješenja prirodnog osvjetljenja kompanije VELUX
90% vremena provodimo u zatvorenom, a to utiče na naše zdravlje - sposobnost koncentracije, produktivnost, zdravlje i spavanje.
I bh. arhitekti predstavili su primjere dobre prakse u korištenju VELUX solucija na temu „Neka vaša priča postane pobjednik“, a s nekim od njihovih projekata smo vas već upoznali OVDJE

U nastavku vam izdvajajmo tri projekta arhitekta Harisa Bradića vrijednih pažnje među kojima je i kuća u Poljanima.

Haris Bradić

***

 Projekt: Apartman Jelina Iglica
 


O projektu Jelina Iglica:
Krajolik, bogatstvo prirode oslikano u prelijepim jelama koje se savijaju pod snježnim pokrivačem i već nekoliko vrlo uspješnih arhitektonskih realizacija na planini Jahorini, od samog su početka dizajn usmjeravali na oblik izveden iz kontura drveta jele, bora ili smrče kojima okruženje obiluje. Kontura postaje kosi krov koji se proteže od etaže prizemlja do samoga špica na visini od 9,5 m te tako skoro u cijelosti pokriva sve tri nadzemne etaže.

Egzaktnih urbanističkih parametara nije bilo te se slijedio cilj volumetrijske nenametljivosti u odnosu na susjedne objekte. Kose su plohe krova ujedno i fasadne (sjeverna i južna) pa su ključnu ulogu u osiguravanju unutarnjeg osvjetljenja imali krovni prozori na obje strane. Prednja su i stražnja strana klasične fasadne plohe, gdje je istočna ujedno i ulazna te je potpuno zatvorena, dok je zapadna fasada u najvećem procentu staklena, pa tako omogućava neometan pogled na netaknutu planinsku prirodu. Unutarnja se dispozicija sastoji od šest apartmana površine od 33 do 75 m2, sa zajedničkim sadržajima u suterenu. Objekt ima ukupnu uporabnu površinu od 285 m2, a materijaliziran je suvremenim materijalima: plastificirani lim u obliku kaseta, drvena fasadna obloga, kontaktna fasada zamišljena s ukrasnim malterima i staklo.

***
Projekat: Četiri kuće

O projektu 4 kuće:

Projekt Četiri kuće predstavlja kompleks kolektivnoga stanovanja s visokim stupnjem intime svake jedinice. Nalazi se na prigradskoj padini Poljine, s direktnom orijentacijom prema gradu Sarajevo. Veličina jedne kuće je 15,2 x 10,4 m, multiplicirana četiri puta na parceli. Udaljenost od pristupne saobraćajnice iznosi 7,20 m, a od bočnih se strana granice parcele prati urbanistički parametar od 3 m. Najviša kota krova jedne kuće iznosi 7’97 m, a najniža -3’07 m (suteren). Površina je kuće po etažama, kako slijedi: garaža 154,9 m², prizemlje 169,28 m² i kat 128,39 m². Ukupna uporabna površina iznosi 452,57 m². Pješački su pristupi na jugoistočnoj strani kuće, a kolski na jugozapadnoj. Donjem se pojasu kuća pristupa direktno s glavne ceste, a gornjem s nove saobraćajnice unutar kompleksa (koja se također spaja s glavnom cestom).
Forma i volumen kuće nastali su kao potreba za objedinjavanjem funkcionalnog, tradicijskog i ekološki osviještenog dizajna. Kako bi se planirana kuća prilagodila svome terenu, ali u isto vrijeme i akcentuirala, ideja je da ona poput stijene izvire iz prirodne konfiguracije zatečenoga terena. Princip i koncept uobličenja same kuće i dalje poštuju proporciju, ravnotežu, opreku i gradaciju, s elementom asimetrije. Ona se otvara prema Suncu i stremi k nebu i nesmetanom pogledu na grad Sarajevo. Nagib krova iznosi 7,2°, dok je njegova najviša kota 7,97 m, a najniža 6,06 m. 
Kuća se sastoji od tri etaže (S+P+1) namijenjene obiteljskom stanovanju. Svijetla je visina prizemlja 2,65 m, a suterena  2,55 m. Visina je kata varijabilna zbog kosine krova (2,71 – 3,90 m). Prostorna je organizacija kuće vrlo jednostavna, s akcentom na funkcionalnost i ugodnost. Na prizemnom se vodoravnom planu nalazi javni dio kuće – dnevni boravak s kuhinjom i blagovaonicom, sa spavaćom sobom za goste s privatnim kupatilom i garderobom. Vešeraj u prizemlju ima svoj izlaz izvana radi funkcionalnosti i praktičnosti. Kroz otvoreno trokrako stubište pristupa se katu koji je intimni dio kuće, sa spavaćim sobama za djecu i master-spavaćom sobom s privatnim prostorijama i centralnom ostavom. Dalje, otvoreno se stubište spušta u suteren koji je u tom dijelu obogaćen unutarnjim zelenilom. Suteren se sastoji od pratećih sadržaja, garaže i multifunkcionalne prostorije. Otvoreno stubište te centralni garderober za master-sobu osvijetljeni su putem krovnih prozora. Dodatno se osvjetljenje u podrumu postiže bočnim svjetlosnim oknima i podrumskim prozorima. Sadržaj je prostora organiziran tako da postiže visok standard stanovanja, uzimajući u obzir potrebe svih korisnika. 

Čista je prostorna organizacija ono što daje dodatnu kvalitetu stanovanja u objektu, a dodatni je motiv što su sve prostorije zadovoljavajuće orijentacije. Orijentacija je bila jedan od primarnih ulaznih parametara prilikom projektiranja kompleksa, kako bi se što bolje uporabile mogućnosti energetske učinkovitosti i zadovoljili principi energetski učinkovite arhitekture.

***
Projekat: S.a.K. Housing

 

***
Foto: Promo
Tekst: Bonjour.ba/Promotivni članak

 

Povezani članci

Najpopularniji članci

Posljednje objavljeno