TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak
DATUM OBJAVE: 25.6.2019.
Kada odlazak do mora nije opcija, a hladna voda ne izgleda baš kao najprimamljivija opcija, sladoled se nameće kao ukusno osvježenje. Ova hladna poslastica dolazi u bezbroj različitih okusa i aroma, a u posljednje vrijeme sve smo više u potrazi za ukusnim opcijama u kojima ćemo uživati bez grižnje savjesti.
Kao odgovor na ovu gastro nedoumicu, javlja se priprema zdravih sladoleda u udobnosti doma koji će biti delikatesa u kojoj će uživati cijela obitelj. Pomno odabrane i kvalitetne namirnice savršena su baza za sladoled koji će razveseliti čak i najzahtjevnije nepce. Jedna od supernamirnica u kojoj volimo uživati i u obliku sladoleda upravo je zeleni čaj, koji će vas odvesti na foodie putovanje do Azije.
UKUSAN I ZDRAV SLADOLED KOJI JEDNOSTAVNO PRIPREMATE DOMA I KOJI ĆE POSPJEŠITI I DETOKS ORGANIZMA
Zeleni čaj volimo tijekom cijele godine, obzirom da je njegova konzumacija u potpunosti balansirana s potrebama našeg tijela i pomaže nam u kreiranju sitnih rituala opuštanja. Osim što smanjuje stres, zeleni čaj potiče i detoksikaciju organizma te pripomaže u održavanju vitke linije.
A da priprema sladoleda doma može biti jako jednostavna, uvjerit ćete se kroz ovaj recept uz koji ćete imati zdrav desert u kojem ćete moći uživati baš svaki dan, cijelo ljeto!
Sastojci:
2 žlice listića zelenog čaja
2 žlice kipuće vode
1 žlica šećera
310 ml mlijeka
2 žumanjka
5 g šećera
200 g slatkog vrhnja
1 žlica ekstrakta vanilije
Priprema:
Listiće zelenog čaja poput Podravka zelenog čaja koji se sastoji od pažljivo biranih sorti zelenog čaja i mente, prelijete kipućom vodom koju ste prethodno zasladili i jednom žlicom šećera. Ostavite da se hladi 10-12 minuta.
U drugu posudicu stavite kuhati mlijeko dok ne dođe do točke vrenja. Prelijte ga preko čaja i ostavite 5 minuta. Za to vrijeme u posudi izmiješajte žumanjke i šećer.
Mliječnu smjesu s čajem procijedite u smjesu žumanjka i šećera uz stalno miješanje. Dobivenu smjesu zatim kuhajte 5 minuta, na laganoj vatri, uz stalno miješanje, dok smjesa ne dobije konzistenciju gustog umaka. Zatim ju ostavite u hladnjak najmanje 4 sata. Nakon 4 sata, slatko vrhnje istucite u šlag i dodajte u smjesu s čajem, zajedno s ekstraktom vanilije.
Zatim ju prespite u odgovarajuće kalupe i spremite u zamrzivač. Et voila!
Još jedna kulinarska avantura koja potvrđuje da je sladoled u domaćoj varijanti ipak najbolji!
TEKST: Ada Ćeremida
Nakon što smo u prvim izdanjima serijala Baščaršija ljeti otkrili mjesta koja lokalci čuvaju za sebe i komade ručnog rada koji mijenjaju interijer, sada vas vodimo na jedno od onih mjesta gdje ne sjedite dugo ali vam ostane u mislima. Mjesto koje nije fancy, nema stolove s platnenim stolnjacima ni tanjire za slikanje.
Ovdje je glavni detalj: miris.
I to onaj koji vas vraća nazad.
Skrivena niz prolaz u starom dijelu Baščaršije, na adresi Mudželiti veliki 21, pekara Imaret decenijama je opsluživala lokalne stanare, radoznale posjetioce i sve one koji znaju da miris dobarh kiflica ne vara.
Ime “imaret” vuče porijeklo iz osmanskog doba i označava javnu kuhinju koja je pripremala obroke za putnike, siromašne i vjerske škole. Sarajevo je imalo više imareta, a upravo se ovdje, u blizini Sahat-kule, smjestila jedna od najstarijih pekarskih lokacija u gradu.
Nekad je ovdje postojao samo jedan otvor jedan prozorčić iz kojeg ste, bez menija i bez staklenih vitrina, naručivali svoj somun, kiflu, hljeb. I to je bilo dovoljno. Danas, ulaskom kroz isti tunel, dočekuje vas veća ponuda, a ono što nije promijenjeno je osjećaj da ulazite u prostor koji još miriše isto kao prije 10, 20, 30 godina.
Svakako je jedna od rijetkih pekara u centru koju lokalci upisuju u rutinu: stajete po kiflu na putu kući, kupujete somun za ručak, uzimate slatku buhtlu za poslije.
I zaista, svako ima svoje “go-to” narudžbe: slana kifla s krupnom soli, buhtla s čokoladom, klasik u obliku perece. Neko će reći to je samo tijesto. Ali nije.
To je tekstura koju pamtite, slatkoća koja vas vraća na veliki odmor u osnovnoj školi, i toplina koja se osjeti odmah kroz papirnu vrećicu. I nije svaki dan isti, ali ovdje znate da će biti dobar.
Ovdje ne dolazite da ručate satima. Dolazite za trenutak. Za miris koji vas vuče natrag. Za toplinu kiflice u ruci dok stojite na drveni stočić pokraj ulaza. I dok je danas izbor širi, ono što nikad ne posustaje je miris uspomene.
Baščaršija ljeti tek se zahuktava.
Nakon kafića, ateljea i ručno rađenih predmeta, sada stižete do onih mirisa koji su dio identiteta. Naredna izdanja? Čekaju vas mjesta koja ostavljaju trag topline i dopuštaju vam da uđete u priču grada.
I… nešto neočekivano.
Produkcija: Bonjour.ba
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!