TEKST: Ada Ćeremida
DATUM OBJAVE: 8.5.2025.
Iako za mnoge od nas čišćenje doma ne predstavlja pretjerano zabavan zadatak, ono je ujedno oznaka početka novog perioda i sjajan način da još ljepše zakoračimo u novo godišnje doba i toplije temperature.
Oslobađanjem prostora od nepotrebnih stvari, kreirat ćemo interijer u kojem ćemo više uživati.
Poticat će bolje raspoloženje, iznova oslikavati naš karakter, a čišći dom dodatno će pridonijeti osjećaju pripadnosti i prozračnosti.
Osigurat će nam bistrije razmišljanje i ugodu, a u ovom periodu, to je baš ono što nam treba. Obzirom da je proljeće tu, sada je pravo vrijeme da napravite prve korake na polju čišćenja i dozvolite proljeću da unese svoju magiju u vaš dom.
I ne zaboravite, ne morate žuriti s cijelim procesom. Uzmite vremena, upalite svijeće i otvorite prozor. Upalite muziku i krenite s cijelom avanturom.
Napravite popis za čišćenje
Bit ćete puno brži i efikasniji ako napišete popis za čišćenje, a onda i krenete u realizaciju. Samo zapisivanje pomaže u vizualizaciji obveza koje imate, a osjećaj zadovoljstva koji se javi kada prekrižite jednu od stavki, savršena je motivacija za nastavak.
Prije brisanja prašine, riješite se nepotrebnih stvari
Iz svake prostorije u domu. Iz kupaonice izbacite kozmetiku i artikle kojima je prošao rok trajanja, iz ormara odjeću koju više ne nosite, a iz ladica stare račune, papire, olovke koje ne rade i ukrase koje nećete koristiti.
Isto napravite i u kuhinji pregledajte ladice i ormariće te očistite frižider. Jednom kada se riješite svih nepotrebnih stvari, osjećat ćete se poletnije i bolje jer je jedna loša veza po vas upravo završena, a vi se u vašem domu osjećate još više u balansu.
Očistite staklene, a zatim i ostale površine
Za brisanje staklenih površina u domu neće vam trebati puno vremena, a temeljito čišćenje prozora rezervirajte za drugi dan. To će vam pripomoći da ne izgubite motivaciju, ali bit ćete i posvećeniji svakom od zadataka.
Vrijeme je za čišćenje kupaonice i kuhinje
Kuhinju redovito čistite antibakterijskim sprejom i papirnim ručnicima kako bi se uklonile sve bakterije i vlaga. Sada dodatnu pažnju usmjerite ka čišćenju frižidera, brisanju i sortiranju polica i naravno temeljitom čišćenju štednjaka.
Obzirom da se kupaonica redovito koristi, kako biste ju održali čistom, koristite proizvode protiv kamenca i plijesni, a pojedini gelovi i dodaci pobrinut će se i za ugodan miris.
Nanesite specijalizirano sredstvo za čišćenje na umivaonike, kade i tuševe, ali i WC školjku te temeljito očistite, a onda prebrišite i pod kupaonice, odnosno podne pločice sredstvom za čišćenje i krpom.
Očistite sav namještaj s tkaninom
Sada je pravo vrijeme da vašem namještaju date osvježenje uz preparate koji će ih očistiti, ali i dodatno osvježiti same materijale i boju. To možete postići s aktivnom pjenom koju možete umasirati vlažnom, mekom spužvom ili četkom.
Usisavanje i ribanje ostavite za kraj
Završni korak neka bude čišćenje podova koje će ostaviti mirisan trag.
TEKST: Ada Ćeremida
U svijetu dizajna interijera, luksuz se često vezuje za prostrane vile i raskošne penthouse stanove.
Međutim, prava vještina arhitekte ogleda se u sposobnosti da i manji prostor pretvori u elegantan, funkcionalan i besprijekorno uređen dom.
Upravo je to postigla Nedžla Potogija, nagrađivana arhitektica i osnivačica NPA Studija, koja je svojom vizijom, od stana sa 65m², stvorila prostor koji odiše luksuzom i sofisticiranošću.
Njena posvećenost inovacijama i promišljenom dizajnu donijela je NPA Studiju prestižnu Luxury Lifestyle Award za najbolji luksuzni dizajn interijera za male prostore u Bosni i Hercegovini.
Ova nagrada dodijeljena je za projekat Apartman 13 , u kojem je Nedžla demonstrirala kako se kombinacijom promišljene funkcionalnosti i bezvremenske estetike može kreirati savršen balans između prošlosti i sadašnjosti.
Smješten u blizini Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, Apartman 13 nalazi se u historijskom austrougarskom stambenom objektu iz 1920. godine. Prije renovacije, stan je bio zapušten i neuseljen pune dvije godine. Dotrajali podovi, zidovi, vrata i prozori odavali su znakove starosti, a raspored prostorija nije odgovarao potrebama modernog načina života.
Nedžla i njen tim pristupili su ovom izazovu s jasnom vizijom: očuvati historijske elemente stana, ali mu istovremeno podariti novu funkcionalnost i savremeni šarm.
Prvi korak bila je reorganizacija prostora. Nekadašnja spavaća soba transformisana je u prostrani dnevni boravak, povezan s kuhinjom i trpezarijom.
Dizajnerski pristup balansira klasične i moderne elemente. Visoki stropovi, originalne lajsne i vijenci iz austrougarskog perioda očuvani su i naglašeni, dok su savremeni komadi namještaja, sofisticirani materijali i pažljivo odabrana paleta boja donijeli osjećaj topline i luksuza.
Nekadašnja kuhinja prenamijenjena je u udobnu spavaću sobu. Ova strateška promjena omogućila je bolje korištenje prostora, a dodavanjem ugradbenih ormara postignuta je optimalna prostorna efikasnost.
Ono što čini ovaj projekat posebnim nije samo njegova vizuelna privlačnost, već i pažnja posvećena detaljima. Svaki element, od rasvjete do završnih obrada, pažljivo je odabran kako bi se postigla harmonija između starog i novog.
‘’Koncept Apartmana 13 bio je poboljšati životnu udobnost historijskog prostora uz očuvanje njegovih bezvremenskih arhitektonskih elemenata.'', objašnjava Nedžla Potogija. ‘’Naš cilj je bio maksimizirati prostornu učinkovitost uz poštovanje izvornog karaktera stana.''
Osvajanje prestižne nagrade Luxury Lifestyle Award potvrda je da je ta misija i ostvarena. Ovaj projekat ne samo da pokazuje izuzetnu kreativnost i stručnost NPA Studija, već i postavlja novi standard za luksuzni interijer u manjim prostorima.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!