Već 3. godinu SFF i Mastercard dodjeljuju Specijalnu nagradu za promicanje rodne ravnopravnosti - Bonjour.ba - bh.lifest...

Već 3. godinu SFF i Mastercard dodjeljuju Specijalnu nagradu za promicanje rodne ravnopravnosti

Tekst:

Bonjour.ba/PR

EVENT
18.8.2023.

Kompanija Mastercard je zajedno sa Sarajevo Film Festivalom 2021. godine ustanovila Specijalnu nagradu za promicanje rodne ravnopravnosti koja se već tradicionalno dodjeljuje rediteljici debitantkinji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je pitanje rodne ravnopravnosti i jednake uključenosti suštinski pitanje održivosti društva i unaprjeđenja socijalne i poslovne zajednice, Mastercard za cilj ima pružanje podrške i praktikovanje principa rodne ravnopravnosti, te se zalaže za širu inkluziju na svakom koraku, pa otuda i potreba za uspostavljanje jedne ovakve nagrade.

Pitanja jednakosti i inkluzije su od ključne važnosti za oslobađanje potencijala kod ljudi. Mastercard vjeruje da je stvaranje okruženja u kojem se svaki glas jednako čuje i gdje je svaka osoba jednako vrijedna,  put ka prosperitetnom i zdravom društvu. Filmska umjetnost je moćno sredstvo koje ima snagu da djeluje na način na koji posmatramo svijet oko sebe. Zato je film kao jedinstveni medij prilika da pogledamo život iz drugačije perspektive i učinimo pozitivne promjene za društvo.

Za Specijalnu nagradu za promicanje rodne ravnopravnosti powered by Mastercard konkuriraju debitantski filmovi rediteljica iz različitih festivalskih programa. U konkurenciji za nagradu nalazi se sedam debitantskih filmova rediteljica, a nagradni fond koji je osigurala kompanija Mastercard iznosi 7,5 hiljada eura. U žiriju za Specijalnu nagradu za promicanje rodne ravnopravnosti 29. Sarajevo Film Festivala su poducent Jay Van Hoy, direktor Sydney Film Festivala Nashen Moodley i voditeljica programa u Eye Filmmuseumu Mila Schlingemann.

 



U sklopu SFF-a, Mastercard je podržao i Cinelink Talks panel na temu kako se približiti rodnoj ravnopravnosti u filmskoj industriji pod nazivom „The role of producers in new feminism Era“. Na ovom panelu učestvovale su uspješne producentice Jelena Angelovski (Srbija), Tamara Babun (Hrvatska) i Dragana Jovović (Srbija) koje su podijelile svoja iskustva o položaju žena u filmskoj industriji, te strategijama koje koriste za osnaživanje ženskih glasova, rješavanje rodnih nejednakosti i pokretanje pozitivnih promjena. Panel je moderirala Asja Krsmanović, menadžerica takmičarskog programa na Sarajevo Film Festivalu.

SFF i Mastercard dijele viziju da se kroz umjetnost i stvaralaštvo može doprinijeti stvaranju inkluzivnijeg i pravednijeg društva, komunicirajući važne životne teme kroz film. Promjena svijesti samog društva u pravcu rodne ravnopravnosti i inkluzije jeste dugotrajan proces, ali svaki uloženi napor ka željenim promjenama itekako čini razliku i inspiriše na velike korake.  

***
Foto: Mastercard PR

Povezani članci

Najpopularniji članci

Posljednje objavljeno