TEKST: Nevena Divčić
DATUM OBJAVE: 27.9.2024.
Oktobar počinjemo s fokusom na odlične kulturne događaje koji zaslužuju da im posvetimo posebnu pažnju.
Sarajevo nas i dalje obogaćuje zanimljivim kulturnim dešavanjima, a ove sedmice vas očekuje nekoliko događaja koje ne smijete propustiti. Donosimo vam pregled najvažnijih trenutaka festivala "Sidranovi dani," posvećenog životu i djelu Abdulaha Sidrana. Jedan od najznačajnijih filmova u historiji bh. kinematografije, u okviru ovog Festivala bit će premijerno prikazan u svojoj digitaliziranoj verziji.
30. septembar, 20:00h // Kamerni teatar 55
Jedan od najpoznatijih Sidranovih scenarija oživjet će na sceni Kamernog teatra 55. Predstava "Sjećaš li se Dolly Bell" donosi nostalgični duh Sarajeva, a nakon izvedbe, reditelj Kokan Mladenović i direktor Senad Alihodžić obratit će se publici. Evo još jedne prilike da ponovo ili po prvi put izdvojite vrijeme za ovu predstavu.

1. oktobar, 19:00h // Galerija "Gabriel", Kamerni teatar 55
Izložba Suzanne Arbanas, umjetnice iz SAD-a, predstavlja portrete Abdulaha Sidrana, s posebnim fokusom na njegovu bogatu ostavštinu. Ova svečana umjetnička posveta otvara vrata jedinstvenom doživljaju Sidranovog lika.
2. oktobar, 17:00h // Prostor pored Ferhadija džamije
Na 80. rođendan Abdulaha Sidrana, sarajevski pjesnici okupljaju se kako bi čitali njegova najpoznatija djela. Ovaj poetski događaj obećava emotivan povratak u svijet Sidranove poezije, na simboličnom mjestu.

2. oktobar, 20:00h // Velika dvorana Bosanskog kulturnog centra KS
Ovo je prilika da ovaj legendarni film doživite na nov način, u obnovljenom sjaju. Ovaj kultni i višestruko nagrađivani film osvojio je Zlatnu palmu za najbolji film na Festivalu u Kanu 1985. godine, a bio je također nominovan i za nagradu Oskar Američke filmske akademije za najbolji film vanengleskog govornog područja. Godine 1985. osvojio je na Pulskom filmskom festivalu Veliku zlatnu arenu, te Zlatnu arenu za režiju, scenarij, glavnu mušku ulogu i glavnu žensku ulogu.
* * *
Naslovna fotografija: @_goropro_
TEKST: Bonjour.ba/PR
Sarajevo Film Festival ove godine ne živi samo kroz kino sale, crveni tepih i festivalske projekcije. Jedna od dnevnih adresa za publiku je i Family Zone u ulici Franca Lehara, gdje posjetioci mogu uživati u zabavnim, muzičkim i sportskim aktivnostima. Uz tenis, košarku i igre preciznosti, program donosi i susrete s profesionalnim trenerima i sportistima. U narednim danima ovu lokaciju posjetit će i poznata imena iz bh. sporta.
Family Zone u ulici Franca Lehara u Sarajevu lokacija je u vrijeme održavanja 32. Sarajevo Film Festivala na kojoj posjetioci tokom dana mogu uživati u zabavnim, muzičkim i sportskim aktivnostima. U Family Zone možete igrati tenis, košarku ili se zabaviti u igrama preciznosti.
Svakog dana na lokaciji su prisutni profesionalni treneri i sportaši, kao i oni koji su karijerne uspjehe ostvarili širom svijeta u nekim od najvećih sportskih klubova.
U subotu, 15. augusta, u Family Zone gostovao je Ivan Biletić, teniser u usponu, koji je igrao egzibicione mečeve s najmlađim teniserima. U nedjelju, 16. augusta, gost je bio Faruk Hadžibegić, proslavljeni fudbaler i bivši selektor Fudbalske reprezentacije Bosne i Hercegovine.
I u narednim danima Family Zone posjećivat će profesionalni sportaši: u ponedjeljak, 17. augusta, gostavat će košarkaški reprezentativci Bosne i Hercegovine, u utorak, 18. augusta, košarkaši Košarkaškog kluba Bosna Royal Sarajevo, a u srijedu, 19. augusta, Emina i Nejra Sipović, sestre koje se ubrajaju među najbolje karatistkinje Evrope.
32. Sarajevo Film Festival bit će održan od 14. do 21. augusta 2026. godine.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled u backstage priče!