TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 10.4.2015.
Iz jednog od najpoznatijih sarajevskih restorana poručuju: „Ljubav spaja. Hrana također.“ i upravo je pod tim sloganom nastavljen projekt 'gostujućih restorana' koji su pokrenuli.
Podsjećamo, tim restorana 4 sobe gospođe Safije je u prošlom mjesecu otputovao u Banja Luku kako bi spremali hranu u čuvenom restoranu 'Philippe dine&wine', što se pokazalo kao velik uspjeh obzirom da su rezervacije za ovo gostovanje bile popunjene četiri dana ranije.
Uzvratna Philippeova posjeta gospođi Safiji i njenim prijateljima se održala, s jednakim uspjehom, sinoć u Sarajevu. Šest sljedova izvrsnih jela je spremio šef Philippe dine&wine, a gosti večeri su, uz gastronomske delicije, uživali u vinima vinarije Vukoje.
"Baštinimo iste, univerzalne vrijednosti, a to su topla dobrodošlica putnicima-namjernicima, ljubav prema dobroj hrani i lijepim druženjima. Volimo putovati, ali sa jednakom radošću dočekujemo goste u našoj kući. Tako smo i došli na ideju 'gostujućih restorana' kada, na jedno veče, preselimo kompletnu kuhinju restorana kod dragih prijatelja i napravimo večeru za sve one koji, zajedno s nama, cijene bogatstvo tradicije koju smo, srećom, zadržali", rekla je o projektu Dalila Sinanović, vlasnica restorana '4 sobe gospođe Safije'.
Planirano je da ovaj nesvakidašnji projekt zaživi u budućnosti, te da međusobna gostovanja i razmjena kulinarskih iskustava poznatih bh., ali svakako i regionalnih restorana, postanu praksa na sreću svih ljubitelja neobičnih gastro delicija.
Predstavljamo sinoćnjih neodoljivih 6 sljedova u kojima smo uživali.
Govedji carpaccio na način šefa kuhinje (uz Vukoje žilavku 2013)
Flambirana guščja džigerica s jabukom (uz Vukoje Chardonnay 2012)
Grilovani koziji sir s džemom od brusnice (uz Vukoje 30 syrah 2011)
Biftek u pfeffer sosu (uz Vukoje vranac 2011)
Čokoladni tartuf (uz Vukoje bitter)
TEKST: Bonjour.ba/PR
Perutnina Ptuj, vodeća peradarska industrija u regiji, prva je u Bosni i Hercegovini dobila certifikat “uzgojeno bez upotrebe antibiotika” koji joj je dodijeljen za liniju proizvoda “Piletina Natur”, dostupnu na policama širom Bosne i Hercegovine od juna ove godine.
Iz kompanije navode kako ova inovativna ponuda dolazi kao odgovor na sve veću potražnju potrošača za zdravijim i prirodnijim prehrambenim opcijama.
Naime, iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) navode kako ubrzan razvoj antimikrobne rezistencije predstavlja vodeću zdravstvenu prijetnju. Na brzi razvoj bakterijske rezistencije uveliko utječe neprimjereno i prekomjerno propisivanje antibiotika, njihova nepravilna upotreba kao i upotreba u preventivne svrhe u veterinarskoj medicini.
Najsavremenija tehnologija koja osigurava zdravlje pilića
Na zvaničnoj promociji nove linije, certifikat koji garantira da pilići ni u jednoj fazi tova nisu primili antibiotike, Perutnini Ptuj dodijelila je certifikacijska kuća DNV Adriatica.
„Napravili smo iskorak koji mijenja standarde domaće proizvodnje i tržišta. S ponosom potvrđujemo da smo prvi proizvođač u Bosni i Hercegovini koji svojim kupcima nudi certificiranu piletinu - uzgojenu bez upotrebe antibiotika. Ovo je rezultat višegodišnjeg rada, od kontrolisanog uzgoja do primjene najsavremenijih tehnologija koje osiguravaju zdravlje životinja.
Perutnina Ptuj Natur linija s Antibiotic Free certifikatom dokaz je da se i u domaćim uslovima može proizvoditi po najvišim evropskim standardima ako postoji vizija, stručnost i hrabrost da se ide ispred vremena. Ovo je naš odgovor na pitanje - šta želimo staviti na porodični sto. Zbog toga sa sigurnošću kažemo – Bliže prirodi. Bliže ljudima,” izjavio je Adnan Hodžić, direktor kompanije Perutnina Ptuj BH d.o.o.
Certifikaciji je prethodio temeljiti pregled ukupne vertikalno integrisane proizvodnje.
“Perutnina Ptuj je pionir na ovim prostorima kada je uzgoj bez upotrebe antibiotika u pitanju. Već dvije godine radimo na projektu Antibiotic Free u Bosni i Hercegovini što dovoljno govori koliko je opsežan i kompleksan. Naši auditori jedini imaju pravo uzimanja uzoraka, gdje proizvođač ne zna na kojim farmama će se vršiti uzorkovanje, a uzorkuju se stelja, voda na kraju linije i hrana iz usipnog koša.
I zaista samo firme koje imaju sisteme upravljanja kvalitetom, koje i same imaju vrlo rigoroznu kontrolu farmi i dobavljača, mogu proći ovu zahtjevnu proceduru koja prethodi izdavanju certifikata”, izjavila je Renata Preložnjak, direktorica prodaje i odjela edukacije za Adriatik regiju u Certifikacijskoj kući DNV Adriatica.
Domaći uzgoj
Na farmi Perutnine Ptuj u Bosni i Hercegovini, ali i u saradnji s više od 100 domaćih kooperanata, pokrenut je tehnološki najsavremeniji način uzgoja pilića. Poseban značaj pridaje se kvalitetu ishrane i higijenskim mjerama. U strogo kontrolisanom okruženju, u kojem se redovno uzorkuju voda, hrana i stelja, omogućen je zdrav život i pravilan razvoj pilića.
“Proizvodnja piletine s deklaracijom - uzgojeno bez antibiotika dobija sve veći značaj u svijetu jer doprinosi zaštiti potrošača, dobrobiti životinja i očuvanju životne sredine. Ovaj pristup je važan korak ka odgovornijoj i etičnijoj proizvodnji hrane i borbi protiv antimikrobne rezistencije.
Za potrošače to znači sigurniju hranu, bez ostataka antibiotika u proizvodima životinjskog poriјekla, koji mogu ugroziti zdravlje, izazvati alergije i povećati rizik od rezistencije“, pojasnio je prof. dr. Drago Nedić iz JU VIRS “Dr. Vaso Butozan” Banja Luka, dodavši kako ovakav uzgoj potrošačima pruža veću sigurnost i povјerenje u kvalitet hrane koјu konzumiraјu.
Kvalitet, sigurnost, sljedivost
Ukupni proizvodni lanac temelji se na integrisanom sistemu KSS (kvalitet, sigurnost, sljedivost), gdje su svi procesi proizvodnje strogo kontrolisani. Hrana za piliće, koja je nutritivno i energetski izbalansirana za svaku fazu njihova rasta i razvoja, garantuje i meso boljeg kvaliteta, odnosno većih nutritivnih vrijednosti za čovjeka.
Ovom linijom proizvoda Perutnina Ptuj potvrdila je svoju predanost najvišim standardima sigurnosti hrane i održivosti. Dodatno je učvrstila poziciju lidera u prehrambenoj industriji, pružajući kupcima proizvode koji zadovoljavaju ne samo njihove prehrambene potrebe, već i njihove ekološke i etičke vrijednosti.
Foto: PR
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!