TEKST: Arijana Bošnjak
DATUM OBJAVE: 8.1.2024.
Nova godina uvijek označava novi početak, bilo da se radi o odlukama koje se tiču treninga i zdravog života, čišćenja doma, ormara, nove boje kose…
Početak godine nerijetko postaje i vrijeme kada obnavljamo fokus na financijsku odgovornost, koja obično nestane u 12. mjesecu kada nas obuzme blagdanska euforija. Stoga, prvi mjesec, osim što donosi velike životne promjene, može donijeti i promjenu u vašem shopping mindsetu.
Danas donosimo nekoliko logičnih objašnjenja koja će dočarati kako je kupnja luksuznih komada zapravo oblik štednje i dugoročno gledano, dobra investicija u budućnost.
Kako kupnju luksuza gledati kroz prizmu štednje?
Zapitajte se na trenutak… Zapravo ne. Dublje se zamislite i zapišite na papir (tako će svijest o tome koliko trošite postati jasnija) koliko mjesečno trošite na high street komade. Koliko često kliknete „Kupi!“ kada otvorite košaricu punu komada koji su vas privukli svojom niskom cijenom ili ste u casual šetnji u shoppingu pomislili „ovo mi ne treba, ali s obzirom na cijenu, isplati se kupiti.“ ?
Foto: Pexels.com
U svijetu prolaznih trendova i brze mode, jeftini modni komadi mogu biti itekako privlačni. Međutim, takva kupnja obično rezultira nagomilavanjem bespotrebne odjeće koja neće biti trendy već kroz nekoliko mjeseci ili čak nekoliko tjedana.
Komad koji ste odjenuli jednom i shvatili da i ne odražava baš najbolje vaš stil (ali morali ste ga imati jer ga svi drugi imaju), nije kvalitetno izrađen pa pokazuje tragove iznošenosti već nakon par pranja i slično, sigurno nije dugoročno isplativa investicija niti bilo kakav oblik štednje.
Pokušajte se ne voditi niskom cijenom koja vas privuče, nakon čega završite s gomilom predmeta koji, sumirani, koštaju kao jedan kvalitetan dizajnerski komad.
Foto: @rosiehw
Kao oblik štednje, preporučujemo da ne podlegnete trenutnom ushićenju koje donosi kupnja jeftinog high street proizvoda prečesto, posebno ne onda kada birate basic komade koji će činiti temelj svih vaših outfita. Umjesto toga, prebacite se na slow fashion mindset, podržite lokalnu proizvodnju ili birajte luksuzne komade svjetskih brendova koje volite i čiju priču poštujete.
Dakle, birajte brendove čiji se principi slažu s vašima i koji imaju transparentan oblik poslovanja. Svjesni smo da to nije uvijek moguće, ali sama činjenica da ste umjesto 10 ili 20 high street komada kupili jedan koji će trajati, već je pozitivan korak na putu prema ekološki osviještenoj kupnji, baš kao i prema dugoročnoj uštedi.
Neka vaša glavna nit vodilja postane kvaliteta prije kvantitete, što je srž ideje da luksuz može biti oblik štednje. Novac koji uštedite prilikom perioda suzdržavanja od kupnje brzih trendova, s vremenom će vam omogućiti kupnju jednog visokokvalitetnog i bezvremenskog komada.
U suštini, čin ulaganja u luksuzne komade postaje vježba svjesne potrošnje. Luksuzni dizajnerski komadi izdržavat će test vremena, a odabir klasika koje možete međusobno ispreplitati u više različitih outfita, prevodi se u dugoročnu investiciju, zahtijevajući rjeđu kupnju novih komada.
Uskoro vam donosimo i tekst o tome kako da kreirate zimsku capsule garderobu od luksuznih dizajnerskih ili nešto skupljih i kvalitetnijih high street komada, a koja će biti savršena uvertira u dugoročnu štednju kojoj se možete posvetiti već sada.
* * *
Naslovna fotografija: @ariviere
TEKST: Bonjour.ba
Znamo da su mnogi od vas zavoljeli i u svoje domove implementirali, open space koncept.
Spajanje kuhinje i dnevnog boravka u jedan kohezivan prostor svakako donosi osjećaj da je prostor još veći nego što jest pa se tako stvara ugodan i prozračan interijer.
Ipak, vjerujemo da su mnogi od vas poželjeli unijeti neke male promjene te zbog estetskog dojma, na kreativne načine vizualno odvojiti taj prostor u dvije zasebne zone.
Za odvajanje kuhinje i dnevnog boravka imamo nekoliko kreativnih i laganih načina s kojima ćete samo jednim elementom kreirati željeni efekt. Ovo su rješenja uz koja ćete kreirati estetski privlačan i karakteran prostor.
Poluotok kao funkcionalni element
Poluotok je praktičan element koji se nerijetko koristi i za razdvajanje kuhinje, a i dnevnog boravka u interijerima open space koncepta.
Osim što će vam donijeti dodatni radni prostor u kuhinju, poluotok djeluje i kao prirodna pregrada između te dvije prostorije. Možete birati i nešto manji kuhinjski šank, za isti efekt.
Komad namještaja u kontrastnoj boji
Dodavanje komada poput fotelje ili sofe u kontrastnoj, upečatljivoj boji, može kreirati dinamiku u prostoru. Ovo je komad namještaja koji neće samo vizualno odvojiti kuhinju od dnevnog boravka, već će vašem interijeru dati chic potpis.
Police s knjigama ili komode
Postavljanje otvorene police ili stylish komode s knjigama između kuhinje i dnevnog boravka, pružit će dodatni prostor za odlaganje, ali istovremeno stvoriti vizualnu barijeru koja razdvaja prostor na diskretan i karakteran način.
Room divider kao elegantno rješenje
Room divider, odnosno okvir od drva ili stakla, elegantno je rješenje za podjelu prostora. Ove ploče stvaraju jasnu vizualnu granicu između kuhinje i dnevnog boravka, dodajući estetsku vrijednost vašem domu.
Kombinacija ovih elemenata omogućuje funkcionalno i estetski privlačno odvajanje prostora između kuhinje i dnevnog boravka u open space interijerima, ističući otvorenost prostora dok osigurava jasno podijeljene zone.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!