TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 5.3.2015.
Dobrodošli u najliberalniji grad na svijetu. Grad u kojem je sve ono što je raznim zakonima (ponajviše moralnim) zabranjeno, ovdje dopušteno.
Grad u kojem ne vrijede 'normalna' pravila, stoga ako imate nekih egzibicijskih fantazija – Amsterdam je idealno mjesto za vaše putovanje obzirom da je veća šansa da vam se netko pridruži nego da vas netko osudi.
Raznolikost Amsterdama svake godine privuče više od 3,5 milijuna posjetitelja od kojih većina ne zaobilazi jedan od simbola ovog grada, a to je Crvena ulica. Tek kada ju posjetite shvatite da se tu u biti ne radi o jednoj ulici, nego o cijeloj četvrti kojom smo i mi, priznajemo, i par puta prošetali. Ovdje dame u izlozima stoje cijeli dan odjevene samo u bikini, s njima možete razgovarati, no fotografiranje je strogo zabranjeno. Vama ćemo na maštu ostaviti jesmo li se počastili nekim od izloga ili ne. (smijeh)
Par dana u ritmu Amsterdama i zaboraviti ćete što ste kada posjetili, zaboraviti ćete na dan – noć, jutro – večer, doručak – ručak, jer čak se i ove podjele izgube u ovom gradu gdje se sve odvija nekako spontano i prisiljeni ste pustiti vrijeme da teče kako želi.
Dolaskom u Amsterdam smo se, po starinski, naoružali kartom grada i krenuli u osvajanje.
Prvo što nam je bilo u planu je razgledanje Van Gogh muzeja, jer već u petnaestak puta koliko sam bio u ovom gradu, nisam ga uspio posjetiti. No, na moju žalost ni ovaj put mi to nije krenulo za rukom, obzirom da je muzej iz tehničkih razloga bio zatvoren. Da bismo udovoljili apetite, uputili smo se prema kući Anne Frank, kroz koju smo se doslovno prošuljali diveći se činjenici kako su njena i još dvije obitelji uspjele dvije godine neprimjetno živjeti na tavanu kuće.
Put nas je naravno odveo i do glavnog trga Dam gdje se nalazi Madame Tussauds muzej voštanih figura koji smo kratko razgledali u potrazi za novim facama, nakon čega smo se uživali u vožnji kočijom po centru Amserdama. Ukoliko prvi put dolazite u Amsterdam, ovu vožnju nipošto nemojte 'preskočiti' jer vam je ona sjajna prilika da na neobičan način razgledate arhitekturu grada.
Kada govorimo o suvenirima, tada ćemo i mi preporučiti klompe, poznati nizozemski suvenir koji uistinu izmami svakome osmijeh na lice. I doista, u koju god trgovinu da uđete klompe će biti 'servirane' pred vama.
Još jedna od nezaobilaznih, besplatnih stvari koje svakako trebate napraviti u gradu jeste penjati se po slavnim 'I amsterdam' slovima.
Odmah pored ovih slova, nalazi se jedna od najpoznatijih tvornica dijamanata – Coster. Tvornica je još jedno mjesto kroz koje preporučujem da prošećete jer će vas osoblje ljubazno ugostiti i provesti kroz tvornicu kako bi vam pokazali kako se bruse dijamanti. Ovdje ćete imati jedinstvenu priliku vidjeti najmanji dijamant na svijetu, no i mnoge druge, puno veće, svjetlucave kamenčiće.
Pauzu od šetnje i razgledavanja svakako iskoristite kako biste u nekom od obližnjih coffe shopova popili čaj od svježe ubrane metvice.
Dokaz da grad nikad ne spava je činjenica da smo u tri sata iza ponoći još uvijek bili na biciklima i probijanjem kroz gužvu doživljavali život grada u tim kasnim, tj ranim satima. Kada se vozite na biciklima, nipošto se nemojte začuditi ukoliko vam se još jedna ekipa htjedne pridružiti kako biste zajedno razgledali grad i razmijenili ono što znate o građevinama i povijesti grada. Pogađate, mi smo ubrzo u društvu dobili grupu simpa Talijana.
Još jedan način prijevoza koji pokušajte doživjeti u Amsterdamu je vožnja kanalima. Naime, Amsterdam je isprepleten njima tako gusto da je je vožnja kanalima postala najlakši i najbrži oblik transporta. Stoga ako budete negdje žurili ne gubite vrijeme na traženje taksija, nego upadajte u čamac.
Po danu, za vrijeme upoznavanja grada, energiju je najbolje tražiti u 'brzogrizima' s ne tako zdravom hranom, no koja je brzo na vašem stolu i nećete gubiti dragocjeno vrijeme za razgledavanje, no zato večeri rezervirajte za neke, ne tako obične večernje poslastice.
Nas je jednu večer iznenadio cirkus na večeri, pa dok smo jeli mogli smo uživati u (ne)spretnim klaunskim trikovima, a plesačice su nam svako malo oduzimale dah svojim plesačkim sposobnostima.
Druga večer nam je bila upotpunjena plesačom koji je odjeven poput dama u Crvenoj ulici cijelu večer 'plesao' no tako što je pokretao samo svoje mišice. Za nas veoma neobično iskustvo nabijeno erotikom.
Amsterdam je takav. Uvijek vam pokaže puno i tjera vas da želite još. Dopusti vam da se zapitate jeste li u njemu bili samo tri dana ili pak sedam. Ja više nisam siguran, ali znam da se ja i Amsterdam vidimo uskoro.
Tekst: Stipe Filipović
Foto: Stipe Filipović Private
TEKST: Bonjour.ba, Promotivni članak
Milan Design Week 2025. godine potvrdio je svoju poziciju kao najvažniji događaj u svijetu dizajna, gdje se susreću inovacija, umjetnost i tehnologija.
Od 7. do 13. aprila 2025. godine, Milano je postao epicentar globalne kreativnosti, domaćin više od hiljadu izložbi, instalacija i događaja u sklopu Milan Design Weeka.
Ove godine, tema "Connected Worlds" istražuje kako dizajn može povezati različite aspekte našeg života od prirodnog okruženja do naprednih tehnologija, kulturnih tradicija i budućih inovacija.
A mi smo uz IQOS krenuli u ovu avanturu i imali priliku da prisustvujemo dizajnerskom spektaklu i donesemo vam najzanimljivije trenutke direktno iz srca Milana.
Idemo redom. Vodimo vas na prvu stanicu našeg dizajnerskog putopisa, može?
IQOS x Seletti: Senzorna priča o susretu dva svijeta
Suradnja između IQOS i kultnog italijanskog brenda Seletti bila je jedan od zapaženijih trenutaka ovogodišnjeg Milan Design Weeka.
Instalacija je predstavljena kao šetnja kroz imaginarnu piazzu od dnevne vreve tržnice do večernje tišine pod visećim lampicama. Tradicija reinterpretirana kroz objektiv futurističkog dizajna i hrabrog eksperimenta.
Iza koncepta stoji Stefano Seletti, kreativni direktor i vizionar koji decenijama unosi ironiju, umjetnost i igru u svakodnevne predmete. Instalacija pod nazivom ‘’Curious X Sensorium Piazza'' utjelovljuje fokus na inovaciju i Selettijev eksperimentalni pristup, oblikujući dinamično okruženje u kojem publika ima aktivnu ulogu.
Digitalne strukture mijenjaju se kroz interakciju s posjetiocima, dok se fragmenti riječi i lica pretaču u vizualni pejzaž, tvoreći neprestano promjenjivo kolektivno sjećanje. Tradicija i tehnologija susreću se u prostoru koji se ne zaboravlja.
Fondazione Prada: Kad film postane crtež
Šetajući kroz Fondazione Prada izložbu zakoračili smo u tihi, ali vizuelno snažan svijet storyboardova, crteža koji su nekada bili prva forma velikih filmskih priča. Izložba „A Kind of Language“ vodi vas kroz više od 800 radova koji otkrivaju kako su režiseri poput Mélièsa i Disneya maštali u linijama i sjenama.
Prostor je zamišljen poput ateljea u kojem se ideje pretaču u kadrove, a paralelno s izložbom, posjetioci mogu pogledati filmove Sofije Coppole, Wesa Andersona i Fellinija.
Sve je zaokruženo projekcijama kultnih filmova u Cinema Godard. Još jedan podsjetnik da je dizajn, kad je u rukama vizionara, uvijek priča.
Mooi: Personalizirani mirisi doma vođeni umjetnom inteligencijom
Holandski brend Mooi predstavio je inovativnu instalaciju gdje posjetioci, prolaskom kroz roza zavjese, ulaze u svijet personaliziranih interijera.
Na osnovu interaktivnog testa ličnosti, kreirali su vlastiti "home scent scene" ,jedinstveni miris doma, prilagođen individualnim preferencijama, i to na licu mjesta. Naravno da smo isprobali.
Lavazza: Multisenzorno iskustvo budućnosti kafe
Multisenzorno iskustvo Lavazze ostavilo je snažan utisak ne samo zbog inovativnosti, već i zbog načina na koji su uspjeli transformirati jednostavan gutljaj espressa u punopravni dizajnerski doživljaj.
Ulazimo u zrno kafe, doslovno. Pod ispod nas izrađen je od mljevene kafe, a miris u zraku možete zamisliti: topao i zavodljiv.
Nova kapsula bez plastike, koja će se na tržištu naći tek u septembru 2025., predstavljena je u ambijentu koji uključuje zvukove, vizuale i teksture pažljivo orkestrirane da potaknu sva čula. I da, imali smo privilegiju da je ekskluzivno kušamo ukus pun, bogat, gotovo filmski.
Google: Svjetlost koju možete dodirnuti
Google je predstavio instalaciju koja istražuje interakciju svjetlosti i tehnologije umjetnika Lachlan Turczana. Posjetioci su mogli "dodirnuti" svjetlost, doživljavajući interaktivno i poetsko iskustvo koje pomjera granice percepcije i tehnologije.
Hermès: Klasična elegancija u tišini
Hermès je ostao vjeran svom prepoznatljivom stilu, predstavljajući instalaciju koja odiše klasičnom elegancijom. Bez puno riječi, posjetioci su mogli doživjeti suštinu brenda kroz tišinu i sofisticirani dizajn, naglašavajući ljepotu u jednostavnosti.
Umjesto klasičnih, zanatski teških instalacija po kojima su prethodne godine bili prepoznatljivi, umjetnički direktori Charlotte Macaux Perelman i Alexis Fabry odlučili su se za pročišćeniju, gotovo meditativnu formu izraza.
Posebnu pažnju privukao je set od 33 porculanske posude koje je kreirao irski dizajner Nigel Peake. Riječ je o delikatnoj kolekciji ručno oslikanih tanjira, zdjela i šalica u akvarel tehnici, pažljivo aranžiranih unutar jedne od kutija, poput postavke za neku zamišljenu, svečanu večeru.
Kao savršenu završnicu, imali smo čast prisustvovati ekskluzivnoj večeri s gospodinom Selettijem, koja je bila pravi gourmet doživljaj. Chef Enrico Bartolini, dobitnik čak 13 Michelin zvjezdica, brižljivo je balansirao između ekstravagancije i topline, stvarajući večeru koja je bila jednako sofisticirana kao i sama instalacija.
Ana Ćavar, vlasnica i direktorica Bonjour.ba i Stefano Seletti, vizionar i kreativni direktor Selletija
Ove godine Milano Design Week ostavio je snažan utisak: spoj tehnologije i mašte, senzacija i značenja. Ova oda kreativnosti i dizajnu bez granica nas je podsjetila na jedno: Stay curious.
*IQOS nije proizvod bez rizika i oslobađa nikotin koji izaziva ovisnost. Samo za punoljetne pušače.
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!