TEKST: Ana Rotim
DATUM OBJAVE: 28.2.2023.
Duguljasti štapići prekriveni dodatkom soli mnoge prisjete na djetinjstvo kada smo rado između školskih sati uživali upravo u tim slankastim okusima.
Bez obzira uživate li ih jesti punjene određenim nadjevom ili pak preferirate klasičnu verziju, sigurni smo da su slanci odlična ideja za malu kulinarsku avanturu. Kako bismo se što prije mogli zaputiti u kuhinju u našoj Gourmet rubrici ugostili smo Nikolinu Bedarica koja nam je podijelila recept za slance baš poput onih iz omiljene pekarnice. Stoga u nastavku donosimo sastojke, ali i detaljan postupak koji ćete rado zabilježiti.
Tijesto:
Preljev :
Premaz:
Tijesto:
Od sastojka zzamijesiti glatko tijesto, pokriti prozirnom folijom i ostaviti da se diže jedan sat (ja znam raditi i navečer, držim 15 minuta na sobnoj temperaturi pa prebacim u hladnjak da mi je spremno za ujutro, jer se tijesto digne u hladnjaku).
Nakon što se tijesto diglo podijelite ga na 12 dijelova odnosno kuglica (oko 50g svaka). Svaku kuglicu premijesite i pokrijte krpom nek odmore 10-ak minuta, a zatim razvaljati svaku kuglicu u štapić. Razvlačite od sredine prema krajevima.
Stavljati štapiće jedan pored drugog uz mali razmak na papir za pečenje. Pleh je od pećnice veliki (onaj tanji), veličina štapića kraća strana tog istog pleha. Kad ste sve kuglice razvaljali u štapiće pokrijte ih, nek im bude toplo i nek se dižu nekih 40-ak minuta.
Zagrijati pećnicu na 220°C, pa staviti peći slance nekih 10- 15 minuta odnosno dok dobiju zlatnu boju. Pred sam kraj prelijte ih preljevom (malom žličicom kapati preko) i vratite ih u pećnicu minuticu.
Izvaditi pečene slance, premazati lagano uljem s kistom. Pokriti suhom krpom, neka odmori 5 min, otkriti, malo ohladiti i uživati u divnim slancima. I ta-da!
* * *
Foto: Nikolina Bedarica
TEKST: Dragana Rauš
Evo šta smo prvo primijetili… Besprijekorno postavljeni stolovi. Tim mladih, složnih ljudi. Logo izvezen na platnenoj salveti. Nenametljiv i uredan enterijer. Ukratko: sklad koji naslućuje da je Milunka mjesto na kojem stvari funkcionišu baš kako treba.
Prvi predstavnik ovog pozitivnog primjera ugostiteljstva je mladi chef Saša Stanivuković. Donio je znanje iz inostranstva, ali ono što je još važnije - vratio ga je kući. Slovenija ga je naučila koliko je važno da sve što izađe iz kuhinje bude jednako iskreno i precizno. Ono što je već imao u sebi su kreativnost, hrabrost i ljubav prema ovom poslu.
Mi smo uživali u večeri u slijedovima. Jela su na meniju dostupna i pojedinačno, ali zajedno pričaju posebnu priču.
Evo kako je to izgledalo: carpaccio s mikrobiljem i biberom, zatim tatarski biftek s wasabi majonezom i uljem od vlasca. Ravioli, nestvarno bogatog ukusa, punjeni pistacijom i tijestom od čak 48 žumanaca. Glavno jelo i favorit mnogih: juneći obrazi, sporo pripremani 12 sati, na kremi od krompira, celera i mrkve. Hrskavo pecivo bez aditiva, sa divljim kvascem, detalj koji možda ni ne primijetiš, ali tvoje tijelo hoće.
Ako ste iz Banjaluke, velika je šansa da ste bar jednom probali neki desert iza kojeg stoji Stefan Ilić. Njegovi su prepoznatljivi po tome što izgledaju kao male skulpture, sa neočekivanim i interesantnim ukusima. Zbog tog posebnog, gotovo umjetničkog pristupa, bilo je prirodno da postane dio tima Milunke.
Enterijer jasno komunicira šta možeš očekivati na tanjiru. Moderan i uredan, čini da se gost osjeća ugodno, bez da pretjerano odvlači pažnju od glavne teme: kuhinje koja ostavlja najveći utisak.
Osvjetljenje poziva na romantičnu večeru u dvoje, a lokacija je takva da kad završiš, vrlo lako možeš prošetati jednim od najljepših banjalučkih šetališta pored Vrbasa. Dodatan savjet: za najbolji doživljaj rezerviši večeru i posmatraj zalazak sunca iz bašte.
Još jedna interesantna informacija - Milunka nije statična. Vole da uvode tematske večeri, da gosti probaju nešto novo, da svaka posjeta bude drugačija. Japan, Grčka, Španija… Dovoljno je da ih zapratite na Instagramu i uhvatite novo iznenađenje.
Takođe, kuhinja stalno osluškuje potrebe gostiju. Meni koji je sada aktuelan važi do kraja ljeta, a onda stiže novi, skrojen po sezoni i željama onih koji se vraćaju.
Jedino što se ovdje ne mijenja je tim koji dijeli iste vrijednost i ideja da ugostiteljstvo znači da se svako osjeća dobrodošlo.
Foto: Dragana Rauš za Bonjour
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!