TEKST: Marija Perić
DATUM OBJAVE: 8.4.2020.
Biljke su jedan od najšarmantnijih načina kako unijeti dašak prirode i opuštenosti u prostor te ćete upravo uz zelenilo i cvijeće kreirati jedinstvenu oazu u vašem domu.
Bez obzira jeste li početnik u svijetu kućnih biljki ili ste već upoznati s nekim glavnim pravilima održavanja, ovaj vodič dati će vam zaokruženu sliku o tome kako kreirati malenu džunglu u svom domu.
Zato, prelistajte dalje i otkrijte što sve trebate znati o zdravlju vaših kućnih biljki.
ODABIR BILJKE
Na samom početku vrlo je bitno koje biljke birate.
Dakle, prije nego što se bacite na kupnju važno je da se upitate tri stvari.
Biste li radije imali biljke koje su zelene i pune listova ili biste htjeli imati biljke koje cvjetaju tijekom godine?
Također, važno je da promotrite svoj interijer i razmislite gdje želite pozicionirati vaše biljke, odnosno je li imate dovoljno svjetla i prostora. To će vam pomoći u odabiru.
Posljednja stvar koju se trebate upitati je koliko ćete vremena imati za održavanje biljki jer ćete i na taj način moći suziti izbor biljki i znati koje biljke najbolje odgovaraju vašim preferencijama.
ZALIJEVANJE
Previše suha zemlja oko biljke ili previše vlažna zemlja jednako loše utječu na biljku jer uzrokuju izumiranje korijena.
Ako se pitate je li vrijeme da zalijevate svoje biljke najbolje ćete primijetiti ako je zemlja naizgled jako blijeda i ispucala. Nakon što zalijete biljke, podignite lončanicu kako bi se voda raspodijelila po cijelom prostoru lončanice.
Ukoliko niste sigurni je li to dovoljno, postavite prst u zemlju i moći ćete osjetiti je li dovoljno vlažna, dok se za veće lončanice preporučuje metar za vlažnost koji govori koliko je vlažan prostor oko korijena i u lončanici.
KAKO ZALIJEVATI BILJKE?
Postoje dva načina na koje možete zaliti svoje biljke: odozgo i odozdo.
Zalijevanjem odozgo važno je da polagano puštate da voda teče po površini kako bi se upila kroz cijelu lončanicu i odlila kroz malene rupice na dnu.
Drugi način je takav da poredate biljke s malenim rupicama u plitku vodu na mjestu kao što je kada ili umivaonik i sudoper i pustite biljki da prirodnim putem kroz korijenje pribavi vodu za sebe.
Ovaj proces je malo dulji, no jednako efikasan.
Najvažnije je da nakon sat vremena odstranite vodu koja se nalazi u poklopcu kako biste spriječili da ju biljka ponovo unosi kroz korijen.
PREMALO ZALIJEVANJA
Najčešći znak da je vaša biljka dehidrirana je odmicanje zemlje od ruba lončanice koji signalizira da je korijen biljke vjerojatno već oštećen i da biljka nije pravilno njegovana.
Neki od ostalih znakova dehidracije biljke su: spori rast listova, listovi koji su providni, prerano opadanje listova i cvjetova, ali i smeđi, ukovrčani ili žuti krajevi listova.
PRETJERANO ZALIJEVANJE
Jednako kao i premalo zalijevanja, pretjerano zalijevanje može ostaviti štetu na vašoj biljci jer na taj način zatvarate protok zraka i ostavljate dovoljno mjesta za razvoj bakterija te je upravo previše zalijevanja glavni razlog zašto kućne billjke najčešće umiru.
Neki od znakova pretjeranog zalijevanja su: razvijene gljivice na površini zemlje, voda koja stoji u poklopcu biljke, istovremeno opadanje starih i novih listova, kao i smeđi listovi.
BILJKE KOJE TREBAJU DOSTA VODE
U popis biljaka koje trebate češće zalijevati (par puta tjedno) spadaju:
BILJKE KOJE NE TREBAJU PUNO VODE
U listu biljaka koje ne trebaju previše vode spadaju:
KVALITETA VODE
Topla voda sa slavine sjajna je za većinu vaših biljaka, dok će biljke najviše voljeti kišnicu ili otopljeni snijeg.
ODLIJEVANJE VIŠKA VODE
Rupice na dnu vaših lončanica jako su važne jer vam upravo one pomažu odstraniti višak vode. Uvijek nakon zalijevanja poklopce ispraznite i s vremena na vrijeme provjerite jesu se te rupice na dnu lončanice začepile.
SVJETLO
Izloženost svjetlosti jedna je od najvarijabilnih stvari kod biljaka, no direktno sunce nije nešto što ćete moći omogućiti svim vašim biljkama u stanu.
Zato je važno da znate da će u direktnom suncu najviše uživati vaše biljke koje cvjetaju, dok ćete za biljke sa listovima, morati provjeriti pri kupnji koja pozicija u stanu im najviše odgovara.
Lisnate biljke, bez obzira jesu li velike ili male, uistinu mogu varirati i tražiti jaku, srednju ili slabu izloženost suncu, tako da je najbolje pratiti uputstva koja dobijete pri njihovoj kupnji.
Za svaki dodatni upit ili savjet, kontaktirajte nas putem društvenih mreža i kroz #DoYouBONJOUR nam otkrijte kako teće kreiranje vašeg malenog kućnog vrta.
TEKST: Ada Ćeremida
Još jedan dokaz da luksuz ne mora da vrišti, dovoljno je da zna gdje da šapuće. Pogledajte iznutra stan koji podiže standarde urbanog stanovanja u Beogradu.
Ušuškan u samom jezgru Beograda, ST21 apartman krije se iza fasade koju možda svakodnevno mimoilazite. No, on nije još jedan u nizu modernih stanova već sofisticirani dijalog između arhitekture, svjetla, i ličnog senzibiliteta.
S pogledom na gradski park i uređen u produkciji mycode.arhitektura, ovaj stan redefiniše pojam “ličnog prostora” u srži urbanog haosa.
Otvoren plan, otvoreni pogledi
Dnevna zona stana ST21 pažljivo je oblikovana kao višeslojna cjelina: kuhinja, trpezarija, dnevni boravak i radni kutak funkcionišu kao jedinstven, ali izuzetno funkcionalan prostor.
Upravljen ka uličnoj fasadi i gradskom zelenilu, stan zrači svjetlošću, otvorenošću i vizuelnom povezanosti s gradom stvarajući rijetko viđen osećaj prozračnosti u strogom urbanom centru.
Njujorška sirovost + pariška sofisticiranost
Interijer stana gradi estetiku kroz pažljivo izbalansiranu kombinaciju stilova. Industrijski elementi, poput otkrivenih struktura, metalnih akcenata i funkcionalnog minimalizma, referiraju na njujorške lofte, dok kroz materijale i detalje progovara diskretna pariška elegancija.
Mješavina tekstura, taktilnih površina i pažljivo postavljenih izvora svjetla omogućava da prostor ne samo izgleda već i diše drugačije.
Tišina koja traje
Privučena dublje u tlocrt, spavaća zona stana osmišljena je kao prostor potpune intime. Bez estetskih kompromisa, ova zona nudi mir, kontrolisanu svjetlost i atmosferu pogodnu za predah i regeneraciju. Nalik luksuznim hotelskim apartmanima, ali sa domaćim karakterom.
Umjetnost u fokusu
Stan ne priča samo kroz svoje zidove, već i kroz ono što na njima visi i što ga ispunjava: umetnički komadi, svetlosni scenariji i personalizovani detalji zaokružuju osećaj da ste u prostoru koji ima dušu. I to onu pravu koja ne pokušava da se dopadne, već da se izrazi.
Ovo je stan koji postavlja pitanje: može li arhitektura biti intimna, urbana i vanvremenska, sve u istom trenutku? Ako je suditi po ovom projektu, odgovor je jasno – da.
Foto: Relja Ivanić
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!