TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak

DATUM OBJAVE: 21.1.2022.

Dolazak Nove godine za mnoge od nas značio je i onu veoma poznatu rezoluciju gdje smo sebi obećali kretati se više.

Upravo ova vrsta meditacije može biti pravi izbor za vas, a uključuje svjesno hodanje koje može ostvariti brojne benefite za naš organizam i svakodnevicu.

U razgovoru s Anom Raos, korodinatoricom za Svjesno hodanje u BiH, Asja Dupanović nam je otkrila porijeklo i povijest svjesnog hodanja, podijelila je s nama prednosti ove vrste meditacije, iskustva polaznika kao i kako se i sami možete uključiti u njihov program. Više otkrijte u nastavku.

***
 

„Jeste li ikada zamišljali da je moguće hodati na način koji će da vas napuni energijom? Svjesno hodanjeTM je dinamična meditacija u pokretu koju je na Međunarodni dan joge, 21. juna 2015., pokrenuo Mohanji, humanista i veliki prijatelj planete, a filozofija koja stoji iza ove tehnike vuče korijene iz drevnih vedskih načela i duhovnih praksi.“ – otkrila je Asji Ana Raos, koordinatorica za Svjesno hodanje u BiH.

 

Foto: Unsplash

 

"Ova jednostavna i duboko transformirajuća tehnika dostupna je svima, bez obzira na dob i spol,  komplementarna različitim stilovima života i idealna za ljude kojima ne odgovaraju duge meditacije i sjedenje u mirnom položaju. Mnogima od nas događa se da, kada sjednemo meditirati, osjetimo napetost, dosadu i lako nas je omesti jer se um teško smiri. Kod meditacije u pokretu se pak lakše razvija jasnoća, postepeno grade snaga uma i moć koncentracije.“ - nadodala je Ana. 
 

Zašto bismo hodali svjesno?

„Ljudskim tijelom neprestano cirkuliše energija koja se rasipa kada hodamo nesvjesno, kada je naš um odsutan i naša čula puštena da bez smisla naokolo tumaraju. To je kao da imamo vodovodnu cijev sa rupama. Oči koriste najviše naše energije, kao i um koji neprestano putuje između prošlosti i budućnosti, rijetko se zaustavljajući u sadašnjosti, a energija je dragocjena jer, što je više imamo, to je veći i kvalitet našeg života.“ – otkriva Ana.

 

Foto: Pexels

 

„Izmjereno je da energetsko polje koje okružuje naše tijelo, naša aura, ima minimalni radius od 30 cm. Kada je naš fokus izvan tog radiusa, energija se raspršuje i to nas slabi, ali kada se on zadržava unutar 30 cm, kada hodamo zadržavajući svoj pogled na toj udaljenosti, energija cirkuliše unutar našeg vlastitog energetskog polja, a to nas osnažuje, štiti i jača naš imunitet.“ - objašnjava Ana.

 

„Dakle, glavna ideja na kojoj se temelji svjesno hodanje je cirkulisanje energije unutar naše vlastite aure, koja uslijed toga postaje stabilnija. Ovo je ujedno i glavni benefit ove meditacije u pokretu. Kao i kod većine Mohanjijevih tehnika, njena jednostavnost prikriva njenu veliku transformativnu moć. Ukoliko je ispravno izvedeno, 30 minuta svjesnog hodanja ima efekat kao tri sata meditacije", zaključuje Ana sa kojom svake nedelje u 9:00 sati, potpuno besplatno možete iskusiti ovu meditaciju u Sarajevu. Uputstva za praktikovanje svjesnog hodanja možete dobiti i upitom na email adresu [email protected], kao i više pročitati ovdje.

 

Foto: Unsplash



Prednosti redovnog svjesnog hodanja

  • Pozitivno utiče na koncentraciju i pojačava fokus, 
  • povećava nivo energije,
  • umiruje um,
  • ima pozitivan učinak kod osoba sa visokim krvnim pritiskom, kao i kod dijabetisa,
  • pozitivno utiče i na sve žljezde sa unutrašnjim lučenjem.“ – nadodaje Ana.

     

Foto: Unsplash

 

Iskustva polaznika

„Život mi se promijenio na bolje munjevitom brzinom od kako sam jednom sedmično počela da hodam svjesno.“ – poručila je Dragana iz Bijeljine

„Svjesno hodanje me osnažuje i daje mi znatnu količinu energije koja me smiruje i miluje iznutra. Učinak je prisutan i satima nakon hodanja, što mi neizmjerno prija.“ – otkrila je Ana iz Sarajeva

„Svjesno hodanje je svaki put posebno i predivno iskustvo. Cijeli dan sam, i pored raznih situacija i energija koje me okružuju, u predivnom miru.“ – podijelila je Elma iz Sarajeva


***
Naslovna fotografija: Pexels


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!