TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 18.12.2019.

Kada govorimo o zimskoj čaroliji, ista je nezamisliva bez scenarija koji uključuje snijeg, Djeda Božićnjaka i naše najmilije.

I iako na ulicama grada ali i u našim domovima kreiramo istinsku čaroliju, pojedine destinacije diljem svijeta imaju praznični ambijent identičan onome iz dječjih bajki. 

Jedna takva destinacija upravo je Finska, točnije selo Djeda Božićnjaka smješteno u Laponiji, u kojem vas uz drvene kućice okićene prikladnim svjetlucavim ukrasima, sobove i saonice, iglue i pogled na polarnu svjetlost, dočekati i dom Djeda Božićnjaka u kojem stanuje sa svojim vilenjacima. 

Možete i rezervirati svoj termin kod Djeda Božićnjaka koji će vas provesti kroz svoju manufakturu, upoznati s vilenjacima, ali i provesti kroz dom ukrašen stotinama lampicama. Zimska bajka u ovom kraju obogaćena je i Santa Parkom, nizom podzemnih tunela gdje se izrađuju blagdanski pokloni, zatim suvenirnicama, Husky Parkom gdje se možete voziti saonicama koje vuku haskiji, ali i ići na safari motornim saonicama.

Možete posjetiti i farmu sobova te uživati u nezaboravnom zimskom iskustvu. 
Je li se Laponija upravo upisala i na vašu listu mjesta koje jedva čekate posjetiti?


Bonjour

Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču?

TEKST: Ada Ćeremida

Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču? Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču?

Na obali Miljacke, iza elegantnih neogotičkih fasada i pod kupolom koja dominira horizontom Sarajeva, stoji Akademija likovnih umjetnosti.

Jedno od najljepših arhitektonskih djela Sarajeva, danas simbolizira umjetnost i kreativnost, ova zgrada je nekada imala potpuno drugačiju svrhu.





Historija Akademije likovnih umjetnosti usko je povezana s dolaskom Austro-Ugarske u Bosnu i Hercegovinu 1878. godine, kada Sarajevo doživljava intenzivne društvene i kulturne promjene.


Foto: @tarikjesenkovic



Potreba za bogoslužnim prostorom dovela je do izgradnje Evangelističke crkve, prema projektu jednog od najvažnijih arhitekata tog vremena Karla Paržika.


Foto: Sarajevski list, 1899.



Kada govorimo o arhitektonskoj ostavštini Sarajeva, teško je ne spomenuti Karla Paržika, genijalnog češkog arhitekta koji je svoj pečat ostavio na brojnim znamenitostima grada Sarajeva.

Grandiozna crkva, izvedena u eklektičnom spoju romansko-bizantijskog stila, svečano je otvorena 19. novembra 1899. godine, dominirajući urbanim pejzažom Sarajeva. Nakon Prvog svjetskog rata izgubila svoju funkciju, jer je austrougarska vojska, zajedno s većinom evangelista, napustila grad. 


Foto: Nedeljko Rosić, 1980.


Novi život kroz umjetnost

 

Godine 1981., nakon što je crkvena imovina prenesena gradu, zgrada je transformirana u Akademiju likovnih umjetnosti. Danas, kroz monumentalni most Festina Lente, koji se poput modernog luka proteže prema ulazu Akademije, dolazimo do arhitektonske simfonije prošlosti i sadašnjosti.

Stakleni refleksi mosta i njegova metalna struktura sjajno kontrastiraju klasičnoj ljepoti bijelih zidova i zelenkaste kupole, stvarajući savršen kadar za sve zaljubljenike u arhitekturu i estetiku.

Foto: @academyoffineartssarajevo

***
Naslovna fotografija: Bonjour.ba


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!