TEKST: Emina Smaka

DATUM OBJAVE: 29.7.2022.

Činjenica je da je bašta Zemaljskog muzeja u Sarajevu jedna od najljepših lokacija za kreiranje fotografije, a serija fotki sa ovog vjenčanja to i dokazuje.


Naime riječ je o paru, Sabini i Arifu, koji je fotografisala Emina Gavrić osnivačica @vlasta.weddings. Sama ceremonija vjenčanja i kreiranje uspomena je smješteno u bajkovitu baštu Zemaljskog muzeja u Sarajevu. Svoje zauvijek da su mladenci izrekli ispod zlatnog luka ukrašenog sitnim bijelim cvjetovima koji je na profinjen način zajedno sa mladinim buketom cijelu ceremoniji spojio u jednu cjelinu. 

 


Vjenčanica koju je birala Sabina je odisala profinjenošću i elegancijom. Krasio ju je korzet zanimljivog dizajna, volumenizirani donji dio haljine kao i dugački veo od tila ukrašen decentnim biserima. Posebnost ove haljine se krije u rukavima koji su odličan detalj na fotografijama, a lako se i skidaju što je čini i izuzetno praktičnom. Sabina je nosila 2 haljine, jednu haljinu je uparila s bijelim Versace cipelama a drugu sa Jimmy Choo cipelama, dok je nosila nakit u potpisu kuće Valentino. 


Mladoženja je birao klasično crno odijelo s crnim cipelama i mašnom koju je na večeri mijenjao za kravatu u zlatnoj boji. Ove fotografije su dokaz da vjenčanje može biti i zabavno i romantično, a nama se čini da su svi prisutni uživali u ovoj proslavi ljubavi Sabine i Arifa. 



* * * 
Fotografije: @vlasta.weddings


Bonjour

Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču?

TEKST: Ada Ćeremida

Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču? Kultna silueta Sarajeva: Viđate je na fotografijama, ali da li znate njenu priču?

Na obali Miljacke, iza elegantnih neogotičkih fasada i pod kupolom koja dominira horizontom Sarajeva, stoji Akademija likovnih umjetnosti.

Jedno od najljepših arhitektonskih djela Sarajeva, danas simbolizira umjetnost i kreativnost, ova zgrada je nekada imala potpuno drugačiju svrhu.





Historija Akademije likovnih umjetnosti usko je povezana s dolaskom Austro-Ugarske u Bosnu i Hercegovinu 1878. godine, kada Sarajevo doživljava intenzivne društvene i kulturne promjene.


Foto: @tarikjesenkovic



Potreba za bogoslužnim prostorom dovela je do izgradnje Evangelističke crkve, prema projektu jednog od najvažnijih arhitekata tog vremena Karla Paržika.


Foto: Sarajevski list, 1899.



Kada govorimo o arhitektonskoj ostavštini Sarajeva, teško je ne spomenuti Karla Paržika, genijalnog češkog arhitekta koji je svoj pečat ostavio na brojnim znamenitostima grada Sarajeva.

Grandiozna crkva, izvedena u eklektičnom spoju romansko-bizantijskog stila, svečano je otvorena 19. novembra 1899. godine, dominirajući urbanim pejzažom Sarajeva. Nakon Prvog svjetskog rata izgubila svoju funkciju, jer je austrougarska vojska, zajedno s većinom evangelista, napustila grad. 


Foto: Nedeljko Rosić, 1980.


Novi život kroz umjetnost

 

Godine 1981., nakon što je crkvena imovina prenesena gradu, zgrada je transformirana u Akademiju likovnih umjetnosti. Danas, kroz monumentalni most Festina Lente, koji se poput modernog luka proteže prema ulazu Akademije, dolazimo do arhitektonske simfonije prošlosti i sadašnjosti.

Stakleni refleksi mosta i njegova metalna struktura sjajno kontrastiraju klasičnoj ljepoti bijelih zidova i zelenkaste kupole, stvarajući savršen kadar za sve zaljubljenike u arhitekturu i estetiku.

Foto: @academyoffineartssarajevo

***
Naslovna fotografija: Bonjour.ba


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!