TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 3.10.2015.
Reif Larsen novinar je poznatih dnevnih američkih novina, koji se još tijekom svog prvog dolaska u glavni grad lijepe nam BiH zaljubio u sve ono što Sarajevo nudi. Svaki idući posjet donosio mu je nova saznanja, grad mu je otkrivao sve više o sebi.
Njegovi učestali posjeti pomogli su mu da nauči da grad možete upoznati tek kad shvatite kako on diše. A dvadeset godina nakon rata, kako sam ističe, shvatio je da je grad ponovno živ, obnovljen, gradske površine imaju novo ruho. „Srcu i umovima će trebati možda malo više, ali na kraju, Sarajevo je ponosno procvjetalo, pokazujući svijetu svoj poseban duh tolerancije, humora i ljubavi.“
Njegov mali putopis kroz Sarajevo, donosimo u nastavku.
„Živjeti u Sarajevu znači živjeti sa stalnim osjećajem prisustva visina, različitih razina življenja.“
„Na Ferhadiji, sarajevskoj glavnoj pješačkoj zoni. Kao i svi drugi gradovi, Sarajevo je zbroj raznih sjećanja njegovih građana.“
„Grad je izgrađen na navikama. Svaki dan, bila kiša ili sunce, naići ćete na starce koji razmišljaju o sljedećem potezu na Trgu oslobođenja.“
„Grad krvari nakon udara. 'Tijekom opsade, grad je izgubio sve svoje boje.', komentirao je Šejla Kamerić, sarajevski umjetnik koji je režirao film, 1395 dana bez crvene, o ženi koja hoda kroz grad tijekom opsade.
„Vrijeme ide dalje, rane zacjeljuju. Vijećnica je zgrada koja je bila i nacionalna knjižnica i ponovno je otvorena nakon mukotrpne restauracije.“
„I dalje se čini kao da je svakodnevni život dar.“
„U Sarajevu, uvijek gledate prema gore.“
„Na Baščaršiji, staroj turskoj četvrti, ulice su uske i uokvirene sa svake strane štandovima na kojima se prodaju tradicionalni tepisi i bakreni lonci za kavu zajedno s modernim sitnicama i mobitelima. Prostor propada, a vrijeme ide naprijed i unatrag.“
„Na križanju Ferhadije i ulice Maršala Tita nalazi se spomenik žrtvama Drugog svjetskog rata, Vječna vatra. Tijekom rata, dotok plina je zaustavljen i vatra nije mogla gorjeti.“
„Mnogi kafići koji se nalaze duž ulica, ključni su za sarajevski ritam. 'Ovdje nemamo novaca, ali ono što imamo je vrijeme.', komentirao je Bojan Kanlić, jedan od dizajnera Festina Lente mosta. Nije neuobičajeno sjediti u kafiću po cijeli dan, otkrio mi je, dočekujući novog prijatelja.'Imamo vremena razmišljati o životu.“
„Sarajevo sada ima nekoliko kompleksa shopping centrova. Ove zgrade kao da su anonimne i izolirane od grada oko njih. Ulazak u njih je poput ulaska u bilo koji drugi shopping centar.“
„Četiri godine, grad nije imao prozore.“
„Hrana sa ulice je prozor u dušu grada. Burek, spiralno tijesto s mesom se jede u svako doba dana.“
„Tu je i nova generacija Sarajlija koji su rođeni nakon rata. Za njih je oduvijek grad siguran. Ovo je sad njihov grad.“
„Noću, Sarajevo šumi s posebnom mješavinom lokalne i svjetovne energije. Biti u Sarajevu znači biti ovdje, ali i posvuda.“
TEKST: Bonjour.ba/PR
Sa velikim entuzijazmom očekujemo još jedno uspješno izdanje festivala, koje će dodatno učvrstiti poziciju Sarajeva kao centar fotografije i umjetnosti.
Ovaj, već renomirani, Sarajevo Photography Festival slavi umjetnost fotografije i okuplja fotografe iz cijelog svijeta. Od svog osnivanja 2022. godine, festival je privukao radove iz gotovo 60 zemalja, potvrđujući svoj status jednog od najvećih događaja za fotografe u regionu.
Prošle godine, festival je obilježio svoj prvi jubilej sa izuzetnim odzivom i kvalitetom radova, a ove godine se radujemo još uspešnijem izdanju.
Ove godine, donosimo vam ekskluzivne informacije o žiriju sastavljenom od međunarodnih lidera iz svijeta fotografije, vizionarskih umjetničkih direktora, renomiranih kuratora i utjecajnih glasova koji oblikuju globalni vizuelni pejzaž.
Sa njihovim oštrim okom, dubokom stručnošću i nezamjenjivom strašću za fotografiju, zadatak pred njima neće biti lak! Ovaj moćni žiri odabrat će najimpresivnije radove za 2025. godinu.
Bezvremenska ikona
Alessia Glaviano je šefica Global PhotoVogue i direktorka PhotoVogue Festival. Alessia je ključna figura u oblikovanju vizuelnog identiteta Vogue Italia.
Njen rad ima ogromni uticaj na globalnu fotografiju. Alessia je posvećena podsticanju novih talenata i redefinisanja granica fotografije u modnoj industriji.
Odvažna vizionarka
Marina Paulenka, sa više od 17 godina iskustva u umjetničkoj direkciji, trenutno vodi izložbeni program u Fotografiska Berlin, promovišući nedovoljno zastupljene umjetnike.
Njene kuratorske prakse su nagrađivane na svjetskoj sceni. Marina je poznata po svom radu koji istražuje društvene teme i pruža platformu za kritičke i provokativne umjetničke izraze.
Snaga kulture
Irfan Hošić je osnivač Centra za savremenu kulturu KRAK i direktor Fondacije Revizor. Irfan je priznat kuratorski stručnjak koji je predstavljao Bosnu i Hercegovinu na Venecijanskom bijenalu. Njegov rad ima uticaj i na lokalnu i na globalnu umjetničku scenu.
Irfan je također autor i akademski radnik, koji aktivno doprinosi teoriji umjetnosti i dizajna.
Moćna pripovjedačica
Kiana Hayeri je nagrađivana fotoreporterka sa fokusom na migracije i identitet. Kiana je poznata po svom senzibilnom pristupu i radu sa The New York Times-om. Njene fotografije donose snažne priče o krizama i ljudskim iskustvima.
Kiana je posvećena istraživanju tema rata, identiteta i ljudskih prava, dokumentujući neispričane priče sa terena.
Pozivamo sve ljubitelje fotografije da se pridruže i budu dio ovog izuzetnog događaja, jer nas čekaju nevjerojatni radovi, inspirativni učesnici i izuzetno važna međunarodna platforma za sve umjetnike.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!