TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 2.7.2020.

Šećer od lavande vrlo je aromatičan sastojak sa vanilijevim mirisom i vrlo blagi laganim cvjetnim okusom.

Divan je dodatak ljetnom napitku, koktelima, limunadi, ali i receptima za kolačiće.

Foto: aberdeenskitchen.com

Upravo zbog toga smo odlučili danas za vas pronaći recept koji će sjediniti dva osvježavajuća, ljetna mirisa u savršeno jednostavnom kolaču.
Dakle, iako ovaj recept zahtijeva pripremu šećera od lavande, dobra stvar je što taj šećer uvijek možete držati u svom ormariću za ekstra dodatak kavi, kolačima ili bilo kojem drugom jelu ili napitku kojem biste voljeli dati cvjetnu aromu. Recept sa sugarhero.com nam se posebno svidio jer je jednostavan za pripremu, kolač može zadržati svježinu i do nekoliko dana, a sastojci poput limuna i sušenih cvjetova lavande čine i naš dom mirisnom oazom. 
Sve što trebate je malo lavande i recept ispod.
Izvrsno će poslužiti i kao improvizirana rođendanska torta ili popodnevna poslastica.

SASTOJCI:

Šećer sa lavandom:

  • 650 g granuliranog šećera
  • Dvije žlice suhe lavande

Kora:

  • 230 g otopljenog maslaca
  • 100 g šećera od lavande
  • Dvije žličice ekstrakta vanilije
  • Pola čajne žlice soli
  • 260 g brašna

Nadjev:

  • Osam velikih jaja
  • 305 g svježeg limunovog soka
  • 550 g lavandinog šećera
  • Korica od dva limuna
  • 65 g brašna
  • Šećer u prahu za dekoraciju

PRIPREMA:

Šećer sa lavandom:

Osušenu lavandu stavite u sjeckalicu i miješajte deset do petnaest sekundi dok se ne pretvori u male komade. U procesor dodajte jednu šalicu granuliranog šećera i miješajte dvadeset sekundi dok se lavanda fino ne poveže sa šećerom. Dodajte preostali šećer u procesor i kratko miješajte dok se dobro ne sjedini.

Biskvit:

Zagrijte pećnicu na 180°C. Pripremite posudu za pečenje veličine 23 cm x 33 cm i stavite foliju za pečenje tako da prelazi ivice posude. U zdjeli umutite rastopljeni maslac, lavandin šećer, vaniliju i sol. Kad pomiješate, dodajte brašno i miješajte lopaticom dok se ne sjedini. Nanesite tijesto u posudu za pečenje i pritisnite ga u ravnomjerni sloj. Možda će tijesto izgledati mrvicu ljepljivo, ali tako i treba da bude. Pecite biskvit trideset minuta na 180 °C dok na vrhu ne bude zlatno smeđe boje. Dok se biskvit peče, pripremite nadjev tako da je spreman za početak čim biskvit bude gotov.

Nadjev:

U velikoj zdjeli umutite jaja, limunov sok, šećer lavande i limunovu koricu, a zatim umiješajte brašno. Kad biskvit bude gotov, izvadite ga iz pećnice i dok je još vruć, prelijte ga nadjevom i vratite natrag u pećnicu. Smanjite temperaturu na 160°C i pecite dvadeset i pet minuta. Nakon toga izvadite posudu iz pećnice i ostavite da se ohladi dok ne postigne sobnu temperaturu. Prije posluživanja pospite šećerom u prahu, a po želji dodajte nekoliko pupoljka lavande. Čuvajte limun kocke u hermetički zatvorenoj posudi u hladnjaku do tjedan dana. Uživajte!

Foto: aberdeenskitchen.com

Bon appetit!

Za još ukusnih recepata posjetite aberdeenskitchen.com i sugarhero.com.

***

Naslovna fotografija: aberdeenskitchen.com
Tekst: BONJOUR.ba


Bonjour

Ako kupujete piletinu, obratite pažnju na ovu jednu stvar. Može vam sačuvati zdravlje.

TEKST: Bonjour.ba/PR

Ako kupujete piletinu, obratite pažnju na ovu jednu stvar. Može vam sačuvati zdravlje. Ako kupujete piletinu, obratite pažnju na ovu jednu stvar. Može vam sačuvati zdravlje.

Perutnina Ptuj, vodeća peradarska industrija u regiji, prva je u Bosni i Hercegovini dobila certifikat “uzgojeno bez upotrebe antibiotika” koji joj je dodijeljen za liniju proizvoda “Piletina Natur”, dostupnu na policama širom Bosne i Hercegovine od juna ove godine. 



bonjour_ba_perutnina_04

 

 

Iz kompanije navode kako ova inovativna ponuda dolazi kao odgovor na sve veću potražnju potrošača za zdravijim i prirodnijim prehrambenim opcijama. 

Naime, iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) navode kako ubrzan razvoj antimikrobne rezistencije predstavlja vodeću zdravstvenu prijetnju. Na brzi razvoj bakterijske rezistencije uveliko utječe neprimjereno i prekomjerno propisivanje antibiotika, njihova nepravilna upotreba kao i upotreba u preventivne svrhe u veterinarskoj medicini.



bonjour_ba_perutnina_06

 

 

Najsavremenija tehnologija koja osigurava zdravlje pilića

 

Na zvaničnoj promociji nove linije, certifikat koji garantira da pilići ni u jednoj fazi tova nisu primili antibiotike, Perutnini Ptuj dodijelila je certifikacijska kuća DNV Adriatica

 

„Napravili smo iskorak koji mijenja standarde domaće proizvodnje i tržišta. S ponosom potvrđujemo da smo prvi proizvođač u Bosni i Hercegovini koji svojim kupcima nudi certificiranu piletinu - uzgojenu bez upotrebe antibiotika. Ovo je rezultat višegodišnjeg rada, od kontrolisanog uzgoja do primjene najsavremenijih tehnologija koje osiguravaju zdravlje životinja. 

Perutnina Ptuj Natur linija s Antibiotic Free certifikatom dokaz je da se i u domaćim uslovima može proizvoditi po najvišim evropskim standardima ako postoji vizija, stručnost i hrabrost da se ide ispred vremena. Ovo je naš odgovor na pitanje - šta želimo staviti na porodični sto. Zbog toga sa sigurnošću kažemo – Bliže prirodi. Bliže ljudima,” izjavio je Adnan Hodžić, direktor kompanije Perutnina Ptuj BH d.o.o.


bonjour_ba_perutnina_07

 

 

Certifikaciji je prethodio temeljiti pregled ukupne vertikalno integrisane proizvodnje.

 

“Perutnina Ptuj je pionir na ovim prostorima kada je uzgoj bez upotrebe antibiotika u pitanju. Već dvije godine radimo na projektu Antibiotic Free u Bosni i Hercegovini što dovoljno govori koliko je opsežan i kompleksan. Naši auditori jedini imaju pravo uzimanja uzoraka, gdje proizvođač ne zna na kojim farmama će se vršiti uzorkovanje, a uzorkuju se stelja, voda na kraju linije i hrana iz usipnog koša. 

I zaista samo firme koje imaju sisteme upravljanja kvalitetom, koje i same imaju vrlo rigoroznu kontrolu farmi i dobavljača, mogu proći ovu zahtjevnu proceduru koja prethodi izdavanju certifikata”, izjavila je Renata Preložnjak, direktorica prodaje i odjela edukacije za Adriatik regiju u Certifikacijskoj kući DNV Adriatica.



bonjour_ba_perutnina_03

 

 

Domaći uzgoj

 

Na farmi Perutnine Ptuj u Bosni i Hercegovini, ali i u saradnji s više od 100 domaćih kooperanata, pokrenut je tehnološki najsavremeniji način uzgoja pilića. Poseban značaj pridaje se kvalitetu ishrane i higijenskim mjerama. U strogo kontrolisanom okruženju, u kojem se redovno uzorkuju voda, hrana i stelja, omogućen je zdrav život i pravilan razvoj pilića.
 

 

“Proizvodnja piletine s deklaracijom - uzgojeno bez antibiotika dobija sve veći značaj u svijetu jer doprinosi zaštiti potrošača, dobrobiti životinja i očuvanju životne sredine. Ovaj pristup je važan korak ka odgovornijoj i etičnijoj proizvodnji hrane i borbi protiv antimikrobne rezistencije. 

Za potrošače to znači sigurniju hranu, bez ostataka antibiotika u proizvodima životinjskog poriјekla, koji mogu ugroziti zdravlje, izazvati alergije i povećati rizik od rezistencije“, pojasnio je prof. dr. Drago Nedić iz JU VIRS “Dr. Vaso Butozan” Banja Luka, dodavši kako ovakav uzgoj potrošačima pruža veću sigurnost i povјerenje u kvalitet hrane koјu konzumiraјu.



bonjour_ba_perutnina_05

 

 

Kvalitet, sigurnost, sljedivost

 

Ukupni proizvodni lanac temelji se na integrisanom sistemu KSS (kvalitet, sigurnost, sljedivost), gdje su svi procesi proizvodnje strogo kontrolisani. Hrana za piliće, koja je nutritivno i energetski izbalansirana za svaku fazu njihova rasta i razvoja, garantuje i meso boljeg kvaliteta, odnosno većih nutritivnih vrijednosti za čovjeka.


bonjour_ba_perutnina_02
 

 

Ovom linijom proizvoda Perutnina Ptuj potvrdila je svoju predanost najvišim standardima sigurnosti hrane i održivosti. Dodatno je učvrstila poziciju lidera u prehrambenoj industriji, pružajući kupcima proizvode koji zadovoljavaju ne samo njihove prehrambene potrebe, već i njihove ekološke i etičke vrijednosti.


bonjour_ba_perutnina_01
 

 

Foto: PR


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!