Kako se brinuti za kućne biljke? Imamo 7 praktičnih savjeta. - Bonjour.ba - bh.lifestyle magazin

Kako se brinuti za kućne biljke? Imamo 7 praktičnih savjeta.

Tekst:

Marija Perić

INTERIJERI
8.4.2020.

Biljke su jedan od najšarmantnijih načina kako unijeti dašak prirode i opuštenosti u prostor te ćete upravo uz zelenilo i cvijeće kreirati jedinstvenu oazu u vašem domu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez obzira jeste li početnik u svijetu kućnih biljki ili ste već upoznati s nekim glavnim pravilima održavanja, ovaj vodič dati će vam zaokruženu sliku o tome kako kreirati malenu džunglu u svom domu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato, prelistajte dalje i otkrijte što sve trebate znati o zdravlju vaših kućnih biljki.

ODABIR BILJKE

Na samom početku vrlo je bitno koje biljke birate.
Dakle, prije nego što se bacite na kupnju važno je da se upitate tri stvari.
Biste li radije imali biljke koje su zelene i pune listova ili biste htjeli imati biljke koje cvjetaju tijekom godine?
Također, važno je da promotrite svoj interijer i razmislite gdje želite pozicionirati vaše biljke, odnosno je li imate dovoljno svjetla i prostora. To će vam pomoći u odabiru.
Posljednja stvar koju se trebate upitati je koliko ćete vremena imati za održavanje biljki jer ćete i na taj način moći suziti izbor biljki i znati koje biljke najbolje odgovaraju vašim preferencijama.

ZALIJEVANJE

Previše suha zemlja oko biljke ili previše vlažna zemlja jednako loše utječu na biljku jer uzrokuju izumiranje korijena.
Ako se pitate je li vrijeme da zalijevate svoje biljke najbolje ćete primijetiti ako je zemlja naizgled jako blijeda i ispucala. Nakon što zalijete biljke, podignite lončanicu kako bi se voda raspodijelila po cijelom prostoru lončanice.
Ukoliko niste sigurni je li to dovoljno, postavite prst u zemlju i moći ćete osjetiti je li dovoljno vlažna, dok se za veće lončanice preporučuje metar za vlažnost koji govori koliko je vlažan prostor oko korijena i u lončanici.

KAKO ZALIJEVATI BILJKE?

Postoje dva načina na koje možete zaliti svoje biljke: odozgo i odozdo.
Zalijevanjem odozgo važno je da polagano puštate da voda teče po površini kako bi se upila kroz cijelu lončanicu i odlila kroz malene rupice na dnu.
Drugi način je takav da poredate biljke s malenim rupicama u plitku vodu na mjestu kao što je kada ili umivaonik i sudoper i pustite biljki da prirodnim putem kroz korijenje pribavi vodu za sebe.
Ovaj proces je malo dulji, no jednako efikasan.
Najvažnije je da nakon sat vremena odstranite vodu koja se nalazi u poklopcu kako biste spriječili da ju biljka ponovo unosi kroz korijen.

PREMALO ZALIJEVANJA

Najčešći znak da je vaša biljka dehidrirana je odmicanje zemlje od ruba lončanice koji signalizira da je korijen biljke vjerojatno već oštećen i da biljka nije pravilno njegovana.
Neki od ostalih znakova dehidracije biljke su: spori rast listova, listovi koji su providni, prerano opadanje listova i cvjetova, ali i smeđi, ukovrčani ili žuti krajevi listova.

PRETJERANO ZALIJEVANJE

Jednako kao i premalo zalijevanja, pretjerano zalijevanje može ostaviti štetu na vašoj biljci jer na taj način zatvarate protok zraka i ostavljate dovoljno mjesta za razvoj bakterija te je upravo previše zalijevanja glavni razlog zašto kućne billjke najčešće umiru.
Neki od znakova pretjeranog zalijevanja su: razvijene gljivice na površini zemlje, voda koja stoji u poklopcu biljke, istovremeno opadanje starih i novih listova, kao i smeđi listovi.

BILJKE KOJE TREBAJU DOSTA VODE

U popis biljaka koje trebate češće zalijevati (par puta tjedno) spadaju:

  • biljke koje cvjetaju,
  • biljke koje se nalaze u lončanicama od gline,
  • biljke koje su posađene u malim lončanicama,
  • biljke koje se nalaze na direktnom suncu,
  • biljke sa velikim listovima ili biljke sa tankim listovima.

BILJKE KOJE NE TREBAJU PUNO VODE

U listu biljaka koje ne trebaju previše vode spadaju:

  • uspavane biljke,
  • nedavno presađene biljke,
  • biljke koje su posađene na mjestu velike vlažnosti,
  • biljke koje se nalaze u hladnoj sobi,
  • biljke posađene u neporoznim lončanicama,
  • biljke sa debljim listovima.

KVALITETA VODE

Topla voda sa slavine sjajna je za većinu vaših biljaka, dok će biljke najviše voljeti kišnicu ili otopljeni snijeg.

ODLIJEVANJE VIŠKA VODE

Rupice na dnu vaših lončanica jako su važne jer vam upravo one pomažu odstraniti višak vode. Uvijek nakon zalijevanja poklopce ispraznite i s vremena na vrijeme provjerite jesu se te rupice na dnu lončanice začepile.

SVJETLO

Izloženost svjetlosti jedna je od najvarijabilnih stvari kod biljaka, no direktno sunce nije nešto što ćete moći omogućiti svim vašim biljkama u stanu.
Zato je važno da znate da će u direktnom suncu najviše uživati vaše biljke koje cvjetaju, dok ćete za biljke sa listovima, morati provjeriti pri kupnji koja pozicija u stanu im najviše odgovara.
Lisnate biljke, bez obzira jesu li velike ili male, uistinu mogu varirati i tražiti jaku, srednju ili slabu izloženost suncu, tako da je najbolje pratiti uputstva koja dobijete pri njihovoj kupnji.

Za svaki dodatni upit ili savjet, kontaktirajte nas putem društvenih mreža i kroz #DoYouBONJOUR nam otkrijte kako teće kreiranje vašeg malenog kućnog vrta.

Povezani članci

Najpopularniji članci

Posljednje objavljeno