TEKST: Bonjour.kolumnistica
DATUM OBJAVE: 19.12.2022.
Ako ste kao mi, sigurno ste već početkom 12. mjeseca razmišljali kako u svom domu probuditi blagdansko ozračje i kako dekorirati dnevni boravak, sobu ili kuhinju.
Suzana Nikić je dama kojoj to uvijek ide savršeno za rukom, a već je dosta puta kroz kolumnu na Bonjour.ba otkrila svoje trikove za uređenje i održavanje doma. Na Instagramu ćete ju pronaći ako kliknete ovdje, a danas smo s njom odlučili razgovarati o blagdanskim dekoracijama.
Tako nas je Suzana inspirirala i dala nam odlične trikove kako savršeno ukrasiti jelku i što dodati u kuhinju za savršenu blagdansku atmosferu. Uz to, podijelila je s nama i odličan trik kako produžiti vijek prirodne girlande. Za više, prelistajte dalje.
***
„Nova godina i Božić čine vrijeme kada vaša kuća postaje toplo i ušuškano gnijezdo u kojem se okupljaju članovi vaše porodice i prijatelji. Dekorisanje za praznike i nema neka posebna pravila ali je dobro povesti računa o uklapanju boja i tekstura kako bi se sve lijepo uklopilo i bilo harmonično.
Kada pomislim na novogodišnje praznike prvo što mi pada na pamet je jelka. Jelka je kraljica novogodišnje dekoracije i njeno dekorisanje je za mene prava umjetnost. Nema pravila kako da je ukrasite, ali postoje neke stvari koje bi trebalo ispoštovati ukoliko želite da izgleda ljepše i kreativnije.
Ja za svoju jelku koristim sitne, a guste sijalice i otprilike vam po metru jelke treba 200 sijalica, ali ja volim da dodam više i za svoju jelku (koja je 210 cm) koristim 50 m što je 1000 sijalica. Motam ih u krug od dna ka vrhu i tako dok ne potrošim sve lampice. Velike ukrase stavim ka sredini da bi dobila dubinu, a manje ka krajevima grana. Decembar je za mene poseban mjesec i zaista volim da pretjeram sa dekoracijama. Ne dekorišem samo dnevnu sobu već i ostale prostorije.
Mislite na detalje, kao što su tekstura, boja i stil kojim želite da ostavite utisak. Ako imate kamin ukrasite ga girlandom. Ona može da bude prirodna (u tom slučaju kako bi vam trajala potopite je na 24h u vodu) ili umjetna koju možete da koristite svake godine.
Kamin držite upaljenim da biste mogli da uživate u kontinuiranom sjaju i toplini koju vam pruža, a istovremeno će vaš prostor djelovati druželjubivo i ušuškano te samim tim savršeno za druženje sa porodicom i prijateljima. Ukoliko je vaša dnevna soba neutralnih tonova možete je osvježiti i uljepšati svečanim bojama zime, poput zelene i crvene ili braon, uz brojne ukrase i svijeće koje će upotpuniti prostor.
Za mene je obavezna i dekoracija ostalih dijelova stana kao što je kuhinja, budući da je ona košnica svih aktivnosti i u mom slučaju je povezana sa trpezarijom i dnevnom sobom. Ukrašavam prozore vjenčićima, dodajem svijeće, razne ukrase i krpe sa novogodišnjim motivima.
Spavaća soba je najčešće potpuno zanemarena (ne i kod meine - smijeh) kada su praznici u pitanju a neophodno je vrlo malo u nju uložiti da biste osjetili zimske čarolije. Ja dodajem posteljinu u prazničnim bojama i teksturama, vjenčić sa crvenom bojom i sve ušuškam dekicama i jastučićima.
Da biste ukrasili svoj dom ne morate uvijek nužno da kupujete ornamente i komade za dekoraciju. Naberite nekoliko borovih grančica i njima možete ukrasiti kamin, stolove ili ulazna vrata. Na to dodati par korica sušenih narandži , po koju kuglicu i eto vam savršene dekoracije. U svemu tome je najbitnije da uživate i da vam je lijepo.
Uživajte u decembru sa svojim najmilijima, budite kreativni, dobro raspoloženi i zdravi.
Želim vam svima srećne praznike.“
Vaša Suzana
***
Foto: Suzana Nikić
TEKST: Ada Ćeremida
Još jedan dokaz da luksuz ne mora da vrišti, dovoljno je da zna gdje da šapuće. Pogledajte iznutra stan koji podiže standarde urbanog stanovanja u Beogradu.
Ušuškan u samom jezgru Beograda, ST21 apartman krije se iza fasade koju možda svakodnevno mimoilazite. No, on nije još jedan u nizu modernih stanova već sofisticirani dijalog između arhitekture, svjetla, i ličnog senzibiliteta.
S pogledom na gradski park i uređen u produkciji mycode.arhitektura, ovaj stan redefiniše pojam “ličnog prostora” u srži urbanog haosa.
Otvoren plan, otvoreni pogledi
Dnevna zona stana ST21 pažljivo je oblikovana kao višeslojna cjelina: kuhinja, trpezarija, dnevni boravak i radni kutak funkcionišu kao jedinstven, ali izuzetno funkcionalan prostor.
Upravljen ka uličnoj fasadi i gradskom zelenilu, stan zrači svjetlošću, otvorenošću i vizuelnom povezanosti s gradom stvarajući rijetko viđen osećaj prozračnosti u strogom urbanom centru.
Njujorška sirovost + pariška sofisticiranost
Interijer stana gradi estetiku kroz pažljivo izbalansiranu kombinaciju stilova. Industrijski elementi, poput otkrivenih struktura, metalnih akcenata i funkcionalnog minimalizma, referiraju na njujorške lofte, dok kroz materijale i detalje progovara diskretna pariška elegancija.
Mješavina tekstura, taktilnih površina i pažljivo postavljenih izvora svjetla omogućava da prostor ne samo izgleda već i diše drugačije.
Tišina koja traje
Privučena dublje u tlocrt, spavaća zona stana osmišljena je kao prostor potpune intime. Bez estetskih kompromisa, ova zona nudi mir, kontrolisanu svjetlost i atmosferu pogodnu za predah i regeneraciju. Nalik luksuznim hotelskim apartmanima, ali sa domaćim karakterom.
Umjetnost u fokusu
Stan ne priča samo kroz svoje zidove, već i kroz ono što na njima visi i što ga ispunjava: umetnički komadi, svetlosni scenariji i personalizovani detalji zaokružuju osećaj da ste u prostoru koji ima dušu. I to onu pravu koja ne pokušava da se dopadne, već da se izrazi.
Ovo je stan koji postavlja pitanje: može li arhitektura biti intimna, urbana i vanvremenska, sve u istom trenutku? Ako je suditi po ovom projektu, odgovor je jasno – da.
Foto: Relja Ivanić
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!