TEKST: Bonjour.ba

DATUM OBJAVE: 5.6.2019.

Alexandra Saper je odvjetnica, no i strastvena zaljubljenica u putovanja koja sve svoje travel avanture dijeli na blogu The Wayfaress.

Samostalno je putovala već s 15 godina, što joj je pomoglo da rano shvati da najveću inspiraciju i osobni rast vidi upravo kroz upoznavanje s novim kulturama, običajima, hranom, jezicima… Do sada je posjetila više od trideset zemalja svijeta, a s obzirom na to da je kćerka umjetnika, uvijek se trudi unijeti dodati dodatnu dozu kreativnosti u svoja putovanja kroz fotografiju, modu, dekoracije i jela koja bira.
Trenutno je na putovanju zemljama Balkana, a provela je i par dana u Bosni i Hercegovini. Alexandra nije krila oduševljenje bh. krajolikom, kulturnom baštinom, bogatom povijesti i hranom. Svoje avanture je zabilježila kroz sjajne Instagram priče, ali i kroz Instagram postove koji kroz tekst i sliku odlično dočaravaju zašto bi se Bosna i Hercegovina trebala naći i na bucket listi gotovo 58 000 njenih Instagram pratitelja.

Uz iznenađenje koliko je hrana ukusna, koliko su ljudi prijateljski raspoloženi te kako zeleni krajolici mogu biti, definitivno nisam mislila da je BiH san i za home decor. Volim što izgleda kao kombinacija nekih od meni najdražih dijelova svijeta – drvene rezbarije koja me podsjeća na Indiju, planina koje izgledaju jednako epske kao one u Švicarskoj, bakrenih posuda koje izgledaju poput onih kakve sam uzela u Abu Dhabiju…, a opet, u potpunosti je jedinstveno mjesto koje svojom kulturom, povijesti i sustavom upravljanja predstavlja nevjerojatno složenu mješavinu tame, ljepote i napretka." - stoji u opisu jedne od fotografija koja je nastala u Mostaru.



Samo 20-ak minuta vožnje od Mostara, u Bosni i Hercegovini je gradić Blagaj (izgovara se "blah-guy"), gdje čovjek tako koegzistira s prirodom, da se njegov rad razlikuje samo po strukturi. Upravo u podnožju masivne okomite litice koja štiti mjesto, jedan je od najvećih i najljepših izvora u Europi, s hladnom, čistom vodom koja se iz ogromne podzemne krške špilje ulijeva u rijeku Neretvu.
No, možda jednako impresivno kao i prirodni izvor je Blagaj Tekija, samostan star stoljećima (barem od 1520. godine, od početka otomanske vladavine), izgrađen u toj litici, s pogledom na vodu, a opet uvučen u stijene, kao da je sve jedan entitet. Svakako se ovdje zaustavite i na jednom od najslikovitijih jela svog života kraj vode (pastrva se u proljeće hvata svježa pa je dobar izbor za bilo koji meni!).
“ – stoji u opisu njene fotografije i videa snimljenog u Blagaju.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Alexandra Saper (@thewayfaress) on


Njeni iskreni, topli i kreativni komentari još su jedan odličan način promocije ljepota Bosne i Hercegovine i ne sumnjamo da će isti mnogima biti sjajan motiv da istraže biser Europe, kako svjetski mediji često i nazivaju BiH.

 


Bonjour

Bihać krije mjesto gdje ručate na vodi i stižete do slapova - a evo i kako

TEKST: Dragana Rauš

Bihać krije mjesto gdje ručate na vodi i stižete do slapova - a evo i kako Bihać krije mjesto gdje ručate na vodi i stižete do slapova - a evo i kako

Ako vas put nanese kroz Bihać ili planirate mali bijeg do ovog grada bogatog vodom i zelenilom, River Dock je razlog više za to. Ova mala oaza na obali Une nas je podsjetila koliko je sjajno kada priroda i čovjek žive u skladu. A evo i kako to izgleda…

6-2

5-2

 
Drveni paviljoni i prostrane terase smjestili su se uz rijeku, bez da su narušili ijednu zelenu granu. Svuda oko vas šušti lavanda - mirisna, ljekovita, dom za pčele i leptire. Na ovom mjestu ona nije samo dekoracija, već znak koliko se vlasnici trude da budu u skladu s prirodom. Lavandu koriste i za proizvodnju kozmetičkih proizvoda, malih sapuna i mirisnih jastučića koji često završe kao pokloni za goste ili drage saradnike.
 

1-2
 


Jer River Dock nije samo mjesto za predah - to je mjesto koje je nastalo iz ideje da se čuva ono što je Una godinama davala ovom kraju. Svjesni koliko im ona daje odgovorno su joj uzvratili čišćenjem rijeke, od restorana pa sve do Ripačkih slapova.

 

3-2


Zanima vas kakva je hrana? Baš kako volimo! Mi smo probale unsku pastrmku s blitvom i sve je bilo kako volimo - svježe i domaće. Poznati okusi, a opet dovoljno posebni da ih se sjetite kad se vratite kući.

 

7-2
 

A tu je i ono što River Dock čini jedinstvenim: ručak na čamcu. Mirna vožnja do Ripačkih vodopada izuzetno je iskustvo za koje mi ovaj put, nažalost, nismo imale dovoljno vremena. Ako vi ipak planirate da ovo bude dio vašeg River Dock iskustva - izdvojite barem 45 minuta za vožnju i ručak na vodi. Vjerujte, Una i svježa pastrmka zaslužuju tih pola sata više.

 

2-2
 

Vožnje funkcionišu bez rezervacije. Možda ćete u sezoni sačekati 15 do 20 minuta, ali zaista vrijedi. Jer gdje ćete ljepše sačekati nego u hladu lavande, s pogledom na rijeku.

 

4-2
 

Vožnje čamcem funkcionišu bez rezervacije, a u sezoni zna biti malo gužve. Ako se desi da sačekate 15 ili 20 minuta, gdje biste to radije uradili nego u hladu pored Une, uz miris lavande i domaću tursku kafu? Ovdje čak i čekanje ima smisla - jer sve što vrijedi, vrijedi i sačekati.

Sve ovo vam zvuči kao odmor po vašoj mjeri? Pronađite ih na Instagramu: @riverdockbihac
 

8-2
 

 

FOTO: Dragana Rauš za Bonjour


Bonjour

Bonjour.club član!

Prvi otkrijte najnovije trendove, ekskluzivne vijesti, najbolje shopping preporuke i pogled backstage priče!