TEKST: Ilda Lihić-Isović

DATUM OBJAVE: 19.7.2024.

Prvi odmor na moru sa vašom bebom može biti uzbuđujući, ali i pomalo zastrašujući izazov.


Kako biste bili sigurni da će vaš odmor biti jednako opuštajući kao i uživanje u kupanju sa bebicom, donosimo vam nekoliko ključnih savjeta za nezaboravno iskustvo. Na pitanje kada je idealno vrijeme da beba ide na more do konkretnih savjeta šta ne smijete zaboraviti i kako se organizovati na plaži odgovaramo u nastavku.

 



Prvo kupanje u moru - kada? 

Ovo je, možda, prvo pitanje koje svi roditelji na svijetu postavljaju kada razmišljaju o odmoru sa bebicom na moru. Prije svega ne postoji tačna dob za kupanje bebe u bazenu ili moru jer to zavisi od više faktora kao što su zdravlje bebe, temperatura vode i okoline, trajanje i učestalost kupanja, mjere higijene i sigurnosti koje su usvojene. 

 



Općenito, za kupanje bebe u bazenu ili moru preporučuje se sačekati najmanje 6 mjeseci starosti jer prije tog uzrasta beba ima slabiji imuni sistem i veću osjetljivost na hladnoću i infekcije. Međutim, neki pedijatri smatraju da se beba može kupati u bazenu ili moru već od 4 mjeseca starosti pod uslovom da su ispunjeni optimalni uslovi temperature, čistoće i sigurnosti. U svakom slučaju prije kupanja bebe u bazenu ili moru, konsultujte se sa svojim pedijatrom koji će moći da procijeni konkretan slučaj svakog djeteta i da daje odgovarajuće preporuke. 



Prvi kontakt bebe sa morem - kako? 

Poželjno je približiti se vodi, pokvasiti bebinu ruku ili se igrati nogama u vodi, u sigurnim i plitkim područjima. Na taj način ćete osigurati da se beba rashladi. Štaviše, prije nego što ju prvi put stavite u more, preporučuje se da je prvo upoznate sa obalom, da se igra kako bi se prilagodila okruženju i stekla samopouzdanje. Također, imajte na umu da se beba mora stalno držati jer nijedan sistem plutanja, šlauf, mišići, bazenčić... ne zamjenjuju ruke roditelja

 



Planiranje je ključno


Prije nego što krenete na put, dobro se pripremite. Napravite spisak stvari koje ćete ponijeti uključujući pelene, hranu za bebu, sunčane kreme i rezervne setove odjeće. Osigurajte da imate dovoljno vremena za putovanje kako biste izbjegli stres i olakšali prilagodbu vašeg mališana na novu okolinu. Kod djece od 6 mjeseci do 3 godine treba koristiti kremu sa zaštitnim faktorom od najmanje 50+.

 



Izaberite odredište prilagođeno djeci


Nije svako mjesto na obali idealno za djecu. Birajte destinacije sa plićim vodama i nježnim valovima, idealnim za sigurno plivanje i igru. Također, istražite ima li u blizini parkova, igrališta ili restorana gdje možete potražiti malo hlada i odmoriti se. Temperatura vode treba da bude između 25 i 30°C. Izbjegavajte nagle promjene temperature i najtoplije ili najhladnije sate. Preporuka je kupanje prije 10 sati ujutro i poslije 15:30 sati.

 



Organizirajte se za dane na plaži 

Kada ste na plaži, napravite svoj "mali kamp" sa peškirima, po mogućnosti sa šatorom koji ima zaštitu UV zračenja 50 ili suncobranom kako bi vaša beba imala hladovinu. Neka igračke za pijesak, lopatice i kantice budu dio vaše postave za zabavu na plaži. Ne zaboravite na zaštitu od sunca - šeširi, sunčane naočale i dječija krema s visokim faktorom su neophodni! Detalj na koji možete dodatno obratiti pažnju jeste da krema za sunčanje bude vodootporna. Nanesite je pola sata prije kupanja i obnavljajte je svaka dva sata ili nakon svakog kupanja. 



Koliko dugo beba može biti u moru/vodi? 

Kupanje bebe u bazenu ili moru ne bi trebalo da traje duže od 10 ili 15 minuta i ne bi trebalo da se ponavlja više od dva puta jer višak vode može isušiti bebinu kožu. Također, dobro posušite bebu nakon kupanja i zamijenite mokru odjeću suhom. Obratite posebnu pažnju na područja kao što su kožni nabori, uši ili pupak gdje se vlaga može nakupiti.

 


 

Rasporedite vrijeme za odmor


Bebe trebaju svoj ritam spavanja i hranjenja. Pokušajte održavati svoju rutinu koliko je moguće kako bi vaša beba bila sretna i odmorna. Pronađite mirno mjesto za dnevnu dremku i osigurajte da se vaša beba dobro odmara između igre na plaži.

 



Uživajte u zajedničkom vremenu


Dragi roditelji, ne zaboravite da prvi odmor na moru sa bebom može biti prilika za stvaranje predivnih uspomena. Sasvim je oki da usporite i uživate u svakom trenutku sa vašim malim putnikom. Šetnje uz zalazak sunca, zajedničko plivanje ili jednostavno sjedenje na plaži dok vaša beba zavlači noge i istražuje pijesak - sve su to posebni trenuci koje ćete pamtiti zauvijek.

* * *
Naslovna fotografija: @virginiepilotte


Bonjour

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

TEKST: Ilda Lihić-Isović

Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta Većina roditelja ovo radi pogrešno: Upozorenje dr. Ajle koje trebate znati prije ljeta

Sunčani dani su pred nama, a s njima dolazi i jedno važno pitanje koje mnogi roditelji sve češće postavljaju, a to je trebaju li djeca zaista nositi sunčane naočale?

 

Upravo zato smo u našoj rubrici Mame rulz, koja okuplja savjete, priče i podršku za roditelje, odlučili otvoriti ovu temu s osobom koja o njoj zna najviše.

Razgovarali smo s doktoricom Ajlom Pidro Mioković, specijalisticom oftalmologije i optometrije, magistricom menadžmenta u zdravstvu i mamom koja na vrlo posvećen način povezuje stručnost i roditeljsko razumijevanje.

 

 

Ajla već godinama educira roditelje kroz Instagram, gdje dijeli praktične savjete o zdravlju dječijih očiju, odgovara na pitanja i gradi zajednicu povjerenja. Zajedno sa sestrom Aidom Pidro Gadžo, objavila je i e-knjigu “Kako sačuvati vid djeteta u digitalnom dobu”, koja kroz primjere, istraživanja i smjernice pruža roditeljima alate za brigu o vidu njihove djece u svijetu ekrana.

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro4_bonjour_ba
 

Zato smo joj postavili upravo ona pitanja koja najviše zbunjuju roditelje: kada treba obaviti prvi pregled, koje naočale zaista štite, šta je “lijeno oko” i koje su to zablude koje mogu ostaviti trajne posljedice na dječiji vid.

 

Da li djeca zaista trebaju sunčane naočale?

„Apsolutno, da“, jasno kaže Ajla na pitanje trebaju li djeca nositi sunčane naočale. 

Ajla:Dječije oči su osjetljivije na sunčevu svjetlost nego oči odraslih, a UV zrake mogu s vremenom oštetiti strukture oka. Kao što kožu štitimo kremom, tako bismo i oči trebali štititi kvalitetnim sunčanim naočalama. Nisu to samo modni detalji – to je zaštita koja će umanjiti dugoročni kumulativni efekat UV na oko.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro2_bonjour_ba
 

Šta znači kada dječije oči upijaju više UV zraka?

Ajla: „Sočivo u oku djeteta je prozirnije i još nema onu prirodnu UV barijeru koju razvijamo s godinama. To znači da više štetnih zraka dolazi do dubine oka/retine, što povećava rizik od oštećenja u budućnosti. Ovo ne znači da dijete mora biti cijeli dan sa sunčanim naočalama... ali ako moramo da znamo kako ih zaštititi.“

Oprez: “igračke” naočale mogu nanijeti više štete

Ajla: „Zatamnjeno staklo širi zjenicu, a ako nema UV filter, onda još više UV zraka ulazi u oko. Uvijek savjetujem roditeljima da provjere oznaku 100% UV (ili UV400) zaštite i da naočale kupuju na provjerenim mjestima.“

Kada dijete treba prvi pregled?

Ajla: „Ako nema ranih problema ili porodične historije, prvi pregled bi trebalo napraviti oko 3. – 4. godine. Ali ako nešto primijetimo ranije – bježanje oka, jako suzenje, izbjegavanje gledanja u daljinu – treba reagovati odmah.“

 

 

Da li su svijetle oči zaista osjetljivije?

Ajla: „Da. Svijetle oči – plave, sive, zelene – imaju manje pigmenta koji prirodno štiti od svjetla, pa su osjetljivije. Takva djeca često žmirkaju na suncu. Kada im jednom ponudite sunčane naočale, često će ih tražiti sami, jer im gode.“

Lijeno oko se ne vidi, ali ostavlja posljedice

Ajla: „Dijete gleda normalno, ali jedno oko ne razvija dobar vid jer mozak ‘preferira’ drugo. Najčešće se ne vidi golim okom. Zato je važan sistematski pregled – jer mi to otkrijemo mjerenjima koja se ne mogu uočiti kod kuće.“

Najveći mit? Da naočale kvare vid

Ajla: „‘Neće nositi naočale da mu se oči ne ulijene’ – to je zabluda. Naočale ne kvare vid – one ga popravljaju. Bez njih, mozak ne dobija jasnu sliku i to može ostaviti posljedice, ne samo na vid nego i na uspjeh u školi ili socijalne interakcije.“

 

 

Postoji rok: do kada mozak “uči gledati”?

Ajla: „Vid se razvija do otprilike 7. godine života. Nakon toga, mozak više ne ‘uči’ gledati na isti način. Ako čekamo predugo, može biti kasno da ispravimo određene probleme poput ambliopije. Zato je ključan pregled do 4. godine života.“

 

suncane-naocale-djeca-ajla-pidro1_bonjour_ba
 

Zlatno pravilo za svakodnevnu zaštitu vida

Ajla: Boravak na dnevnom svjetlu i igra napolju – svakog dana, barem sat-dva. Ograničiti vrijeme pred ekranima, posebno u ranim godinama. Pravilo 20-20-20: svakih 20 minuta, gledati 20 sekundi u nešto udaljeno 6 metara. Te imati što bolje osvjetljenje kod rada na blizu!“

Kroz ovaj razgovor, doktorica Ajla Pidro nam je pokazala da se zdravlje dječijih očiju čuva svakodnevnim navikama, redovnim pregledima i znanjem. Nema mjesta čekanju. Nema mjesta mitovima.

 

ajla_pidro_2_bonjour_ba
 

Kako smo naučili: vid se razvija samo do određene dobi, sunčane naočale nisu dekoracija i “malo bježanje oka” nije uvijek bezazleno.

Zato je pravo vrijeme da postavimo pitanja, potražimo odgovore i napravimo male promjene koje će donijeti veliku razliku danas.

Ako želite više praktičnih savjeta o očuvanju vida, redovno ih možete pronaći na Instagram profilu doktorice Ajle, koji svakodnevno okuplja roditelje željne znanja i konkretne podrške.

Foto: @dr_ajla


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!