TEKST: Bonjour.ba
DATUM OBJAVE: 2.7.2020.
Šećer od lavande vrlo je aromatičan sastojak sa vanilijevim mirisom i vrlo blagi laganim cvjetnim okusom.
Divan je dodatak ljetnom napitku, koktelima, limunadi, ali i receptima za kolačiće.
Foto: aberdeenskitchen.com
Upravo zbog toga smo odlučili danas za vas pronaći recept koji će sjediniti dva osvježavajuća, ljetna mirisa u savršeno jednostavnom kolaču.
Dakle, iako ovaj recept zahtijeva pripremu šećera od lavande, dobra stvar je što taj šećer uvijek možete držati u svom ormariću za ekstra dodatak kavi, kolačima ili bilo kojem drugom jelu ili napitku kojem biste voljeli dati cvjetnu aromu. Recept sa sugarhero.com nam se posebno svidio jer je jednostavan za pripremu, kolač može zadržati svježinu i do nekoliko dana, a sastojci poput limuna i sušenih cvjetova lavande čine i naš dom mirisnom oazom.
Sve što trebate je malo lavande i recept ispod.
Izvrsno će poslužiti i kao improvizirana rođendanska torta ili popodnevna poslastica.
SASTOJCI:
Šećer sa lavandom:
Kora:
Nadjev:
PRIPREMA:
Šećer sa lavandom:
Osušenu lavandu stavite u sjeckalicu i miješajte deset do petnaest sekundi dok se ne pretvori u male komade. U procesor dodajte jednu šalicu granuliranog šećera i miješajte dvadeset sekundi dok se lavanda fino ne poveže sa šećerom. Dodajte preostali šećer u procesor i kratko miješajte dok se dobro ne sjedini.
Biskvit:
Zagrijte pećnicu na 180°C. Pripremite posudu za pečenje veličine 23 cm x 33 cm i stavite foliju za pečenje tako da prelazi ivice posude. U zdjeli umutite rastopljeni maslac, lavandin šećer, vaniliju i sol. Kad pomiješate, dodajte brašno i miješajte lopaticom dok se ne sjedini. Nanesite tijesto u posudu za pečenje i pritisnite ga u ravnomjerni sloj. Možda će tijesto izgledati mrvicu ljepljivo, ali tako i treba da bude. Pecite biskvit trideset minuta na 180 °C dok na vrhu ne bude zlatno smeđe boje. Dok se biskvit peče, pripremite nadjev tako da je spreman za početak čim biskvit bude gotov.
Nadjev:
U velikoj zdjeli umutite jaja, limunov sok, šećer lavande i limunovu koricu, a zatim umiješajte brašno. Kad biskvit bude gotov, izvadite ga iz pećnice i dok je još vruć, prelijte ga nadjevom i vratite natrag u pećnicu. Smanjite temperaturu na 160°C i pecite dvadeset i pet minuta. Nakon toga izvadite posudu iz pećnice i ostavite da se ohladi dok ne postigne sobnu temperaturu. Prije posluživanja pospite šećerom u prahu, a po želji dodajte nekoliko pupoljka lavande. Čuvajte limun kocke u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku do tjedan dana. Uživajte!
Foto: aberdeenskitchen.com
Bon appetit!
Za još ukusnih recepata posjetite aberdeenskitchen.com i sugarhero.com.
***
Naslovna fotografija: aberdeenskitchen.com
Tekst: BONJOUR.ba
TEKST: Ada Ćeremida
Nakon što smo u prvim izdanjima serijala Baščaršija ljeti otkrili mjesta koja lokalci čuvaju za sebe i komade ručnog rada koji mijenjaju interijer, sada vas vodimo na jedno od onih mjesta gdje ne sjedite dugo ali vam ostane u mislima. Mjesto koje nije fancy, nema stolove s platnenim stolnjacima ni tanjire za slikanje.
Ovdje je glavni detalj: miris.
I to onaj koji vas vraća nazad.
Skrivena niz prolaz u starom dijelu Baščaršije, na adresi Mudželiti veliki 21, pekara Imaret decenijama je opsluživala lokalne stanare, radoznale posjetioce i sve one koji znaju da miris dobarh kiflica ne vara.
Ime “imaret” vuče porijeklo iz osmanskog doba i označava javnu kuhinju koja je pripremala obroke za putnike, siromašne i vjerske škole. Sarajevo je imalo više imareta, a upravo se ovdje, u blizini Sahat-kule, smjestila jedna od najstarijih pekarskih lokacija u gradu.
Nekad je ovdje postojao samo jedan otvor jedan prozorčić iz kojeg ste, bez menija i bez staklenih vitrina, naručivali svoj somun, kiflu, hljeb. I to je bilo dovoljno. Danas, ulaskom kroz isti tunel, dočekuje vas veća ponuda, a ono što nije promijenjeno je osjećaj da ulazite u prostor koji još miriše isto kao prije 10, 20, 30 godina.
Svakako je jedna od rijetkih pekara u centru koju lokalci upisuju u rutinu: stajete po kiflu na putu kući, kupujete somun za ručak, uzimate slatku buhtlu za poslije.
I zaista, svako ima svoje “go-to” narudžbe: slana kifla s krupnom soli, buhtla s čokoladom, klasik u obliku perece. Neko će reći to je samo tijesto. Ali nije.
To je tekstura koju pamtite, slatkoća koja vas vraća na veliki odmor u osnovnoj školi, i toplina koja se osjeti odmah kroz papirnu vrećicu. I nije svaki dan isti, ali ovdje znate da će biti dobar.
Ovdje ne dolazite da ručate satima. Dolazite za trenutak. Za miris koji vas vuče natrag. Za toplinu kiflice u ruci dok stojite na drveni stočić pokraj ulaza. I dok je danas izbor širi, ono što nikad ne posustaje je miris uspomene.
Baščaršija ljeti tek se zahuktava.
Nakon kafića, ateljea i ručno rađenih predmeta, sada stižete do onih mirisa koji su dio identiteta. Naredna izdanja? Čekaju vas mjesta koja ostavljaju trag topline i dopuštaju vam da uđete u priču grada.
I… nešto neočekivano.
Produkcija: Bonjour.ba
Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!