TEKST: Bonjour.ba/PR

DATUM OBJAVE: 15.3.2024.


Projekat XANTEA 2502 VR od samog pojavljivanja izazvao je veliki interes u bh. umjetničkim krugovima i u javnosti, zbog čega su autori Rikardo Druškić, umjetnik i Haris Hadžić, software inžinjer odlučili kreirati događaj na kojem su posjetitelji bili u mogućnosti na kratko kročiti u XANTEA 2502 svijet virtuelne stvarnosti.




Ovaj inovativni spoj umjetnosti, tehnologije pružio je priliku posjetiteljima da preispitaju granice virtuelne stvarnosti i odmaknu se od realne stvarnosti i tradicionalnog načina umjetničkog izražavanja.




Rikardo Druškić i Haris Hadžić su u sarajevskom lokalu Kawa prisutnima omogućili da istraže virtuelni prostor, dožive umjetničko djelo van standardne fizičke stvarnosti. Rikardo Druškić smatra da su granice savremene tehnologije beskrajne, što je u suštini bila i polazna tačka ovog projekta.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Space Lufter (@space_lufter)



"Ovo je prvi put da izlazimo u javnost sa projektom kako bismo prvenstveno vidjeli reakcije ljudi. Sve do sada je bilo interno, odnosno, samo mali krug ljudi je imao priliku da iskusi ovu novu primjenu tehnologije, ali ovakvu reakciju javnosti nismo očekivali. Volio bih da sam na njihovom mjestu, kako bih ovaj doživljaj iskusio po prvi put jer mi je jako drago bilo vidjeti ovakve reakcije i upravo zbog toga vidim potencijal u svemu ovome što radimo", rekao je Haris Hadžić.




Granice za projekte koji uključuju umjetnost i VR ne postoje, ocijenio je Druškić, dodavši da su tek na početku, uz zadovoljstvo što svoj rad mogu da podijele sa drugima.

"Ja želim da pomjeram granice, ali ne samo u mojim očima, nego i u očima publike. Zadovoljan sam s onim što smo do sad napravili, ali jedva čekam da doživim sve ono što treba da se desi. Ovo je samo pet posto našeg projekta. Polje se brzo razvija, ima velike mogućnosti i ne vidim da se može ograničiti, jedina granica je ograničena regulativama i ljudskom maštom.", pojasnio je Druškić.




Demo showcase koji su organizovali u suštini je samo trailer svega onoga što Rikardo i Haris spremaju.

Do sada su projekat radili većinom svojim sredstvima. Sada slijedi modeliranje, animiranje, pisanje priče za animacije - nakon čega će XANTEA 2502 VR postati unikatno umjetničko djelo u virutelnom prostoru. Autori projekta ubrzano rade na prikupljanju sredstava koja su potrebna za završetak ovog projekta, koji će u konačnici rezultirati jedinstvenom izložbom u Sarajevu.




Prema reakcijama prisutnih - VR iskustvo koje je dvojac kreirao je nezaboravno, a ovo je tek početak, budućnost tek dolazi.

* * *
Foto: PR


Bonjour

8 adresa gdje biti u Sarajevu ovaj vikend: Oktobar završava uz ritam umjetnosti i kostima

TEKST: Ada Ćeremida

8 adresa gdje biti u Sarajevu ovaj vikend: Oktobar završava uz ritam umjetnosti i kostima 8 adresa gdje biti u Sarajevu ovaj vikend: Oktobar završava uz ritam umjetnosti i kostima

Oktobar završava u punom ritmu, Sarajevo je spremno za vikend u kojem se teatar, muzika i maskenbali stapaju u jedan zajednički puls.

Jesen u Sarajevu nikada ne znači kraj sezone, nego početak one najživlje — one u kojoj se ulice pune svjetlima, scene pozivima, a galerije novim pogledima.

Ovaj vikend grad diše između umjetnosti i zabave: od izložbi koje slave generacije stvaralaca do plesnih podija koji čekaju prve maske i prve ritmove.

 


 8 događaja posljednjeg oktobarskog vikenda:

Na mapi su i oni prostori koje volimo upravo zbog toga što iznenade od Jazzbine do Historijskog muzeja. Ako tražite razlog da ostanete u gradu, ne brinite, ovog puta Sarajevo je samo jedan veliki kostimirani performans.
 

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!


Historijski muzej BiH: „Naša žena“ – priče o snazi i naslijeđu

U petak, 31. oktobra u 19 sati, Historijski muzej BiH otvara izložbu „Naša žena“, posvećenu ženskom naslijeđu, sjećanju i ulozi u očuvanju mira.

Izložba, realizovana u saradnji s UN Women BiH, kroz fotografije i svjedočanstva povezuje prošlost i sadašnjost, stvarajući prostor za dijalog o identitetu, dostojanstvu i istoriji koja se prepisuje glasom žena.

 



Manifesto: izložba koja propituje čežnju  

Galerija Manifesto otvorili su vrata samostalnoj izložbi Mirze Čizmića i Adnana Šopovića do 31. oktobra, pod intrigantnim nazivom “Bogu čežnju, on je neće”. Dok Šopovićeva reduciranost palete boja priziva melanholiju, Čizmićeve dinamične i oštre kompozicije seciraju svakodnevicu uz notu cinizma.

Dva različita rukopisa u istom prostoru postavljaju pitanje: za čim uopće čeznemo i gdje nas ta čežnja vodi?

 



“Čista umjetnost” između tehnologije i ekologije  

U prostoru Europe House Sarajevo, u ulici Maršala Tita 62, otvorena je izložba „Čista umjetnost“ umjetnika Aldina Mustafija, koja istražuje granice između digitalnog otpada, umjetnosti i održivosti.

Kroz kombinaciju recikliranih materijala i vizualne interpretacije e-otpada, Mustafi propituje koliko su tehnologija i čovjek zapravo povezani i koliko nas ta veza košta. Izložba ostaje otvorena do 10. novembra, od ponedjeljka do petka, između 9 i 17 sati.

 



Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti: „Ples noći“

U istom terminu, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti otvara izložbu studenata Akademije likovnih umjetnosti pod nazivom „Ples noći“.

Kroz slikarstvo, grafiku i kiparstvo, mladi autori oživljavaju motive tame, plesa i maski, stvarajući atmosferu koja spaja klasični izraz s duhom Noći vještica. Ulaz je slobodan, a izložba traje do 7. novembra.

 



 The Haunted Warehouse 2: Matinée u hangaru Automehanike

Za one koji žele nešto drugačije, Matinée ekipa vraća se s drugim izdanjem „The Haunted Warehouse“, smještenim u hangaru Automehanike.
Uz setove Alaina, Coema, Eele, Not Yet i 2odd-a, noć traje do ranih sati, a dekori brišu granicu između performansa i elektronskog spektakla.
Najbolji kostim osvaja 1.000 KM i mnogo više od toga: status legende večeri.

 



Jazzbina Halloween Tribute: Chainsaw Eaters sviraju Ramones

Za ljubitelje živog zvuka, Jazzbina (Maršala Tita 38) u petak, 31. oktobra, donosi Ramones tribute bend „Chainsaw Eaters“ iz Banjaluke.
Ulaz je besplatan, atmosfera garantovana, a punk duh vraća Sarajevo u energiju sedamdesetih – tamo gdje je sve počelo.

 



Noć vještica u Meeting Pointu

Meeting Point i Akademija scenskih umjetnosti organizuju Halloween party s početkom u 18:00, uz projekciju filma „Sinners“ u 20:00.
Očekuje vas spoj filma, muzike i performansa u prepoznatljivoj atmosferi kina koje svaka generacija Sarajlija zove svojim.
Ako tražite nešto između alternativnog i filmskog, ovo je pravi izbor.

 



Kino Bosna: Kappadolle Halloween Party

Kino Bosna 31. oktobra ponovo postaje epicentar maskirane energije. Kappadolle ekipa, uz DJ-eve Mr. Rager, NjobeX i Mr. Rejdžer, vodi najživlju Halloween zabavu u gradu.

Nagrade za najbolje kostime i posebno uređen prostor čine ovaj party nezaobilaznim mjestom za ljubitelje ritma RnB-a, trapa i urbane scene.
 

 

Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba

Foto: @haileybieber, @annasui, @heccodeluxe


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!