TEKST: Ilda Lihić-Isović
DATUM OBJAVE: 9.7.2020.
Pranje rublja mnogima je ne baš omiljen posao, koji često delegiramo na druge, što nerijetko dovodi do sitnih greški u koracima zbog čega rublje ne izađe iz perilice potpuno mirisno i čisto. Ususret ljetu i visokim temperaturama, ali i sukladno pandemiji, sve više pažnje uz odjeću, dajemo i posteljini i plahtama koje koristimo.
Neki se pridržavaju mijenjanja posteljine jednom tjedno, drugi svaka dva tjedna, neki čak - ako to priznaju i jednom mjesečno što nas dovodi do pitanja: „Postoji li pravilo o tome kako i koliko često mijenjati plahte kako bi one bile što čistije i zdravije?“
Foto: @anajohnson
Općenito, pranje posteljine nije nam uvijek omiljeni zadatak. Točnije, gotovo tri petine nas ne mijenja posteljinu svaki tjedan, otkrilo je istraživanje firme za čišćenje End of Tenancy Cleaning London. Grinje prašine mogu se brzo razmnožiti u nepranoj posteljini. Iako ovo nije sjajna vijest bilo kome, oni koji pate od alergije, astme ili ekcema trebali bi posebno voditi računa.
Upravo zbog toga smo istražili što mikrobiolozi i dermatolozi savjetuju koliko često i kako trebamo prati svoje plahte.
PERITE PLAHTE I PREKRIVAČE BAREM JEDNOM U TJEDNU
U biti što je tkanina bliža koži, to je češće treba prati i mijenjati jer na neopranoj posteljini nakuplja se mnogo nepoželjnih bakterija. Ljudi svakodnevno ispuštaju između 30.000 i 40.000 stanica kože, prema Američkoj akademiji za dermatologiju (AAD) i tamo gdje stanice kože ostanu, pojave se grinje. Neoprane plahte u tom slučaju su poput bifea za grinje što može djelovati negativno na vaš ekosustav kože. Generalno preporučuje se da posteljinu i jastučnice perete i mijenjate jednom tjedno. U slučaju da postoji intenzivno znojenje, treba ih češće prati.
POSTELJINU PERITE NA 60 °C ILI VIŠE
Iako će se prašina isprati ako perete posteljinu na nižoj temperaturi, same grinje će preživjeti, što dugoročno nije rješenje. Prije nego što posteljinu stavite u perilicu, provjerite ima li naljepnica sa uputama za pranje. Ako se vaše posteljine ne mogu oprati u toploj vodi, pokušajte ih ostaviti na suncu da se osuše jer je sunčeva svjetlost prirodno antimikrobno sredstvo. Još jedan trik je glačati posteljinu kako biste bili sigurni da je vaša posteljina uistinu čista.
Uz to, postoji li slađi večernji hygge trenutak od mirisa svježe oprane posteljine?
TEKST: Adelisa Mašić
Ako postoji jedan detalj koji s lakoćom unese svježinu u svaki interijer, to su upravo vaze za cvijeće.
Bez obzira na to da li u njima stoji buket svježih božura, nekoliko sušenih grančica ili su tu samo kao samostalni dekor, vaze već odavno nisu rezervisane samo za cvijeće, već i za dobar stil.
Sinsay nas je i ovog puta oduševio izborom. U ponudi se mogu pronaći vaze koje spajaju jednostavne linije, neutralne tonove i onu vrstu estetike koja se uklapa u gotovo svaki kutak doma.
Dominiraju modeli u bijeloj boji, što ih čini odličnim dodatkom minimalističkom interijeru, ali tu su i vaze u nježnim pastelnim nijansama i diskretnim printovima.
Bilo da želite da ukrasite sto u dnevnoj sobi, unesete malo života u radni kutak ili jednostavno volite imati nekoliko pažljivo biranih detalja na polici, Sinsay vaze su pristupačan, a efektan način da prostoru date novu energiju.
Pored toga, njihova cijena i raznovrsnost čine ih idealnim rješenjem i za poklon dragoj osobi ili sebi, bez posebnog povoda, a mi izdvajamo nama omiljene:
Pogledajte najnovije teme na Bonjour.ba
Naslovna fotografija: @ir.co_interiorntour
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!