TEKST: Nevena Divčić

DATUM OBJAVE: 9.8.2024.

Ricinusovo ulje se često nađe u beauty preporukama entuzijastica, ali i onim tradicionalnim receptima za ljepotu koji stižu od naših mama i baka.


Ricinusovo ulje se dobija iz sjemenki biljke Ricinus communis, poznate kao ricinus ili krtica. Sjemenke ricinusa sadrže visoke koncentracije ricinoleinske kiseline, koja čini oko 90% masnih kiselina u ulju i odgovorna je za mnoge njegove zdravstvene koristi. Proces proizvodnje ricinusovog ulja obično uključuje hladno presovanje sjemenki, kako bi se sačuvale sve hranjive materije. Nakon presovanja, ricinusovo ulje prolazi kroz različite procese filtracije kako bi se uklonile nečistoće.

Ricinusovo ulje se od davnina koristi u kozmetičke i medicinske svrhe, zahvaljujući svojoj bogatoj nutritivnoj strukturi i svestranosti. Osim što potiče rast kose i njeguje kožu, ulje se često koristi i za njegu noktiju, zacjeljivanje rana te ublažavanje ožiljaka. Njegova protuupalna svojstva dolaze do izražaja kod tretiranja iritacija i oštećenja kože, dok visoka koncentracija vitamina E pomaže u regeneraciji kože.




Tekstura i vrste ricinusovog ulja


Ricinusovo ulje je gusta, viskozna tečnost, blijedožute boje. Zbog svoje guste teksture, teško se širi na koži, pa se često miješa s drugim uljima, poput kokosovog ili bademovog ulja, kako bi se olakšala aplikacija.

Postoje tri glavne vrste ricinusovog ulja:

  • Hladno presovano ricinusovo ulje: Najčišća verzija ricinusovog ulja, proizvedena bez upotrebe toplote.
  • Crno ricinusovo ulje (Jamaican Black Castor Oil): Ova vrsta ricinusovog ulja se pravi od sjemenki koje su pržene prije ekstrakcije, što rezultira tamnijom bojom i gušćom teksturom.
  • Hidrogenizovano ricinusovo ulje: Ricinusovo ulje se proizvodi i procesom hidrogenacije, čime se dobija proizvod u čvrstom stanju, poznat i kao ricinusov vosak.
     




Prednosti ricinusovog ulja


Ricinusovo ulje je poznato po svojim brojnim koristima. Jedan od razloga zašto je ricinusovo ulje toliko popularno u svijetu ljepote je i njegova sposobnost da zadrži vlagu u koži i kosi, čineći ih mekšima i podatnijima. Ulje formira zaštitni sloj koji sprječava gubitak vode, što je posebno korisno za osobe s izrazito suhom kožom ili lomljivom kosom. U kombinaciji s drugim prirodnim uljima, ricinusovo ulje postaje nezaobilazan sastojak u domaćim maskama za lice i kosu.
 

  • Njega kose: Ricinusovo ulje podstiče rast kose, smanjuje perut, hidrira vlasište i daje kosi sjaj. Crno ricinusovo ulje je posebno popularno za tretman kose jer dodatno jača kosu i sprječava lomljenje.
  • Njega kože: Ricinusovo ulje je izuzetno hidratantno i koristi se za tretman suhe kože, ekcema i psorijaze. Ima antiinflamatorna i antibakterijska svojstva, koja pomažu u smirivanju upala i borbi protiv bakterija.
  • Njega trepavica i obrva: Redovna primjena ricinusovog ulja može potaknuti rast gušćih trepavica i obrva.
  • Tretman akni: Zbog antibakterijskih svojstava, ricinusovo može pomoći u smanjenju akni, ali treba biti oprezan zbog njegove guste teksture koja može začepiti pore.
  • Olakšavanje bolova u zglobovima i mišićima: Kada se koristi kao masažno ulje, može pomoći u smanjenju bolova.
     



Kako koristiti ricinusovo ulje?

  • Za kosu: Nanesite ricinusovo ulje direktno na vlasište i kosu, ostavite da djeluje najmanje 30 minuta (ili preko noći), zatim isperite šamponom. Za najbolje rezultate, koristite jednom sedmično.
  • Za kožu: Može se koristiti kao noćna krema ili hidratantna maska. Nanesite tanki sloj ricinusovog ulja na kožu, ostavite da djeluje 20-30 minuta, a zatim isperite mlakom vodom.
  • Za trepavice i obrve: Nanesite ricinusovo ulje pomoću čiste četkice od maskare ili štapića za uši, svaku noć prije spavanja.
     

 

Ricinusovo ulje - Nuspojave i mjere opreza

Iako je ricinusovo ulje općenito sigurno za upotrebu, može izazvati iritacije kod osoba s osjetljivom kožom. Prije prve upotrebe, preporučuje se testiranje na malom dijelu kože kako bi se provjerila eventualna reakcija. Također, zbog njegove guste teksture, osobe sklone aknama trebale bi izbjegavati nanošenje ulja direktno na lice ili ga koristiti u kombinaciji s drugim, lakšim uljima.




Osim kozmetičkih primjena, ricinusovo ulje se koristi i u tretmanima za uklanjanje toksina iz tijela. Postoje brojni recepti koji preporučuju nanošenje ricinusovog ulja na određene dijelove tijela, nakon čega se primjenjuju topli oblozi kako bi se potaknulo izbacivanje toksina kroz kožu. Za oralnu upotrebu, ricinusovo ulje se koristi kao laksativ, ali se mora pažljivo dozirati jer prevelike doze mogu izazvati ozbiljne probleme.

Zanimljivo je i da se ricinusovo ulje sve više koristi u ekološkim proizvodima za njegu, jer je potpuno prirodno i biorazgradivo. U svijetu koji sve više teži održivosti, ricinusovo ulje postaje popularna alternativa sintetičkim sastojcima u kozmetici. No, iako je ricinusovo ulje često u središtu beauty rutina, važno je koristiti ga pravilno i s mjerom kako bi se izbjegli neželjeni efekti poput iritacija ili začepljenja pora kod osoba s masnijom kožom.

* * *
Foto: Pexels.com


Bonjour

Šeširi, čizme i tišina. Kako je Hamza Kulenović preveo Western estetiku na domaći teren?

TEKST: Ada Ćeremida

Šeširi, čizme i tišina. Kako je Hamza Kulenović preveo Western estetiku na domaći teren? Šeširi, čizme i tišina. Kako je Hamza Kulenović preveo Western estetiku na domaći teren?

Hamza Kulenović, fotograf iza STUDIO HAMZA, već godinama gradi prepoznatljiv vizuelni narativ tih ali prodoran, suptilan, a opet pun snage. 

Njegov dugoročni projekt 1 ON 1  je intiman portret individualnosti, gdje moda i priroda vode nijeme dijaloge. U trećem poglavlju, HOWDY, Kulenović se okreće Zapadu, ali ne onom iz filmova, već onom iz osjećaja.


bonjour_ba_hamza_k_06

Gucci košulja i Fendi džemper


HOWDY ne pokušava preslikati Divlji zapad. Umjesto prašine i prerije, ovdje imamo travu, maslačke i blagu svjetlost bosanskog podneblja. Nema teatralnosti ovo je kontemplativna dekonstrukcija slike tišine. Zapad, filtriran kroz melanholiju i estetiku istočnoevropskog sela.

‘’Vizuali prate narativ osame, unutrašnje snage i ljepote koja izvire iz jednostavnosti. Bez potrebe za pretencioznošću, priča je vođena ideologijom slobode izražavanja i suptilnog sudara stilskih opozita – grube teksture i nježnih silueta, utilitarnog i romantičnog.'' rekao nam je Hamza.


bonjour_ba_hamza_k_07

bonjour_ba_hamza_k_01

Miu Miu majica i šešir, Prada potkošulja i J.W. Anderson vesta


Stajling koji potpisuju Matheus Franca i Kulenović spaja diskretnu sofisticiranost s hrabrim siluetama. Kombinacija tekstura i detalja stvara dojam nespretne elegancije, gdje luksuzne torbe i odjevni komadi ne djeluju samo kao modni izričaj, već kao predmeti s pričom. Ovdje se osjećaju naslijeđeni, proživljeni, kao da su pronađeni sa karakterom koji dolazi iz prepoznatljivih modnih arhiva.


bonjour_ba_hamza_k_04

bonjour_ba_hamza_k_02

Brunello Cucinelli bermude , Miu Miu jakna i čizme, torba J.W. Anderson, naočale Loewe i J.W. Anderson vesta.


U pozadini fotografija titra i blagi bunt. HOWDY ne vrišti, ali suptilno prisvaja western estetiku na svoj način. Granica više nije teritorijalna, već suptilna i intimna, gdje se prostor za osobnu izražajnost stvara kroz detalje, tonove i gestu.


bonjour_ba_hamza_k_05

bonjour_ba_hamza_k_03

Brunello Cucinelli bermude, Miu Miu čizme,Gucci košulja i Emilio Pucci hlače 


U svijetu gdje je moda često bučna, teatralna i pomalo distancirana od stvarnosti, ovakav editorijal nas može podsjetiti na tihe priče koje postoje i bez publike. U tome i jeste moć ovog editorijala sve izgleda kao da se već dešava.


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!